Заняття з розвитку мовлення і профілактиці писемного мовлення

Презентація до уроку

ЦІЛІ:
  • Удосконалення лексико-граматичної будови мовлення.
  • Сформувати уявлення про смисловому значенні прийменників, привід як окреме слово, навик прийменникового управління
освітні:
  • Відпрацювати розуміння просторового значення прийменників В, НА, З, ПІД
  • Працювати над правильним вживанням прийменників в усному мовленні
  • Сформувати вміння правильно членувати пропозиції на окремі слова
  • Підводити до практичного засвоєння правильного написання прийменників зі словами
розвиваючі:
  • Розвивати пам'ять, увагу, мислення
  • Розширювати словниковий запас
  • Удосконалювати лексико-граматичний лад мови
  • Розвивати монологічне мовлення
  • Вчити дітей правильно і логічно викладати свої думки
  • Розвивати у дитини зорово-просторових уявлень і смислового значення вживання прийменників
виховні:
  • Виховувати культуру комунікації
  • Формувати взаєморозуміння, доброзичливості, самостійності, ініціативності, навичок співпраці
корекційна:
  • Усунення і попередження помилок на листі, при написанні прийменників зі словами.

ОБЛАДНАННЯ: Сюжетна картинка "Гра в хованки", зображення куба і кулі, схематичне зображення прийменників в різних положеннях на кількість дітей, схеми пропозицій із зображенням приводу, роздатковий матеріал "Читаємо по картинках", роздатковий ігровий матеріал, презентація.

I. Організаційний момент. Створення позитивно-емоційного настрою на заняття.

Вправа "Як живеш?"

Вправи на розвиток мовного і фізіологічного дихання:
  • Вправа "Пісенька голосних". "Пісенька голосних"
  • Пісенька голосних музикою ллється А-А-А,
  • Може заплакати і застогнати О-О-И-И,
  • Може качати в колисці Оленку А-А-А
  • Можуть злетіти високо в висоту А-О-Х-Д.

Розвиток артикуляційного апарату, дрібної і загальної моторики рук.

II. Цільова установка.Разрешеніе ігрової ситуації - як самостійне відкриття дітей, підведення до лексичної теми заняття, з обов'язковою постановкою проблеми

Роздати дітям ігровий матеріал із зображенням зайця і лисиці (малюнок).

Заняття з розвитку мовлення і профілактиці писемного мовлення

- У лісі маленькі дурні зайчата ми не послухали маму і втекли далеко від свого будинку. Допоможіть їм сховатися від лисиці. Проведи лінію від кожного зайчика до місця, куди він хоче ховатися, згідно залишеної їм записці (слайд №3)

- Як ви здогадалися, куди саме хотів сховатися зайчик від лисиці?

- Ми прочитали записочки від зайчика.

- А що це за слово вам допомогло заховати його від хижака?

- Маленькі слова, які були записані.

- А що це за слова?

Діти не можуть дати відповідь, так як тема нова. З цією метою педагог пропонує виконати таке завдання

- Хлопці, казка "Колобок" вам добре відома, але не відома тема сьогоднішнього заняття, йдіть по доріжці колобка, від хатинки до зайця, і ви назву теми (слайд №4)

- Ми прочитали слово приводом.

- Скажіть, вам коли-небудь доводилося чути таке слово "прийменник" (слайд №5), чи знаєте ви що це таке?

- Тоді пропоную послухати вам граматичну казку "Сварка прийменників з усіма словами" (слайд №6)

"Жили-були в одному з міст морфології Причини того - маленькі слова: НА, В, З, ПОД. Були вони такі забіяки і забіяки, що в один прекрасний день так сильно посварилися з іншими словами, то ті дуже образилися на задір.

Коли приводи хотіли стояти поряд практично разом з іншими словами (показати зі схемами), то вони відсувалися від них далеко. Причини того теж образилися на інші слова. Вони переїхали в інший будинок і навіть перестали розмовляти з колишніми сусідами. Поступово вони зовсім віддалилися.

Так приводи стали окремими маленькими словами.

Нема що робити. Раз вже трапилася така сварка, вирішили записати в книгу Правил таке подія, яка стала потім правилом: привід - це маленьке слово і з іншими словами пишеться окремо "(слайд №7)

- Що таке привід?

- Це маленьке слово.

- Хто перекаже казку? Яке нове правило ми дізналися з казки?

- Ми дізналися, що прийменник це маленьке слово і пишеться окремо від інших слів.

- Звичайно, адже всі слова цілком самостійні, проте без прийменників не заїдеш далеко.

- А тепер вам стало зрозуміло, які слова вам допомогли заховати зайця від лисиці?

- Так, нам допомогли маленькі слова - прийменники.

Діти самостійно роблять висновок про те, яке слово їм допомогли заховати зайченя від лисиці

III. Практична діяльність.

-Так як називається тема нашого сьогоднішнього заняття?

Діти записують тему в зошит

- Чому без прийменників нікуди не виїдеш? Для чого вони потрібні, в чому їх необхідність?

- Ще не знаєте? Нічого страшного ми адже тільки вчимося!

Педагог роздає конверти дітям із завданням "Скласти" пропозицію.

- Пропоную виконати завдання. Складіть речення зі слів, даних вразбивку, або робота з так званим деформованим текстом, в якому слова "втратили" своє місце, то є пропозиція "розбилося", потрібно "допомогти" знайти словами своє місце. "Скласти" пропозицію:
  • "Столі, лежить, на, книга";
  • "Високі, лісі, сосни, ростуть, в",
  • "Автобуса, з, вийшов, Ваня",
  • "В, олівець, лежить, коробці",
  • "Мишка, з, норки, вилізла",
  • "Воробей, на, сидить, даху".

- Ви допомогли знайти словами своє місце?

- Що у вас вийшло?

- Доведіть, що ця пропозиція.

- Ця пропозиція, тому що воно складається зі слів, а вони пов'язані між собою за змістом.

- Яке перше слово, друге, третє, четверте і т.д.?

- Як пишуться слова в реченні?

- Молодці, раз ви впоралися зі своїм завданням, то з легкістю допоможете і мені скласти пропозицію (слайд №8 "Зламане пропозицію")

- Високо в небі пливуть хмари. Хмари пливуть високо в небі.

- А тепер, спробуйте, приберіть маленьке слово, і заново прочитайте ту пропозицію, яка ви склали раннє. Вийшло?

- А що сталося? Чому?

Діти самостійно роблять висновок:

- Без прийменника пропозицію вийшло безглуздим, тому що прийменник служить для зв'язку слів у реченні, об'єднує його.

- Правильно, хлопці, привід об'єднує і пов'язує слова в реченні.

IV. Динамічна пауза.

- Здрастуй, зайчик, як живеш?
- Як ти зиму проведеш?
- Буду я взимку скакати.
- І кору осик гризти.
- Здрастуй, лісонька - лисиця.
Ненаглядна краса.
- Як ти, лісонька, живеш?
- Як ти зиму проведеш?
- Буду бігати по лісах.
- Буду бігати по горах.
- І під ялинку загляну.
- Може, зайчика знайду.

Жест "Вітатися".
Запитальний жест.
"Пальчики біжать".
Жест "дряпають"
Вправа "Долонька-собачка"

Жест "Вітатися".
Запитальний жест.
Вправа "Дерево".
Вправа "Гірка".
Вправа "Бінокль".
Вправ "Зайчик".

- Акуратно відсуньте складені пропозиції в сторону, щоб далі працювати в зошитах. Запишіть вийшло пропозицію в зошит. Виділіть маленьке слово - прийменник квадратиком. Порахуйте, скільки слів у реченні вийшла?

- Подивіться, як можна буде скласти схему пропозиції з приводом. Діти складають схему своєї пропозиції у себе в зошитах

VI. Пальчикова гімнастика "Сороконожки".

VII. Вправа на розвиток пам'яті та уваги.

- Уважно розгляньте картинку протягом 30-50 секунд (слайд №10).

Педагог закриває слайд:

- Хто був зображений на малюнку?

- Як ви думаєте, в яку гру грають друзі?

- Хто водить? А хто не грає в хованки?

Удосконалення лексико-граматичної будови мовлення, розвиток зв'язного мовлення (слайд №11)

Логопед пропонує дітям ще раз розглянути картинку "Гра в хованки".

- Складіть розповідь по цій картині.

Діти складають розповідь, де вітається творче розповідання

- Складіть речення про кожну окрему персонажа, який зображений на картинці.

- Мишка сховався під столом.

- Рудий Лисеня сховався за шафою.

Діти складають пропозицію і записують їх у зошит, виділяючи привід квадратиком.

Педагог за допомогою навідних запитань і міркувань, дає можливість зрозуміти дітям, що привід управляє, тобто показує, де знаходиться предмет.

- Хлопці, дайте відповідь на питання, хто сховався ВСЕРЕДИНІ шафи?

- Який привід замінило слово "ВСЕРЕДИНІ"?

- А, якщо я скажу, що Мишка сховався ВНИЗУ столу, який привід я замінила?

Також проводиться робота зі словом НАВЕРХУ.

- Ось, подивіться (в руках у педагога куб і куля). Я ставлю кульку на куб, де знаходиться куля?

- Який привід, тобто маленьке слово показує, де знаходиться предмет?

Діти з кубиком і квадратиком на практичному рівні відпрацьовують приводи, з метою розвитку просторового орієнтування, маніпулюючи з предметами за інструкцією педагога

Педагог демонструє (слайд №12)

- Кулька знаходиться ВНИЗУ куба, де кулька?

- Шарик ВСЕРЕДИНІ кубика, де кубик?

- Шарик НАВЕРХУ кубика, де куб?

- Значить, який можна зробити висновок?

- Привід маленьке слово, яке не тільки пов'язує слова і об'єднує їх в реченні, але і вказує на місце знаходження предмета (слайд №13)

- Так, прийменник вказує на місцезнаходження предмета.

Показати (слайд №14 "Маша і три ведмеді") для закріплення теми заняття в якому потрібно прочитати казку по картинках і вставити втрачені приводи, які підходять за змістом.

VII. Підсумок занятія.Емоціональная рефлексія

Діти фіксують у мові:

- Що нового ви дізналися на занятті? - Що саме?

- Що таке приводи?

- Які бувають приводи?

- Для чого вони потрібні?

Діти фіксують емоції:

- Яке завдання сподобалося найбільше, чому?

- Чи всі вам було зрозуміло? Якщо не всі зрозуміли, покажіть чорний кульку смутку, якщо все зрозуміло, покажіть жовтий квадратик радості.

Молодці (слайд №15), але найголовніше не забувайте, що привід маленьке слово, яке не тільки пов'язує слова і об'єднує їх в реченні, але і вказує на місце знаходження предмета.