Деревина як природний конструкційний матеріал


Розробка уроку технології (хлопчики) в 5 класі

Предмет: Технологія (хлопчики). Розділ «Технологія обробки деревини. Елементи машинознавства »

Місце проведення: майстерня Сахаптінской ЗОШ

Тема уроку: Деревина як природний конструкційний матеріал ..

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: усне опитування, розповідь, демонстрація наочних посібників, практична робота.

Література: Підручник В.Д. Симоненко.

Обладнання: зразки різних порід деревини.

Мета уроку:

  • вивчити з учнями породи деревини, структуру і обрости її застосування.

  • виховати інтерес до навчання.

  • виробити вміння розпізнавання породи деревини на око.

Хід уроку

  1. Організаційно частина.

  2. Теоретична частина.

    1. Повторення пройденого матеріалу.

Питання: - Що включає в себе робоче місце шкільної майстерні?

- З яких основних частин складається столярний верстат?

- Для якої мети служать передній і задній гвинтові затиски?

- Перерахуйте правила за столярним верстатом.

Лісові масиви займають в нашій країні площа понад 700 мільйонів гектарів. Незважаючи на такі величезні лісові багатства, всі повинні дбайливо ставитися до лісу, так як він істотно впливає на клімат, на рослинний і тваринний світ Крім того, ліс має велике народногосподарське значення. Головний його продукт - деревина - застосовується в будівництві, меблевому, сірниковій виробництві, хімічної промисловості та ін. Лісові багатства в нашій країні охороняються законом.

- З чого ж складається дерево?

Дерево складається з стовбура, кореня, сучків, листя і хвої. Дерева мають листя називають листяними. а мають хвою - хвойними. До листяних порід відносяться береза, липа, осика, вільха, дуб і ін. До хвойних порід - сосна, ялина, кедр, ялиця, модрина.

Вершина стовбура дерева разом з суками утворює крону.

Крона - це одна з трьох основних частин дерева, що виконує при його житті певні функції. Листя або хвоя крони засвоюють вуглець з повітря, утворюючи на сонці органічні речовини, що йдуть на побудову рослинного організму дерева.

Інша частина дерева - коріння. Їх можна порівняти з фундаментом і палями, які утримують стовбур дерева у вертикальному положенні.

Третя частина дерева - стовбур. Він утримує важку крону і служить провідником поживних речовин що надходять від коренів і надходять в листя.

Ствол - найцінніша частина дерева.

Деревина як природний конструкційний матеріал виходить зі стовбурів дерев при розпилюванні їх на частини.

Стовбур дерева має більш товсту (комлевую) частина біля основи і більш тонку - верхову. Поверхня стовбура (рис. 2) покрита корою (7). Кора є ка б одягом для дерева, складається із зовнішнього коркового шару і внутрішнього - луб'яного. Корковий шар кори є відумерлою. Луб'яних шар (6) - провідник соків, що живлять дерево. Основна внутрішня частина стовбура дерева складається з деревини. У свою чергу, деревина стовбура складається з безлічі шарів, які на розрізі видно як річні кільця (4).

- Що можна дізнатися за кількістю річних кілець?

Пухкий і м'який центр дерева називають серцевиною (1). Від серцевини до кори у вигляді світлих блискучих ліній простягаються серцевинні промені (2). Серцевинні промені створюють малюнок (текстуру) деревини.

Камбій (5) - тонкий шар живих клітин, розташований між корою і деревиною. Тільки з камбію відбувається утворення нових клітин і щорічний приріст дерева по товщині. «Камбій» - від латинського «обмін» (поживними речовинами).


(Рис 1)
Основні розрізи стовбура. (Рис. 2)

Для вивчення будови деревини розрізняють три основних розрізи стовбура. За ним виявляються рназлічние властивості і малюнки деревини. Розріз (1), що проходить перпендикулярно серцевині стовбура, називають торцевих. Він перпендикулярний річним кільцям і волокнам. Розріз (2), що проходить через серцевину стовбура, називають радіальним. Він паралельний річних шарів і волокнам. Тангенціальний розріз (3) проходить паралельно серцевині стовбура і віддалений від неї на деяку відстань

- Давайте розглянемо будову і область застосування.

Їх визначають по наступних характерних ознак: текстурі, запаху, твердості, кольору.

Сосна. Хвойна порода. М'яка. Просякнута смолистими речовинами. Деревина червоного кольору з яскраво вираженою текстурою. Застосовується для виготовлення вікон і дверей, підлог і стель, меблів. У будівництві судів, вагонів, мостів.

Ялина. Хвойна порода. М'яка. Просякнута смолистими речовинами. Колір білий з жовтим відтінком. Застосовується для виготовлення музичних інструментів, меблів, вікон і дверей.

Модрина. Щільність модрини вище соснової на 30%. Пролежавши довго в воді - стає твердою як камінь. З кори виготовляють червоно-коричневу фарбу. Застосовується для виготовлення будинків, коліс, посуду, мостів.

Кедр. Ядерна порода. У деревини кедра широка біла заболонь з жовтим відтінком і рожево-охристим ядром. Застосовується для мостини, меблів, олівців.

Береза. Листяна порода. Тверда. Колір білий з бурим відтінком. Застосовується для виготовлення музичних фанери, меблів, посуду, рушничних лож, лиж.

Осика. Листяна порода. М'яка. Колір білий з зеленуватим відтінком. Схильна до загнивання. Використовується для виготовлення сірників, посуду, іграшок, паперу.

Липа. Листяна порода. М'яка. Колір білий з рожевим відтінком. Застосовується для виготовлення посуду, креслярських дощок, олівців, виробів з художнім різьбленням.

Дуб. Листяна порода. Тверда. Колір світло-жовтий з коричнево-сірим відтінком і яскраво вираженою текстурою. Застосовується для виготовлення меблів, паркету, облицювання цінних виробів, мостів і вагонів.

Найбільш красиву текстуру мають такі породи як дуб, ясен і різні види червоного дерева. Ці породи стругають на тонкі листи - шпон, а потім їх наклеюють цінні вироби.

3. Практична робота: визначити породи деревини за зразками, виданими учителем.

1. Вивчити опис і таблицю порід дерев.

2. Виписати в зошит основні ознаки, за якими визначаються породи деревини.

3. Визначити породи деревини за зразками, виданими учителем.

III. Підсумок уроку: перевірка практичної роботи.

IV. Завдання додому. вивчити визначення.  2, стор. 12-15.

План-конспект уроку склав вчитель технології Сахаптінской ЗОШ Крюков Іван Євгенович

Деревина як природний конструкційний матеріал

Глосарій. 1 Енергетичні ресурси

Урок за технологією в 5-му класі по темі "Деревина. Обробка деревини"

Заняття по психомоторике і розвитку сенсорних процесів "Велика мандрівка" для учнів початкових класів відчувають труднощі в навчанні

Гра «Як стати мільйонером» по темі США