Уроку «скелет людини, його будова і значення»
Тема уроку: «Скелет людини, його будова і значення».
Мета. а) освітня:
поглибити і розширити знання учнів про апарат опорно-рухового апарату;
показати схожість в будові скелета ссавців і людини;
розкрити особливості будови людини, пов'язані з прямоходінням, трудовою діяльністю, мисленням і промовою;
б) розвиваюча:
Розвивати уміння працювати з підручником, навчальними таблицями, моделями (хребців) скелета;
в) виховна:
Переконати в необхідності і можливості впливати на своє здоров'я, красу і силу, використовуючи знання про опорно-рухової системи.
Таблиці: «Скелет людини», «Скелет собаки», «З'єднання кісток»;
Моделі хребців хребта, картки із зображенням скелета людини і собаки.
Тип уроку. вступний; урок нових знань.
Проблемне питання. Чи у всіх людей однакова кількість кісток?
Девіз уроку: «Організм-вищу єдність, що зв'язує в собі в одне ціле: механіку, фізику, хімію, біологію» / Ф. Енгельс /
I Організаційний момент. (1 хв.)
Добрий день. Встаньте рівно, розправте плечі, відчуйте своє тіло, скажіть йому подумки «Спасибі, за те, що дає вам можливість активно прожити ще один день життя» .сад.
Цілепокладання (на листочку написати) (4 хв.)
Що я вже знаю? Що не знаю?
Складіть питання. Що б ти хотів на уроці дізнатися?
Уточнити і розширити знання про будову скелета і його функціях;
Навчитися показувати частини скелета;
Навчитися знаходити ознаки подібності скелета людини і тварини;
Виявити особливості будови скелета людини, пов'язані з прямоходінням, трудовою діяльністю, розвитком мислення і промовою.
II Актуалізація опорних знань. (3хв.)
Які відділи скелета можна виділити у ссавців тварин? (Записати на листку. Колективно обговоріть)
скелет голови
скелет тулуба
скелет кінцівок
Питання. №2
Що таке опорно-рухова система? Яке значення цієї системи?
IIIІзученіе нового матеріалу.
Клас розбитий на 4 групи по 5 учнів.
Кожен працює з опорної схемою і підручником і заповнює картку -завдання.
Відповіді по картці завданням обговорюються в групі і один від групи виходить дає відповідь.Алгоритм роботи в групі.
Зустрітися з матеріалами, наданими вам учителем (текст підручника, роздатковий матеріал, картки завдання), потім сплануйте свою роботу.
Розподіліть завдання всередині групи.
Виконайте кожен своє завдання.
Обговоріть результати своєї роботи і роботи групи в цілому
Вирішіть, як буде підводитися підсумки роботи групи перед усім класом.
№ Самостійна робота учнів. Загальний огляд скелета людини. (7 хв.)
Завдання 1 Скелет голови
Прочитайте текст підручника (стор.98), розгляньте малюнки і заповніть таблицю.
А) мозковий відділ
Яке значення цього відділу для людини?
Подібність і відмінності між скелетом людини і ссавців тварин.
(Самостійна пошукова робота з текстом підручника, малюнками, таблицями з виявлення особливостей будови пов'язаних з прямоходінням і трудовою діяльністю).
Завдання всіх групах. (10 хв.)
Знайдіть такі кістки в скелеті ссавця тварини:
Грудні хребці, грудину, тазові кістки, малу гомілкову кістку, ребро, плечову кістку.
Питання. На що, вказує, наявність в скелеті ссавця тварини тих же кісток, що і в скелеті людини?
Питання. Порівняйте скелети собаки, мавпи, людини. Які є відмінності в них? Як ви думаєте, з чим це пов'язано?
Особливості скелета людини, пов'язані з прямоходінням, трудовою діяльністю, розвитком мозку. (Самостійна робота учнів, бесіда, заповнення таблиці).
Порівняти хребет людини і ссавця тварини. Чим відрізняється хребет людини від хребта ссавця тварини за формою, за будовою? З чим пов'язана поява вигинів у людини?
Порівняти грудну клітку людини і ссавця тварини. У чому полягає різниця за формою грудна клітка людини і тварини? Як можна пояснити це відрізни
Група №2
Порівняйте череп людини і тварини. Який відділ найбільш розвинений у тварини? А у людини? Як ви думаєте?
Порівняйте грудну клітку людини і тварини. У чому полягає різниця за формою грудна клітка людини? Як можна пояснити цю відмінність?
Порівняйте будову верхньої кінцівки у людини і тварини. Що з'явилося у людини в зв'язку з трудовою діяльністю?
Порівняйте хребет людини і тварини. Чим відрізняється хребет людини від тварини за формою, за будовою? З чим пов'язана поява вигинів у людини?
Порівняйте тазовий пояс людини і ссавця тварини. У чому відмінність форм таза у людини і тварини? З чим пов'язана така позиція відмінність?
Порівняйте будову нижніх кінцівок людини і тварини. Які особливості будови відрізняють нижні кінцівки людини від тварини? Чим вони обумовлені? Яке значення для людини мають ці особливості?
За виконання завдання учні заповнюють таблицю на місці, а потім по одному від групи виходять і заповнюють цю таблицю у дошки.
Пристосування до праці
Пристосування до прямоходіння
Пристосування пов'язані з розвитком мозку і мови
З'єднання променевої та ліктьової кістки забезпечують поворот кисті
звід стопи;
розгорнута грудна клітка;
таз широкий у вигляді чаші;
4 вигину хребта;
Великий обсяг порожнини черепа
Фронтальна бесіда. (Дії вчителя)
1 Порівняйте скелети людини і собаки. Які є відмінності в будові цих скелетів? Як ви думаєте. з чим це пов'язано?
2. Порівняйте череп людини і тварини. Який відділ найбільш розвинений у тварини. людини? Як ви думаєте?
3. Порівняйте хребет людини і собаки. Чим відрізняється хребет людини від тварини? Як ви можете пояснити появою вигинів у людини?
4. Порівняйте грудну клітку людини і тварини. У чому полягає різниця грудна клітка людини і тварини?
Як можна пояснити це явище?
5. Порівняйте тазовий пояс. У чому відмінність форм таза у людини і тварини? З чим пов'язано?
6. Порівняйте будову нижньої кінцівки людини і тварини. Які особливості відрізняють нижні кінцівки людини від тварини? Чим вони обумовлені? Яке значення для людини мають ці особливості скелета?
7. Порівняйте будову верхньої кінцівки людини і тварини. Що з'явилося у людини в зв'язку з трудовою діяльністю?
Висновок: скелет людини має відмінні риси; причиною появи цих особливостей є прямоходіння, розвиток трудової та розумової діяльності; поява мови. Ці фактори є визначальними антропогенезу.
Висновок роблять учні і вчитель (дивляться на цілі на дошці і проблемне питання. Як змогли його вирішити на уроці).
Повідомлення учениці. Як фантасти представляють людини майбутнього?
Малюнок учениці «Людина майбутнього»
III Закріплення знань.
Вибери правильні твердження (5 хв.)
Тест-твердження. Якщо судження вірне поставте знак (+) проти даного судження.
Пояс нижніх кінцівок складається з крижів і практично нерухомо з'єднаних з ним двох тазових кісток.
Такі частини скелета, як череп, грудна клітка і таз, служать вмістилищем і захистом життєво важливих органів: мозку, легенів, серця, кишечника.
П'ясток, Передплесно і плюсна входять до складу стопи.
Гомілка не входить до складу скелета верхніх кінцівок.
До грудині прикріплюється десять пар ребер.
Будова таза відрізняється від будови хребта, тому що їхні кості мають різний хімічний склад.
Стопа у людини має звід.
Хребет має три вигину.
Скелет голови складається з двох відділів: мозкового і лицевого.
Скелет верхніх кінцівок складається з відділів.
Ключ. Правильні судження: 1, 2, 4, 5, 7, 9.
Взаимопроверка. Роботами обміняйтеся. Оцініть: 1 помилка-5; 2 помилки-4; 3 помилки-3; 4 і більше помилок-2.
Оцініть себе в оціночному листі. (1 хв)