Урок інформатики в 6 класі на тему «судження як форма мислення»
Відкритий урок інформатики в 6 класі на тему
«Судження як форма мислення».Зайкина Олена Смелаовна. учитель інформатики та ІКТ
Урок «Судження як форма мислення» в 6 класі є десятим в серії уроків на тему «Людина і інформація».
Мета уроку: сформувати уявлення про поняття судження як форми мислення.
Завдання уроку:
освітні - вміти розрізняти прості і складні судження, складати складні висловлювання;
розвиваючі - стимулювати пізнавальну активність учнів; розвивати вміння виділяти головне, порівнювати, узагальнювати; логічно мислити;
виховні - розвиток інтересу до предмета, формування загальнокультурних компетентностей учнів.
Організаційний момент.
Актуалізація раніше вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання - 5 хв.
Вивчення нової теми - 15 хв.
Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу - 10 хв.
Практична робота на комп'ютері. Физкультминутка. - 10 хв.
Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання
Виставляння оцінок. - 5 хв.
Хід уроку.
1. Організаційний момент. слайд 1
Привітання учнів. Позитивний, емоційний настрій учнів на роботу.
Вчіться думати, пояснювати,
Вчіться мислити, міркувати.
Адже в інформатиці, друзі,
Без логіки ніяк не можна.
2. Актуалізація раніше вивченого матеріалу. Слайд 2 - 4.
Перевірка домашнього завдання.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з формами мислення. Давайте згадаємо:
- Що розуміють під класифікацією?
- Для чого потрібна класифікація?
- У чому полягає різниця природна і допоміжна класифікації?
- Наведіть приклади класифікацій, з якими ви знайомилися на уроках математики, історії і т. Д.
3. Вивчення нової теми. Слайд 5 - 11.
Запишіть тему уроку: «Судження як форма мислення».
У процесі мислення ми оперуємо пов'язаними між собою поняттями. Формою зв'язку понять один з одним є судження.
Наприклад, слова мікрофон, сканер, клавіатура створюють в нашій свідомості поняття про відомих об'єктах. А пропозиція Сканери служать для введення текстової та графічної інформації комп'ютер висловлює твердження про застосування сканерів для введення інформації в комп'ютер.
Судження - форма мислення, в якій щось стверджується або заперечується про об'єкти, їх ознаках або відносинах. Судження представлено оповідальним пропозицією.
Запишіть визначення (слайд 5):Судження - це твердження про об'єкти (явища), ознаках чи відносинах об'єктів, виражене у формі розповідного речення.
Наприклад (слайд 6):
Москва - століцаУкаіни.
Інформація - невизначені поняття.
Земля обертається навколо Сонця.
Настала весна, і прилетіли граки.
Ми вивчаємо інформатику.
Потяги літають.
Скажіть, в яких пропозиціях міститься невірна (помилкова) інформація? (6: не існує літаючих поїздів.)
Як сформулювати пропозицію інакше, щоб інформація була правдивою (істинної)? (Потяги не можуть літати.)
Як ви думаєте, які можуть бути судження в залежності від того, яка інформаціях в них міститься? (Істінниміі помилковими.)
Спробуйте сформулювати визначення понять істинне судження і помилкове судження. (Істінноесужденіе - етотакое судження, в якому міститься правдива інформація.Ложное сужденіе- це судження, в якому содержітсяневерная інформація.) (Слайд 7)
Судження бувають простими і складними. (Слайд 8).
Просте судження - це твердження про відсутність або наявність певної ознаки в об'єкта або у всіх об'єктів.
Наприклад: Схід солнцана сході.
Виділяють чотири види простих суджень (слайд 9):
Деякі квіти не ростуть на вулиці.
Наведіть свої приклади на кожен вид простих суджень.
Складні судження - це судження, в яких міститься одне або кілька простих суджень. Складні судження утворюються з простих за допомогою логічних зв'язок: «і», «або», «невірно, що. »,« Якщо. то. ».
Кожен комп'ютер має пам'ять і процесор.
Настала весна, і прилетіли граки.
Невірно, що захід сонця на сході.
Якщо на вулиці холодно, то треба одягатися тепло.
Якщо число більше нуля, то воно є позитивним.
Наведіть приклади складних суджень, утворених з простих за допомогою логічних зв'язок: «і», «або», «невірно, що. »,« Якщо. то. ».
У складних твердженнях застосовуються і такі зв'язки. як (слайд 11): «для того щоб. необхідно. ", "для того щоб. досить. ","для того щоб. необхідно і достатньо. »
Умова є необхідною, якщо деяка подія не може відбутися без нього. Наприклад, для того щоб уметьчітать, необхідно знати алфавіт.
Якщо деяка подія обов'язково відбувається за певної умови, то ця умова є достатньою. Наприклад, для того щоб число ділилося на 2, досить, щоб воно закінчувалося нулем.
Якщо без певного умови не може бути деякого події, а з цього умови слід дана подія, то умова є необхідною і достатньою. Наприклад, для того чтобичісло поділялося на 10, необхідно і достатньо, щоб воно закінчувалося нулем.
4. Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу Слайд 12-15.
Групова робота за завданнями, з подальшою перевіркою на слайдах. (Додаток 1)
5. Виконання практичного завдання на комп'ютері.
Практична робота №10 завдання 1 або 2 * (Босова Л.Л. «Інформатика і ІКТ. Підручник для 6класса с.150, * - різнорівневі завдання), через 5 хвилин після початку роботи за комп'ютером - физкультминутка. слід виконати з учнями вправу для очей.
6. Підведення підсумків уроку.
- З якими поняттями ви сьогодні познайомилися?
- Які вам відомі види простих суджень?
Домашнє завдання. Слайд 16.
1. Підручник § 2.4, с. 56-58.
2. Завдання 1-3, с.58.
Завдання 4. (слайд 15) Доповніть наступні судження відповідними за змістом логічними зв'язками «необхідно», «досить», «необхідно і достатньо».
Щоб зварити щі, ... мати воду.
Щоб земля на грядках була мокрою, ... щоб пройшов дощ.
Для того, щоб число ділилося на 4, ... щоб воно було парним.
Щоб число ділилося на 3, ... щоб воно ділилося на 9.
Щоб купити в магазині книгу, ... мати гроші.
відповідь:
Щоб зварити щі, необхідно мати воду.
Щоб земля на грядках була мокрою, досить щоб пройшов дощ.
Для того щоб число ділилося на 4, досить щоб воно було парним.
Щоб число ділилося на 3, досить щоб воно ділилося на 9.
Щоб купити в магазині книгу, необхідно і достатньо мати гроші.
Список використаної спеціальної та методичної літератури: