Урок математики по освітній системі школа-2100 на тему числової промінь

  • Ковальова Ірина Вікторівна, учитель початкових класів

Мета уроку: познайомити учнів з
поняттями "числовий промінь", "координати
точки ".

завдання:
  • навчити відзначати на числовому промені точки,
    що відповідають заданим числам і визначати
    числа, що відповідають даним точкам;
  • повторити знаходження дробу від числа;
  • розвивати увагу, пам'ять, логічне
    мислення, вміння порівнювати, робити висновки;
  • сприяти розвитку творчих
    здібностей дітей;
  • виховувати комунікативність, взаємодопомога,
    спостережливість, самостійність, інтерес до
    предмету.

Тип уроку: комбінований (урок закріплення
знань та ознайомлення учнів з новим
матеріалом з елементами інтегрування).

  • підручник Т.Е.Демідовой, С.А.Козловой, А.П.Тонкіх
    "Математика 4 клас";
  • картки для індивідуальної роботи і для
    домашньої роботи.
  • 1. Організаційний момент.

    - Привітайтеся з гостями. Подаруйте гостям і
    один одному посмішки.

    2. Актуалізація знань.

    - Прочитайте девіз нашого уроку:

    "У нас все вийде. "

    - Скажіть, будь ласка, якими якостями потрібно
    володіти, щоб на уроці зробити для себе
    маленьке відкриття. (Потрібно бути уважним,
    спостережливим, активним, вміти підтримати один
    друга).

    - Відкрийте зошити і напишіть: число, Класна
    робота.

    3. Усний рахунок + індивідуальна картка 2
    людини (слабкі діти)

    - Вирішіть приклади зручним для вас способом (с.61,
    №8 - на дошці).

    - Розкладіть дане число на розрядні
    складові:

    1 000 000 +300 000+ 90 000 +2 000

    - Скільки треба записати нулів після цифри 1,
    щоб вона позначала сотню? (2) Тисячу? (3) Мільйон?
    (6) Мільярд? (9)

    - Хлопці, а ви знаєте, що температура на
    Меркурії сягає +480 0 С, а на Землі в найбільш
    жарких місцях + 60 0 С.

    - Які питання можна скласти і поставити?

    На скільки градусів температура на Землі нижче
    (Вище)?

    1) 480 - 60 = 420 0 С

    У скільки разів температура на Меркурії вище
    (Нижче)?

    2) 480. 60 = 8 (раз)

    Яка температура на Меркурії і на Землі
    разом?

    3) 480 + 60 = 540 0 С

    Математичний диктант (на полях записали):

    1) Запишіть число, яке на 1 одиницю більше,
    ніж 7 999 (8000)

    2) Запишіть число, яке на 1 одиницю більше,
    ніж 11 004 (11005)

    3) Запишіть число, яке на 10 одиниць більше,
    ніж 10 000 (10 010)

    4) Запишіть число, яке на 1 одиницю менше,
    ніж 80 000 (79 999)

    5) Запишіть число, яке на 1 одиницю менше,
    ніж 19 999 (19 998)

    6) Запишіть число, яке містить 20 одиниць
    класу тисяч (20 000)

    7) Запишіть число, яке складається з 461 десятка
    (4 610)

    8) Запишіть число 100, а поруч число, яке в 10
    раз більше його (1000)

    9) Скільки всього сотень в числі 340 545 (3405)

    10) Напишіть найбільше п'ятизначне число (99 999)

    11) Уявіть 8 025 у вигляді суми розрядних
    доданків (8000 + 20 + 5).

    Взаимопроверка в парах.

    - Поміняйтеся зошитами один з одним. Візьміть
    простий олівець і перевірте роботу свого
    товариша по слайду.

    - Хто порадів за свого товариша, підійміть
    руку. Чому?

    4. Введення нового матеріалу.

    1. Пояснення нового матеріалу. Луч.

    - Подивіться на дошку, що зображено?
    (Геометричні фігури: пряма, промінь, відрізок,
    числовий промінь).

    - Давайте згадаємо, що ми вже знаємо. учень
    виходить до дошки, бере картку, і вішає її в
    стовпчик: ЗНАЮ, при цьому пояснює, що це.

    - Що таке пряма? (Пряма - це лінія, що не
    має ні початку, ні кінця).

    - Що таке відрізок? (Відрізок - це лінія,
    обмежена з двох сторін).

    - Що таке промінь? (Луч обмежений з одного боку і
    може бути продовжений по прямій тільки в одну
    сторону, як завгодно далеко. початок променя
    позначають буквою).

    На дошці з'являється таблиця:

    - На що вона схожа ця фігура? (На промінь з числами)

    - Хто-небудь знає, як називається така фігура?

    - Чому він так називається? (Числовим можна
    назвати промінь, побудований з одиничних відрізків)

    - А ми знайомилися на уроці з числовим променем?
    (Ні)

    - Як ви думаєте, яка буде тема нашого уроку?
    (Числовий промінь)

    - Тема нашого уроку (на дошці):

    "Числовий промінь. Координати точки на числовому
    промені "

    - Чим ми будемо займатися на уроці?

    - Мета нашого уроку: познайомитися з поняттям "числовий
    промінь "; навчитися відзначати на числовому промені
    точки, що відповідають заданим числам і
    визначати числа, що відповідають даним точкам.

    Не знають, як називається фігура:

    - Як ви думаєте, яка буде мета нашого уроку?
    (Познайомитися з новою фігурою)

    Правильно: познайомитися з поняттям "числовий
    промінь "; навчитися відзначати на числовому промені
    точки, що відповідають заданим числам і
    визначати числа, що відповідають даним точкам.

    - Як буде називатися тема нашого уроку?

    - Тема нашого уроку (на дошці):

    "Числовий промінь. Координати точки на числовому
    промені "

    - Подивіться. Я на дошці накреслила фігуру, як
    вона називається? (Луч)

    - Тепер на цьому промені я зробила 2 однакових кроку
    вперед і їх пронумеровані, хто продовжить мій ряд?
    (У дошки 1 учень продовжує ділити числовий промінь
    на однакові відрізки і їх нумерувати).

    - У нас вийшла нова геометрична фігура.
    Як ми її назвемо?

    (Луч з числами, числовий промінь)

    - Правильно! Якщо від початку променя відкладати
    один за іншим рівні відрізки, у початку променя
    поставити число "0" і пронумерувати один за
    іншим кінці відрізків, то вийде числовий промінь.

    - Що з шкільного приладдя нагадує
    нам числової промінь?

    (Лінійка, метр, числовий ряд)

    - Яке число відповідає початку числовому
    променю? (Число "0")

    - Чим зображують будь-яке число на числовому промені?
    (Точкою)

    - Скільки чисел можна зобразити на числовому
    промені? (Будь-яке число, так як промінь нескінченний).

    - А великі числа можна зобразити на ньому? (Будь-яке
    число, яким би воно великим не було)

    - За допомогою числового променя числа легко
    порівнювати: чим правіше точка від початку променя, тим
    більшій кількості вона відповідає, ніж лівіше тим
    - меншого.

    - Давайте відкриємо підручник і постараємося
    виконати завдання № 3, с.60.

    - Яким точкам на числовому промені відповідають
    числа 0,3, 8, 10?

    (0- О, 3-С, 8-М, 10-Y) 0-початку променя (точка О)

    - А тепер, спробуйте самі накреслити числовий
    промінь з початком в точці О, відзначте на ньому 12
    одиничних відрізків довжиною 5 мм (1 клітинка).
    Позначте по порядку точки, які зображують
    числа 6, 9, 12 буквами Р, Н, L (№4, с.60).

    - Чи можна сказати, що кожній точці, що є
    кінцем одиничного відрізка, відповідає число? (Кожній
    точці, зазначеної на числовому промені,
    відповідає число. Це число називається
    координатою точки і записується так: Р (6)).

    - Чи можна знайти точку на промені, знаючи число,
    якому вона відповідає?

    (Знаючи координату точки, її можна знайти і
    відзначити на числовому промені. При цьому від початку
    числового променя відкладають стільки одиничних
    відрізків, скільки показує координата).

    6. Самостійна практична робота.

    - Давайте в зошиті накреслив промінь з початком в
    точці О, відміряв на ньому кілька рівних відрізків
    довжиною 1 см. Запиши, яких числах на числовому промені
    будуть відповідати планети Сонячної системи
    в порядку видалення їх від Сонця. (Вгорі першу
    букву назви планети, внизу - число)

    Взаимопроверка в парах з опорою на екран.

    Ми ногами топ, топ;
    Ми руками хлоп, хлоп;
    Ми очима мить, мить;
    Ми плечима чик, чик.
    Раз сюди, два сюди
    Повернись навколо себе.
    Раз присіли, два підвелися.
    Сіли, встали, сіли, встали,
    На ракеті політали.
    Ми на Землю прилетіли
    І на місце тихо сіли.

    7. Рішення рівнянь

    - Кожен ряд вирішує своє рівняння і позначить
    корінь рівняння на числовому промені.