Виховна година «чистота і здоров’я»

«Чистота і здоров'я»


Мета. гігієнічний просвіта.

Завдання. - навчання навичкам особистої гігієни;

- формування здорового способу життя;

- виховання акуратності, охайності.

Тип заняття. узагальнення знань.

Час проведення. IV чверть 4-го класу.

Форма проведення. бесіда.

Попередня підготовка. діти думають над тим, який компонент здоров'я первинний

Устаткування. плакат із зображенням «древа здоров'я» (заводиться на початку навчального року); шкатулка, в якій знаходяться предмети особистої гігієни (мило, рушник, носовичок, гребінець, одежна щітка, зубна щітка, ножиці); казка К. І. Чуковського «Мойдодир»; плакат «Як чистити зуби»; картки з написами «школа здоров'я» та «гігієна»; картинки з тваринами, доглядають за собою; листи із завданнями для групової роботи; кольорові маркери; листочки з кольорового паперу.


Хід класної години

1. Організаційний момент.
2. Вступна бесіда.

- Починаємо чергове заняття школи здоров'я. Про що ми дізнаємося на цих заняттях?

(На цих заняттях ми дізнаємося про себе, про особливості свого організму, про те, як потрібно дбати про своє здоров'я, щоб не хворіти, рости міцними і здоровими, як зберегти зір і слух, як зберегти здоровими зуби, що і як потрібно їсти і багато іншого.)

- Сьогодні ми поговоримо про ще одну, дуже важливою для здоров'я, складовою нашого життя. Щоб визначити тему нашої бесіди, давайте згадаємо героя твору К. І. Чуковського, який почав розповідь про себе так:

І подушка, як жаба,

Поскакала від мене.

- З якого вірша ці рядки? ( «Мойдодир».)

- Хто герой цієї казки?

- Чому від нього втекли речі? (Він був грязнулей.)

- Чому погано бути грязнулей? (Ніхто не захоче дружити з грязнулей. Брудні вуха - людина погано чує. Брудна шкіра - організм погано дихає. Брудні руки - в організм проникають мікроби і т. Д.)

- Чого не знав хлопчик? (Правил особистої гігієни.)

- Сьогодні ми з вами будемо говорити про гігієну, згадаємо правила особистої гігієни, подумаємо над тим, чому важливо дбати про чистоту свого тіла. (Учитель прикріплює на дошку картку зі словом «гігієна».)


3. Бесіда за темою.

- Що таке гігієна? (Відповіді дітей.)

- Ось яке визначення гігієни дає тлумачний словник української мови:

«Розділ профілактичної медицини, що вивчає вплив зовнішнього середовища на здоров'я, працездатність і тривалість життя людини».

- Або ж сонце ми з вами розуміємо слово «гігієна»?

- У казці «Мойдодир» є такі слова: «Рано вранці на світанку вмиваються каченята ...» (Розгляд картинок.)

- Як вмивається кішка? (Вона вилизує себе мовою.)

- Навіщо вона це робить?

- А як інші тварини доглядають за собою? (Слон обливає себе водою, мавпи чистять один одного, горобці купаються в калюжі, ведмеді купають ведмежат і т. Д.)

- Навіщо, для чого тварини купаються і чистять своє тіло?

- Ось який цікавий випадок:

Оселилася в ванній хмара,

Дощик ллється зі стелі

Мені на спину і боки.

До чого ж приємно це!

Дощик теплий, підігрітий,

На підлозі не видно калюж.

Всі хлопці люблять ... (душ).

- Для чого миється людина? (Щоб бути чистим і акуратним.)

- У цій скриньці лежать чарівні предмети. Вони допомагають людині бути чистим і охайним. Щоб дізнатися їх, відгадайте загадки.
1) Цілих двадцять п'ять зубів

Для кучерів і хохолков.

І під кожним під зубком

Ляжуть волосся рядком. (Гребінець)

2) Костяная спинка,

На черевці щетина.

За частоколу пострибала

Всю бруд повигнала. (Зубна щітка)


3) Гладко, духмяно, миє чисто,

Потрібно, щоб у кожного було

Що, хлопці? (Мило)
4) У ванній кімнаті висить, бовтається,

За нього всяк хапається. (Рушник)


5) Ліг в кишеню і чатую

Реву, плаксу і бруднулю.

Їм ранку потоки сліз,

Не забуду і про ніс. (носовичок)

6) Начебто їжачка на вигляд,

Але не просить їжі.

По одягу пробіжить -

Вона стане чистіше. (Одежна щітка)


7) Два кільця, два кінця,

Посередині - гвоздик. (Ножиці)


- Отже, перерахуйте ще раз, чим ми користуємося щодня, щоб бути чистим і акуратним?

- Назвіть ці предмети одним поняттям. (Предмети особистої гігієни.)

- Як ви розумієте слово «особистої»? (Цим предметом може користуватися толькоодін людина.)

- Чому, навіть в одній сім'ї, кожен повинен мати свої власні предмети особистої гігієни?

- Як ви дбаєте про чистоту тіла?

- Які ще засоби використовує людина для догляду за собою?


4. Аналіз ситуації.

- Послухайте вірш про одне «дивному» хлопчика.

«Дуже правильна історія»


Жив на світі хлопчик дивний:

І попереду біг, хутчіш в ванну

Вмиватися. Я не брешу.

Хочете - вірте, хочете - ні.
Руки мив чогось з милом,

А особа мочалкою тер ...

На руках всі пальці змив він,

Щоки в дірках досі.

Хочете - вірте, хочете - ні.
Синові мама заборонила

Вмиватися вранці,

Прибрала подалі мило,

Перекрила у ванній кран.

Хочете - вірте, хочете - ні.
Хлопчик цей був упертий,

Маму слухати не хотів.

Вмивався вранці він

І, звичайно, захворів.

Хочете - вірте, хочете - ні.
Тут до нього покликали різних

Найкращих докторів,

Їх діагноз був такий:

«Якщо хлопчик буде брудним -

Буде він завжди здоровий ».


- Як ви думаєте, хлопці, чи правильний діагноз поставили лікарі? Чи можна захворіти від чистоти?

- На цей рахунок наглядова український народ придумав прислів'я і приказки (на дошці):

  • Чисто жити - здоровим бути.

  • Чиста вода - для хвороби біда.

  • Найчастіше мийся - води не бійся!

  • Чистота - перше за все!

  • Хто акуратний, той людям приємний!

5. Навчання практичним навичкам.

- Де найбільше накопичується бруду на тілі людини? (На руках.)

- Як ви думаєте, повар (або мама) перед тим, як готувати їжу, миє руки?

- А лікар перед операцією? А кравець?

- Що потрібно, щоб як слід вимити руки? (Мило, вода, рушник.)

- Так, вода і мило - справжні друзі. Вони допомагають знищувати мікроби. Коли слід мити руки?

- Як треба правильно мити руки?

На дошці (кожен крок відзначити маркером):

1. Сильно намочити руки.

2. Намилити руки по обидва боки і між пальцями.

3. Промити чистою водою.

4. Витерти насухо рушником.
- Давайте повернемося до героя казки «Мойдодир». Що сталося з ним після зустрічі з «умивальників начальником і мочалок командиром»?

- Чи важко з бруднулі і нечупара стати чистим і охайним?

Маленькі ніжки йшли по доріжці.

Великі ноги йшли по дорозі.

Маленькі ніжки бігли по доріжці.

Великі ноги бігли по дорозі.

Ось наш будинок в ньому і відпочинемо.


7. Аналіз ситуації.

(Читає підготовлений дитина):

Погано жити мені стало раптом:

Розболівся сильно зуб.

Нема сечі ніякої,

Треба зуб лікувати хворий.

Ось уже кілька днів поспіль

З болем я блукаю, як тінь.

Треба б до лікаря йти,

Хто допоможе мені дійти?

- Що трапилося з героєм вірша? Чому це могло статися?

- Що потрібно зробити, якщо зуб захворів?

- Хворі зуби шкодять іншим органам - серцю, ниркам ... Ось чому за зубами треба доглядати. Скільки разів на день треба чистити зуби?


8. Навчання практичним навичкам.

1) Оля слухає в лісі,

Як кричать зозулі.

А для цього потрібні

Нашої Оле ... (вушка).


2) Оля дивиться на кота,

А для цього потрібні

Нашої Оле ... (очі).


- Як думаєте, чи потрібно берегти зір і слух? Чому?

- Зіграємо в гру. Я буду називати твердження, а ви говорити - «корисно» або «шкідливо». (Діти відповідають хором.)



  • Читати лежачи.

  • Дивитися на яскраве світло.

  • Дивитися близько і довго телевізор.

  • Оберігати очі і вуха від ударів.

  • Промивати вранці очі і вуха.

  • Терти очі брудними руками.

  • Читати при хорошому освітленні.

  • Читати в транспорті.

  • Слухати гучну музику.

  • Робити гімнастику для очей.

  • Захищати вуха від шуму і вітру.

  • Колупати у вухах.

  • Не допускати попадання води в вуха.

  • Вставляти у вуха сторонні предмети.

10. Робота в групах.

- Давайте сформулюємо корисні поради для молодшого товариша по особистій гігієні. (Дітям лунають листи із завданням.)

1-я група. по догляду за тілом, волоссям.

2-я група. по догляду за одягом.

3-тя група. з гігієни зору.

4-я група. з гігієни слуху.

5-я група. з гігієни порожнини рота.
11. Виступ груп.
12. Робота з «древом здоров'я» (рефлексія). Підсумок.

- Отже, особиста гігієна - це не тільки догляд за тілом, волоссям і одягом. Щоб бути здоровим, потрібно дотримуватися гігієни зору, слуху, порожнини рота. Безсумнівно, гігієна - важливий компонент здоров'я. Ми говорили про те, що саме коріння живлять дерево, з них дерево черпає свої життєві сили. І якщо хоч один корінець відокремити, то загине і гілочка. Ми знаємо, що не можна бути повністю здоровим, якщо займатися тільки спортом або загартовуванням, тільки дотримуватися ОБЖ або правильно харчуватися. Здоров'я - це дуже складне, ємне поняття. І все-таки, з якого ж компонента починається здоров'я людини відразу після народження? Я просила вас подумати над цим питанням. Чи можете ви на нього відповісти?

- Звичайно з гігієни! Адже доктор, прийнявши дитини після народження, відразу ж очищає його очі, рот, вуха, шкіру від слизу. Потім це щодня робитиме мама. І день дорослої людини починається і закінчується гігієнічними процедурами.

(У коренів «древа» прикріплюється напис «гігієна».)

- А тепер підіб'ємо підсумок. Про яку важливій галузі здоров'я ми говорили?

- Що таке особиста гігієна?

- Якщо ви почерпнули щось корисне для себе з нашої бесіди і вважаєте, що необхідно дотримуватися правил гігієни, щоб бути здоровим, то прикріпіть зелений листочок до «древу», а якщо у вас протилежну думку - жовтий.

(Діти прикріплюють листочки до плакату з «древом здоров'я».)

Я бажаю вам, хлопці,

Бути здоровими завжди.

Але домогтися результату

Неможливо без праці.

Будьте здорові! До побачення!