Урок-концерт в 7-му класі по темі жіночий образ як символ добра, миру і любові в піснях українських і

цілі:
  1. Вчити дітей давати правильну характеристику музичним образам.
  2. Використовувати отримані знання на уроках літератури.
  3. Поповнити пісенний запас.
  4. Розвивати музичні здібності у учнів.
  5. Виховувати у дітей почуття поваги, уваги до жінки, любові до Батьківщини.

Устаткування: програвач, магнітофон, грамплатівки, плакат з характеристикою образів, плакат з фотографіями мам учнів класу, репродукції деяких картин.

учитель:
Хід уроку.

Діти, почнемо наш урок. Перш, ніж перейти до нової теми уроку, я хочу запропонувати розгадати вам невеликий кросворд, в якому зашифровано ключове слово теми нашого уроку. Отже, відгадувати будемо всім класом, а один з вас буде вписувати правильні відповіді в порожні клітини.

Урок-концерт в 7-му класі по темі жіночий образ як символ добра, миру і любові в піснях українських і
  1. Музичний жанр, в якому тісно сплелися вірш і мелодія. (Пісня).
  2. Прізвище композитора, який написав баладу "Лісовий цар". (Шуберт)
  3. Твір С. Рахманінова, в якому присутній образ тиші, спокою? ( "Острівець").
  4. Прізвище композитора, який написав "Дерев'яну конячку". (Дварионас).
  5. Твір А.Скрябіна, в якому присутній образ страждання і покірності долі. (Прелюдія №4).

Яке тут ключове слово? (Пісня).

Важко собі уявити, якою була б наша життя, якби не було пісні! В радості і печалі, в торжестві і жалобі, в хвилини відчаю і в хвилини, коли душу переповнює почуття ніжності і любові - всюди звучить музика, пісня.

Ви знаєте, що давним-давно не існувало такої професії, як композитор. А людям так хотілося поділитися своїми враженнями, емоціями, що одних слів було замало. Люди висловлювали свій стан душі за допомогою музики. Так з'явилися народні пісні.

Давайте виконаємо деякі фрагменти українських народних пісень.

(Використовується в якості розспівування).
    1. "Піду ль я, вийду ль я" (C dur)
    2. "Як пішли наші подружки" (D dur)
    3. "Я по луці" (d moll)
    4. "У полі береза ​​стояла" (d moll)

Дуже багато в українських народних піснях йдеться про жіночу долю. Пройшли століття, наше життя теж змінилася, але пісень, в яких співається про жінку, що не стало менше. І тепер уже професіонали - композитори продовжують оспівувати жінок, таких різних, неповторних, таких необхідних.

Сьогодні тема нашого уроку присвячена жінці. Давайте запишемо в зошит тему уроку.
Тема: "Жіночий образ, як символ миру, добра і любові в піснях українських і радянських композиторів".

Скажіть, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово "жінка"? (Любов, доброта, краса, світ, тепло, посмішка, квіти і т.д.). Ви правильно відповіли. Саме такими і повинні бути жінки, дівчата, дівчатка, незалежно від віку. І тоді чоловіча половина нашого суспільства буде просто змушена переглянути свою поведінку, а, значить, і погляди на життя.

Композитори в своїй творчості дуже багато уваги приділяють жіночим образам. У різних музичних жанрах головні герої - жінки. А особливо часто до жіночих образів зверталися композитори в тісному союзі з поетами в пісенному жанрі. У пісні ми можемо зустріти смішних, чарівних, сміливих, довірливих, ніжних, героїчних, строгих, рішучих, милих жінок. Чому про них пишуть? Для чого потрібні такі пісні? Спробуємо з вами з'ясувати це.

Вся наша країна готується до святкування 60-річчя закінчення Великої Вітчизняної війни, яка забрала мільйони життів людей. Роль жінки в ці роки особлива.

Виконується пісня (дует).

"Рязанські Мадонни" на сл. А. Поперечного муз. А. Долуханян.
  1. Яка мелодія за характером?
  2. Який образ постає перед вами?
  3. Як ви думаєте, чому ця пісня називається не "Рязанські жінки", а "мадонни"?

А зараз я пропоную вам виконати дуже популярну в роки ВВВ пісню, яка допомагала бійцям в хвилини відпочинку і піднімала їх в атаку.

Хорове виконання пісні "Катюша" на сл. М. Ісаковського муз. М. Блантера
  1. Який образ виникає у вашій уяві?
  2. Що давав солдатам образ Катюші?

Велика Вітчизняна війна, війна в Афганістані, в Чечні ... Ідуть на війну зовсім молоді хлопці. Все це рве душу і серце батькам і матерям. Але пісня, в якій співається про будинок, матері, коханій дівчині, зігріває душу цим юним солдатам, вселяє їм віру і надію на те, що їх люблять, чекають, що скоро настане мир, вони залишаться живі.

Слухання в грамзапису
"Захисти мене, тендітна жінка", сл. і муз. В. Ковальова.

питання:
    1. Діти, скажіть, в якому ладу написана пісня - в мажорному або мінорному?
    2. Який вплив справила ця пісня на вас?
    3. Чому саме до жінки звертаються в пісні, просячи про захист?

Зараз учениця нашого класу прочитає вірш, яке виражає і наше з вами ставлення до жінки.

Я несу тобі, рідна жінка,
Білу росисту бузок.
Я дарую тобі навесні розцвічений,
Як надія, неозора день.
Але я знаю: ні крейдою яскравими,
Ні віршами, що тобі співаю, -
Ніякими не зможу подарунками
Висловити вдячність мою.
Мила і добра помічниця,
Ти зі мною об руку йдеш,
Тому напасти мене цурається,
Чи не плямує ніяка брехня.
Ти зі мною і в радості, і в горі,
Хіба сварки дріб'язкові в рахунок?
Забуваються образи незабаром,
Як розтанув весною лід.
Припадаю я до рук натрудженим,
Їх тепло в розлуці березі.
І сказати сьогодні дуже потрібно мені,
Що завжди я у тебе в боргу.

Але хоч як мене були важкі часом моменти в нашому житті, ми зобов'язані жити, працювати, ростити дітей. А без посмішки, радості, веселих хвилин у нас нічого не вийде. Тому, давайте згадаємо деякі моменти з життя жінок, які, я не сумніваюся, викличуть посмішку на ваших обличчях.
  1. Учень.
    Мама йде з дому і каже дочці:
    - Постеж, коли молоко підніметься.
    Через годину повертається, а молоко вже втекло.
    - Хіба я не просила подивитися, коли молоко підніметься?
    - Я ще будуть - рівно о 12.00.
  2. Учень.
    Вовочка розповідає мамі:
    - Мамочко, я сьогодні зробив добру справу.
    - Яке ж, Вовочка?
    - Двоє бігли на поїзд. Я спустив собаку, і вони встигли.
  3. Учень.
    П'ятирічний Сергій каже своєму приятелеві: "Я точно знаю, коли неділя! Це коли моя мама стирає! "

Шкільна пора - золотий час! Це час цікавих уроків, зустрічей, походів, дружби і, звичайно, перше кохання.

Учень Новомосковскет вірш А.С. Пушкіна "Ти і Ви".

Пусте Ви серцевим ти
Вона, обмовився, замінила
І всі щасливі мрії
В душі закоханої порушила.
Перед нею задумливо стою,
Звести очей з неї немає сили;
І кажу їй: як Ви милі!
І мислю: як тебе люблю!

Давайте хором виконаємо пісню "Тетянин день" слова Н. Олев, муз. Ю. Саульського.

Дайте відповідь на питання:
  1. Яка музика за характером?
  2. Чому ця пісня називається "Тетянин день"?
  3. Який образ виникає у вашій уяві при виконанні цієї пісні?

Але часом наші дівчатка бувають дуже навіть непростими, як здається це на перший погляд, і своєю ніжною посмішкою можуть заворожити будь-кого.

Хорове виконання пісні "Каблучки"
Слова І. Шаферана, муз. А. Долуханян.

Питання вчителя:
  1. Який образ присутній у цій пісні?
  2. Чому поет і композитор представили нам такий жіночий образ?
  3. Навіщо потрібна така пісня?

А зараз я вам прочитаю кілька відповідей хлопчиків з вашого класу на питання: "Який ви хотіли б бачити свою подругу?" (Зачитуються відповіді хлопчиків. Письмовий опитування проводилося заздалегідь).

1. Я б хотів, щоб моя подруга була струнка, красива, культурна. Ще мені подобається, коли у дівчинки гарне волосся. Велике значення для мене має поведінка моєї подруги: щоб вона не курила, не захоплювалася наркотиками. Важливу роль в поведінці також грає шанобливе ставлення до друзів, старшим людям.
Мені б хотілося познайомитися з такою дівчиною.

2. Я хотів би, щоб моя подруга мала добрий характер. Щоб вона могла допомогти в біді, розуміла чуже горе. Це найголовніші якості, які я хотів би бачити в ній. Але і, природно, вона не повинна курити. Щоб у неї не було пристрасті до наркотиків, токсикоманії. Це само собою зрозуміло. Я б хотів, щоб у моєї подруги не було грубих рис характеру. Щоб з нею було цікаво говорити. Щоб вона не дуже погано вчилася, багато Новомосковскла цікавих книг. Я б хотів, щоб вона не була з тих, хто ходить по вулиці до ночі, потім приходить додому, лягає спати і встає в середині дня. І щоб вона допомагала в будинку, не лінувалася, не захоплювалася замилуванням перед дзеркалом. Щоб вона була скромною. І тоді я погодився б з нею дружити.

3. Я думаю, що моя майбутня подруга буде найкрасивішою дівчиною на світі! Вона буде високою, з хорошою спортивною фігурою. Овал особи правильної форми, великі блакитні очі, довгі вії, маленький ніс, гарної форми губи. Волосся світле і довгі.

І коли я з нею буду йти по вулиці, всі чоловіки будуть заздрити мені. Я її буду дуже сильно любити, дарувати квіти і подарунки!

В якості музичного подарунку дівчаткам від хлопчиків пісня

"Дівча" сл. і муз. С. Жукова, А. Потєхіна група "Руки вгору".

Ось такі диво-дівчинки виростають завдяки тому, що є на землі будинок, в якому завжди тепло, затишно, чекають і зустрічають з любов'ю. Давайте, виконаємо пісню

Е. Рибкіна на слова В. Молчанова "Рідний дім".

Скажіть, які образи виникають у вашій уяві при виконанні цієї пісні? (Рідного дому, матері).

Я не помилюся, якщо скажу, що зараз у вашому віці найрідніша людина - це мама. Вона порадить, пошкодує, захистить, втішить, порадіє разом з тобою, все зрозуміє.

Сольне виконання учнями пісні "Наші мами" сл. І. Шаферана

Бережіть своїх мам!

А зараз ви побачите такі знайомі, красиві і улюблені особи. Це ваші мами. (Відкривається плакат із зображенням серця, на якому розміщені фотографії мам учнів класу). Подивіться, кожна фотографія знаходиться в маленькому сердечку, тому що всю любов, ласку, мир, добро несе ваша мама вам, діти, в ваш будинок. А разом вони складають ось таке велике серце. Подивіться, скільки тепла, любові і світла випромінюють очі ваших мам!

Не вірте, що все в нашій країні так погано! Адже скільки таких великих сердець ще б'ються, хвилюються, люблять, цінують нашими життями! І я, як жінка, мати, дуже люблю своїх дітей, вас, свою Батьківщину, яка обов'язково, я в це вірю, підніметься з колін, буде йти по життю з гордо піднятою головою.

Отже, діти, урок добігає кінця. Давайте підіб'ємо підсумок нашого уроку. Що нового ви дізналися на уроці? Які залишилися враження? Які висновки можете зробити? (Відповідь дітей).

Сьогодні ми виконали і слухали багато пісень. У кожній пісні присутня жіночий образ. Ці образи відрізняються один від одного - юна кокетлива дівчина, жінка - трудівниця, бойова подруга, закохана студентка, рідна мама. Але всіх їх об'єднує одне спільне - вони несуть в наше життя добро, мир, любов.

Слухаючи і виконуючи подібні пісні, багато з вас обов'язково захочуть виправити свої помилки, недоліки, стати краще, добріші, терпляче, красивіше, чесніше. Тому такі пісні необхідні нам. І композитори в тісному союзі з поетами пишуть такі пісні, в яких образ жінки - це символ миру, любові і добра.

А нашим гостям в знак поваги ми поділимося частинкою свого тепла, добра, миру і любові. (Діти роздають сердечка з написом "З любов'ю, 7 клас МОУ - ліцей № 10").