Стаття 4 конституції України з коментарями 2019 останні зміни та поправки, судова практика

1. Суверенітет Укаїни поширюється на всю її територію.

2. Конституція Укаїни і федеральні закони мають верховенство на всій території Укаїни.

3. Україна забезпечує цілісність і недоторканність своєї території.

Поширення суверенітету України на всю її територію означає, що державна територія є просторовим межею поширення державної влади РФ. Територіальне верховенство державної влади виражається в тому, що в межах території України не допускається іншої влади, яка могла б існувати поряд з нею або за її межами контролю.

Таким чином, державний суверенітет не ділиться між Україною та її суб'єктами, в тому числі які претендують на суверенний статус. Конституція пов'язує суверенітет РФ, її конституційно-правовий статус і повноваження, а також конституційно-правовий статус і повноваження республік з їх волевиявленням в порядку договору, а з волевиявленням багатонаціонального українського народу - носія і єдиного джерела влади в Укаїни, який, реалізуючи принцип рівноправності і самовизначення народів, конституювала відроджену суверенну государственностьУкаіни як історично склалося державне єдність в її теперішньому федеративний устрій.

Суверенітет держав виражається також в тому, що в рамках міжнародного права всі держави мають рівні права і обов'язки. У зв'язку з цим на держави накладається обов'язок поважати право один одного визначати і здійснювати на свій розсуд їх відносини з іншими державами відповідно до міжнародного права і іншим загальновизнаним принципам і нормам. Важливою якісною характеристикою державного суверенітету є те, що кордони держав можуть змінюватися відповідно до міжнародного права мирним шляхом і за домовленістю. Державний суверенітет характеризується також правом держав на свій розсуд належати або належати до міжнародних організацій, бути чи не бути учасниками союзних договорів (див. Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав, про огорожі їх незалежності і суверенітету * (6); Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН * (7)). В Заключному акті 1975 р особливо обмовляється право держав на нейтралітет (Заключний акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі * (8)).

2. Юридичним вираженням суверенітету України є верховенство Конституції і федеральних законів на всій території РФ.

По-четверте, назване положення пов'язане з федеративною природою держави і означає, що федеральна Конституція і закони в силу їх верховенства на всій території України не потребують підтвердження в будь-якій формі суб'єктами Федерації; на всій території держави вони діють прямо і безпосередньо. Отже, у випадку якщо установчих актів (конституцій, статутів), законів та інших правових актів суб'єктів України Конституції і федеральним законам суди і інші правопріменітелі зобов'язані застосовувати федеральну Конституцію і федеральні закони.

3. Положення про цілісність і недоторканність терріторііУкаіни органічно випливає з територіального верховенства РФ. Всупереч поширеній думці, норма про забезпечення України цілісності і недоторканності своєї території присвячена не тільки зовнішньополітичному, міждержавному, але й внутрішньодержавному аспекту суверенітету РФ.

Внешнегосударственний аспект територіальної цілісності і недоторканності території держави отримав вираз і закріплення в ряді універсальних і регіональних міжнародно-правових актів, а також двосторонніх договорах України з суміжними державами, в тому числі в Статуті ООН, Статуті Ради Європи, Заключному акті Наради з безпеки і співробітництва в Європі, прийнятих в рамках цього Наради документах, та ін.

Міжнародне співтовариство бачить вирішення проблеми міжнаціональних відносин, особливо коли це стосується національних меншин, не в формуванні незалежних і самостійних державних утворень, а в прийнятті необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для забезпечення захисту прав людини і основних свобод осіб, які належать до національних меншин, на їх території. Держави несуть за міжнародним правом обов'язок утримуватися від будь-якої дискримінації щодо таких осіб і сприяти здійсненню їх законних інтересів в області прав і основних свобод людини.

Зокрема, держави - учасники Наради з безпеки і співробітництва в Європі взяли на себе зобов'язання захищати і створювати умови для заохочення етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин на своїй території. Вони заявили, що будуть поважати вільне здійснення прав особами, які належать до таких меншин, і забезпечувати їх повну рівність з іншими.

Таке бачення вирішення проблеми міжнаціональних відносин відтворено і в законодавстві РФ. Федеральна Конституція відкидає існування яких би то не було правових норм, що допускають нерівноправність громадян залежно від їх національної приналежності, проголошує свободу вибору в індивідуальному національне самовизначення. При цьому в федеративній державі саме на федеральні органи законодавчої, виконавчої та судової влади покладено функції гаранта федерального стандарту прав і свобод людини і громадянина на всій території РФ.

З Конституції (ч. 3 ст. 5, ч. 1 і 2 ст. 19, ч. 1 і 2 ст. 26, ч. 2 ст. 29, ч. 3 ст. 68, ст. 69, п. "В "ст. 71, п." б "ч. 1 ст. 72)), а також загальновизнаних принципів і норм міжнародного права і міжнародних договорів України випливають обов'язки держави щодо регулювання та захисту прав національних меншин, а також зумовлюється характер даного регулювання, в тому числі межі розсуду законодавця в процесі його здійснення. При цьому в умовах діючого нормативного регулювання реалізація права етнічної спільності, що знаходиться на певній території в ситуації національної меншини, на національно-культурну автономію пов'язана з реалізацією права осіб, що належать до таких спільнот, створювати і реєструвати відповідно до законодавства України громадські об'єднання, свобода діяльності яких повинна бути гарантована.

Зокрема, визначаючи статус національно-культурної автономії, федеральний законодавець виходив з того, що основне призначення національно-культурної автономії - не національність-територіальний, а національно-культурне самовизначення, тобто забезпечення життєздатності та самостійності етносу, що знаходиться в ситуації національної меншини на відповідній території, саме в національно-культурній сфері.

Отже, чинне правове регулювання національно-культурної автономії в Укаїни - як допускається Конституцією, відповідного міжнародно-правовим зобов'язанням України та встановленого федеральним законодавцем способу і організаційно-правової форми захисту прав національних меншин - покликане визначати правові основи національно-культурної автономії, що сприяють створенню умов взаємодії держави і суспільства для захисту інтересів громадян України в процесі вибору ними шляхів і форм свого націо нально-культурного розвитку, включаючи заходи державної підтримки самостійного рішення відповідними етносами питань самобутності, розвитку мови, освіти, національної культури.