Урок технології на тему іграшки своїми руками
Іграшки своїми руками
Семова Юлія Валеріївна, керівник гуртка МОУ ДОД ЦДТ Кам'янського району, вчитель технології МОУ ЗОШ с. Варварівка
Цілі: Знайомство з історією іграшок і виготовлення в'язаної іграшки.
виховна - прищеплювати повагу до традицій декоративно-прикладного творчестваУкаіни;
освітня - закріпити знання і вміння з виготовлення в'язаного виробу;
розвиваюча - розвивати творчі здібності та виконавські вміння учнів, застосовувати наявні знання на практиці.
Обладнання кабінету технології.
Комп'ютер, проектор, екран, презентація.
Нитки напівшерстяні різного кольору, поролон або синтепон для набивання, нитки муліне чорного і червоного кольору для оформлення особи.
Гачки в'язальні № 2 і 3, голки, ножиці.
Наочність: схеми, інструкційні карти, повузлова обробка іграшки, готові роботи.
Методи проведення заняття. бесіда з поясненням нового матеріалу, закріпленням матеріалу в ході уроку, практична робота учнів під контролем викладача.
Міжпредметні зв'язки. історія, інформатика.
I. Організаційний момент.
Перевірка готовності до заняття.
Повідомлення теми і мети заняття.
Тема нашого заняття - створення іграшок своїми руками.
Іграшки з'явилися поруч з людиною дуже давно. У давнину їх робили з того матеріалу, який був під рукою, - зі шкіри та дерева, тканини і глини, м'якого каменю і бивнів мамонта. Часто народна творчість зверталося до таких матеріалів, як солома, льон, пряжа. Іноді ляльки в'язалися гачком і спицями.
Сьогодні в'язані іграшки стали дуже популярними. Ми з вами будемо робити невелику іграшку, яку можна подарувати близьким, вона буде прикрашати наш будинок.
II. Повідомлення історичних відомостей про іграшки
Дівчата з об'єднання "Дизайн інформації" приготували нам повідомлення (Додаток 1) і презентацію (Додаток 2).
III. Практична робота.
Ми познайомилися з різними видами іграшок. Наше завдання - зробити ляльку своїми руками. Зараз ви приступите до в'язання ляльки. Ви вже в'язали іграшки з деталей, знаєте, що потрібно пройти 4 етапи роботи (в'язання деталей, складання та в'язання тулуба, приєднання голови, оформлення особи) (Додаток 3).
(Для успішного виготовлення виробу учні повинні знати загальне уявлення про шлях, який їм належить пройти і бачити кінцевий результат. Використовуючи наочні посібники, учитель допомагає вибудувати логічний ланцюжок дії, акцентуючи увагу на прийомах роботи, що відносяться до кожного етапу).
Давайте з вами повторимо правила в'язання гачком іграшок.
(Відповіді дітей). Іграшки в'яжуть стовпчиками без накиду, в'язання повинно бути рівним, чи не тугим і не слабким, прибуток і зменшення робиться відповідно до картою інструкції.
Скажіть, будь ласка, скільки основних деталей у ляльки?
(Відповіді дітей). Дві руки, дві ноги, тулуб, голова, спідниця.
Інструктаж з техніки безпеки:
Не можна робити різких рухів рукою з гачком - можна поранити сидить поруч товариша.
Ножиці повинні лежати із зімкнутими лезами, передавати їх можна тільки кільцями вперед з зімкнутими лезами.
Голки повинні зберігатися в голечник. Довжина нитки не повинна бути більше 50 см.
Приступимо до виготовлення виробу. Кожна з вас отримає картами з описом роботи з виготовлення деталей ляльки. (Додаток 4). Лялька може бути як в спідниці, так і без неї, якщо це хлопчик чи малюк.
(Учитель під час практичної роботи робить цільові обходи, контролює правильність виконання роботи, дотримання правил техніки безпечної роботи з гачком і ножицями).
(Після першого уроку проводиться физкультминутка).
IV. Оздоблення вироби.
Наші ляльки готові, вони зовні дуже схожі. Що можна зробити, щоб кожна з них стала не схожа на іншу ляльку?
(Відповіді дітей). Зробити очі і волосся різного кольору, різні зачіски.
Приступимо до роботи з оформлення ляльки: приший волосся до голови, вишьем особа.
V. Підведення підсумків роботи
Давайте подивимося, які іграшки у вас вийшли?
Вони різні, але схожі на сестер з однієї родини, в той же час кожна нагадує свою жінку, яка створила. На наступних заняттях ми продовжимо роботу над одягом ляльок. Які деталі ви хотіли б додати?
(Відповіді дітей). Капелюшок, сумочку, шарфик, кофточку.
Що нового ви дізналися сьогодні?
(Відповіді дітей). Дуже цікаво було познайомитися з історією іграшок.
Тепер ви вмієте в'язати ляльки для себе і близьких, можете подарувати їх молодшим сестрам. Бажаю вам творчих успіхів!
Блінов Г. М. Чудо-коні, диво-птиці. Розповіді про російську народну іграшку. -М. "Дет. Лит.", 1977. 190 с. з кол. фотоил.
Технологія виготовлення ляльки
1. Ноги і руки. Зв'язати 3 петлі і з'єднати в першу петлю з'єднувальним стовпчиком. Провязать петлю підйому, потім в кожну петлю 2 рази. Зімкнути ряд (напівстовпчиком). Провязать петлю підйому, потім в кожну петлю 2 рази (всього повинно вийти 12 стовпчиків). (Рис. 1). Потім в'яжемо по колу до потрібної висоти ноги або руки (приблизно 6-8 см, причому руки коротше ніг на 2 ряди). Наповнюємо набиванням ноги і руки. Коли готова друга нога, нитка не відрізаємо, продовжуємо в'язання, перейшовши на першу ногу, і в'яжемо по колу 2-3 см, в залежності від розміру ляльки. (Рис. 2-4).
2. Спідниця в'яжеться знизу вгору. Набираємо ланцюжок довжиною 20 см і з'єднуємо в кільце. (Рис. 5). Петля підйому, потім в кожну петлю в'яжемо один стовпчик (можна в'язати стовпчики з накидом, тоді на початку ряду 2 петлі підйому). Спідниця може в'язатися одного кольору або чергувати два кольори. Пров'язавши два ряди, починаємо скорочення, для цього в третьому і четвертому ряду в'яжемо так: 2 стовпчики пров'язуємо, третій пропускаємо. (Рис. 6).
3. Тулуб. Спідницю з'єднуємо з нижньою частиною тулуба, пров'язуючи стовпчиками без накиду одночасно обидві деталі. (Рис. 7). Пров'язуємо тулуб 3-4 см, набиваємо, потім приєднуємо руки до тулуба з боків, пров'язуємо стовпчиками без накиду один ряд, потім починаємо скорочення з рук. (Рис. 8-9). Для цього пров'язуємо руки через один стовпчик (один в'яжемо, другий пропускаємо), у тулуба в кожному ряду скорочуємо по одному стовпчику з кожного боку. Набиваємо тулуб поступово, рівномірно. Залишається отвір для приєднання голови. (Рис. 10).
4. Голова в'яжеться по колу. (Рис. 11). Зв'язати 3 петлі і з'єднати в першу петлю з'єднувальним стовпчиком. Провязать петлю підйому, потім в кожну петлю 2 рази. Зімкнути ряд (напівстовпчиком). Провязать петлю підйому, потім в кожну петлю 2 рази (всього повинно вийти 12 стовпчиків). Потім в'яжемо по колу, додаючи в кожен другий стовпчик по стовпчику до потрібної ширини голови (1 або 2 ряди). Продовжуємо в'язання: в'яжемо один стовпчик в кожен стовпчик попереднього ряду. Пров'язавши 1,5-2 см, починаємо збавляти, пропускаючи кожен третій стовпчик один ряд, і кожен другий стовпчик стільки рядів, поки залишиться отвір для шиї, рівне отвору на тулуб. Пров'яжіть один ряд в кожен стовпчик один раз. Набиваємо поступово, рівномірно. З'єднуємо голову з тулубом голкою, косим стібком по колу. (Рис. 12).
5. Оформлення голови. Волосся нарізаємо довжиною приблизно 20 см. Потім з'єднуємо ланцюжком посередині, беремо по 2-3 нитки одночасно, ланцюжок в'яжемо туго, щоб нитки не вивалилися. (Рис. 13). Докладаємо волосся до голови, пришиваємо по ланцюжку з обох сторін. Заплітаємо коси або робимо хвостики. Прив'язуємо бантики. Вишиваємо нитками муліне очі, брови, рот і ніс.