Урок в 6-му класі з географії - хвилі в океані

цілі:
  • познайомити учнів з новими поняттями і визначеннями;
  • продовжити формування в учнів уявлення про властивості води - познайомити їх з видами руху води в океані;
  • розглянути з учнями особливості і причини утворення деяких видів рухів води в океані.

Обладнання: фізична карта півкуль, картини, фотографії, аудіокасети з творами відомих композиторів про море.

1. Організаційний момент

2. Вивчення нового матеріалу

Учитель: Підніміть руки, хто з вас відпочивав коли-небудь на море? Чи використовували ви при купанні надувний круг або матрац? Як вони поводяться, якщо їх опустити на воду? Вони колишатся. Причина таких рухів - хвилі.

Хвиля - це коливальний рух води.

Історична довідка: Міф про Посейдона.

Давним-давно, коли у людей не було наукових знань, вони вважали, що в морі живе цар Посейдон. У нападі люті він приводив в хвилювання море, створюючи хвилі. Щоб запобігти шторм, люди приносили йому в жертву засудженого за злочини. Зараз ми з'ясуємо, що ж науці відомо про хвилях? Для цього на уроці ми проведемо досвід:
У тарілці знаходиться вода. Що потрібно зробити, щоб з'явилися хвилі? (Подути). Що можна зробити ще? (Стукнути). А ще? (Покачати).
Яке природне явище може викликати такі хвилі? (Землетруси.)
Як називаються такі хвилі? (Цунамі.)
Хвилі ще може викликати рух морських суден. Це корабельні хвилі. І існує так звана приливна хвиля, викликана притяганням Місяця і Сонця.

Вітер - одна з причин, що викликають вітрові хвилі. Розглянемо схему хвилі, яка знаходиться у кожного учня на столі.
За малюнком поясніть, що називається гребенем, підошвою, висотою і довжиною хвилі.
Вітрові хвилі можуть бути різної висоти. Зазвичай не перевищують 3,5 метра. У дуже сильний шторм - трохи більше 15 м. Найвищі хвилі - в південній півкулі. Довжина хвилі - 250-400 м. У берега рух сповільнюється і виникає прибій. Гребінь при цьому як би перекидається.
Послухайте, як зобразив хвилі в своєму творі композитор М. Римський-Корсаков. Звучать уривки з опери «Садко». Учням пропонується уявити і описати хвилі, показані в даних уривках.

Повідомлення учня про цунамі

Фізик Ісаак Ньютон сформулював закон, за яким усі тіла притягуються одне до одного в залежності від маси тіла. Причиною припливів-рухів є сили взаємного тяжіння між Землею, Місяцем і Сонцем. Припливи бувають у всіх морях. Повний цикл відбувається двічі на добу. Учень Новомосковскет вірш І. Буніна «Відплив в Індійському океані»:

Відплив в Індійському океані.
У киплячій піні валуни;
Хвиля, виблискуючи, заходила -
Її вже тягне, тягне сила
Всходящей за морем місяця.

У темряві кокосових лісів
Горять стовбури, дробляться тіні -
Місяць дивиться - і в блиску, в піні
Поспішає хвиля на таємний поклик.

І буде час: місяць в зеніт
Увійде і стане з мене,
Ліси затопить білизною
І мертвий оголить граніт,

І світ застигне - на вазі,
І вийду я один - і буду
Дивитися на кам'яного Будду,
Сидячого в порожньому лісі.

Найвищі в світі припливи спостерігаються біля берегів Північної Америки в затоці Фанді Атлантичного океану, а вУкаіни - в Пенжинской губі Охотського моря. Приплив настає поступово. (Звучить уривок з твору К. Дебюссі «Гра хвиль»).

1. Що таке хвиля?
2. Які ви знаєте види хвиль?
3. Що таке гребінь?
4. Як утворюються цунамі?
5. Як утворюються припливи і відливи?
6. Вставте відсутні слова в тексті (у кожного учня на столі лежить картка із завданнями).

- Води Світового Океану знаходяться в постійному ... (русі).
- Розрізняють два види руху: хвилювання і перебіг. Хвилювання - це хвилі. Головна причина хвиль - ... (вітер).
- Коливальні руху водної поверхні - ... (вітрові хвилі).
- Крім вітрових хвиль, є ще цунамі, причиною їх утворення є - ... (землетруси і виверження вулканів).
- Третій вид хвилювання вод - ... (припливно-відливних хвилі). Причини утворення - тяжіння ... (Землі Місяцем і Сонцем).

4. Домашнє завдання: §26, правила, географічні об'єкти.

Урок закінчується під музику А. Рибникова «Морська тема».