Урок української мови по темі - позначення звуку й - на листі
цілі:- систематизувати знання учнів по темі уроку, отримані в букварний період;
- розвивати вміння застосовувати раніше відкриті спосіб літерного позначення звуку [й], вчити обґрунтовувати свій вибір;
- розвивати пам'ять, мислення, фонетичний слух.
Тип уроку: комбінований (використовуються основні етапи уроків постановки навчального завдання і рішення навчальної завдання).
устаткування:- схеми-таблички «Способи позначення звуку [й ']»;
- набір з 10 букв українського алфавіту (е, є, ю, я, й, ь, о, а, у, и);
- малюнок робота Сам Самич;
- підручники «української мови» (авт. В.Репкін);
- зошити.
I. Організаційний момент
II. Постановка навчальної задачі (ситуація інтелектуального конфлікту)
- Після того, як ви, хлопці, Маша і Альоша розповіли Сам Самич про голосних і приголосних звуках і буквах, робот взяв ручку і записав у своєму зошиті: (відкриваю запис на дошці)
- Здорово виходить! - говорив Сам Самич. - Дякую вам, хлопці, що навчили мене листа.
- Так, вже, навчили, так навчили. - розгублено сказала Маша, дивлячись в зошит Сам Самич.
- Я бачу, хлопці, і ви не згодні з таким записом слів. Чому? Ось про це ж сказав і Альоша роботу. Але Сам Самич заперечив:
- Я все зробив так, як ви мене навчили: приголосний звук [й '] в слові Юля позначив згодної буквою й, голосний звук [у] - голосною буквою у. Де ж помилка?
- І тоді хлопці зрозуміли, що ще не розповіли роботу про ... Про що ще треба розповісти роботу, щоб він ці слова (Юля, п'є) записав правильно?
(По ходу відповідей дітей тему уроку записую у вигляді схеми і червоним знаком питання і відзначаю мета уроку)
- Допоможемо Сам Самич розібратися, якими буквами на письмі позначається звук [й ']? Це і буде мета нашого уроку.
III. Конструювання способу роботи зі звуком [й ']
- Але перш давайте самі повторимо:
- якими ж буквами позначається звук [й '] і
- від чого залежить вибір потрібної літери? Для цього поспостерігаємо за звуками в декількох словах. Зробимо до них звуковий запис на дошці і в зошитах. (З кожним словом у дошки працює 1 учень).
- Отже, перше слово мій. вимовляємо його, интонируя.
- Прочитаємо хором звуковий запис всіх слів. Який приголосний звук є в усіх цих словах? Підкреслимо його.
- Під звуковим записом зробимо буквенную запис цих слів. (З огляду на складність і «ошібкоопасность» даної теми, які працюють біля дошки учням, при скруті, надають допомогу учні класу.)
- У всіх словах, ви сказали, є однаковий звук [й ']. А чи однакової буквою ви його позначили? (Стрілочками з'єдную звук [й '] з відповідними літерами)
- А чому для позначення звуку [й '] ви вибрали різні літери?
- Давайте разом зробимо висновки:
- в кінці слова (мій) звук [й '] позначається ... буквою й
- на початку слова (ялинка) перед голосним звук [й '] позначається з наступним гласним ... однією літерою е (е, ю, я)
- в середині слова (ллю) після приголосного - перед голосним звук [й '] ... зберігає буква ь.
- Так чому один звук [й '] ми позначаємо різними буквами?
IV. Рішення навчальної завдання
- Хлопці, пам'ятайте, ці схеми-таблички?
- До нашого першого слова (мій) яка табличка підходить?
До другого (ялинка)?
До третього (ллю)?
- А ті два слова (Юля п'є), в яких помилився робот, до яких табличок підходять?
- Зараз, коли ми багато згадали, давайте допоможемо Сам Самич виправити помилки в словах його пропозиції. (Діти виправляють помилки в словах, доводячи правильність вибору потрібної літери).
- Тепер ми можемо цю пропозицію записати в зошит.
- Отже, яку мету ми перед собою ставили?
- А ось чи правильно ми з вами, хлопці, визначили собі завдання на кілька уроків, ми дізнаємося з підручника. Відкрийте підручник на стор. 38. прочитайте назву нового параграфа ( «Якими буквами позначається [й ']»)
- Подивіться ще раз на таблички - схеми, на літери, якими ми сьогодні позначили [й '] на листі.
- А тепер подивіться на ті букви, які розсипані навколо Сам Самич. (Перевертаю набір з 10 букв «обличчям»)
- Виберіть з них ті, які позначають звук [й '] на листі і прикріпіть їх нижче стрілок.
(Діти працюють біля дошки, що залишилися «зайві» літери я прибираю)
- Чи можу я забрати? нашого уроку?
- Чому?
(Знак? Залишаємо).
- Цікаво, чи зрозумів Сам Самич нас сьогодні?
- А як ви думаєте, хлопці, чи всі літери для позначення звуку [й '] ми сьогодні обговорили? Так чим ми завтра займемося? Молодці!
- У кого є бажання - на перерві можете розповісти Сам Самич, якими буквами на письмі позначається звук [й '].