Розробка уроку за технологією «варіанти обробки фартуха»

з поглибленим вивченням окремих предметів № 13

«Методична розробка уроку за технологією« Варіанти обробки фартуха »

з використанням ІКТ »
Козирєва Надія Олексіївна

Впровадження нових інформаційних технологій в навчальний процес дозволяє активізувати процес навчання, реалізувати ідеї розвиваючого навчання, підвищити темп уроку, збільшити обсяг самостійної роботи учнів. Століття комп'ютерних технологій набирає обертів і вже, мабуть, немає жодної області людської діяльності, де вона не знайшла б своє застосування. Сьогодні необхідно, щоб кожен учитель міг підготувати і провести урок з використанням ІКТ, тепер вчителю надається можливість зробити урок більш яскравим і захоплюючим. Цілком очевидно, що комп'ютер покликаний забезпечити розвантаження вчителя від рутинної розумової роботи і створювати реальні можливості для його творчої діяльності. Управління навчання за допомогою комп'ютера призводить до підвищення ефективності засвоєння, активізації розумової діяльності учнів.

Використання ІКТ на уроках технології дозволяє урізноманітнити форми роботи, діяльність учнів, активізувати увагу, підвищує творчий потенціал особистості. Побудова схем, таблиць в презентації дозволяє економити час, більш естетично оформити матеріал. Використання ілюстрацій, малюнків і т.п. виховують інтерес до уроку; роблять урок цікавим. На уроках технології, застосування ІКТ дозволяє використовувати різноманітний ілюстративний, інформаційний матеріал. За допомогою мультимедійного проекту демонструються слайди, презентації створені в програмі Microsoft Power Point. Використання даної технології дозволяє:

  • підвищити рівень наочності в ході навчання;

  • оживити навчальний процес, внести елементи цікавості;

  • заощадити багато часу на уроці.

Комп'ютер дозволяє істотно підвищити мотивацію учнів до навчання. ІКТ залучають учнів до навчального процесу, сприяючи найбільш широкому розкриттю їх здібностей, активізації розумової діяльності. Комп'ютер сприяє формуванню в учнів рефлексії.

Актуальність: розвиток творчих здібностей на уроках технології по темі «Варіанти обробки фартуха» обумовлена ​​тим, що в умовах переходу до нової освітньої системи все ж починають складатися передумови для більшого поширення і розвитку особистісно орієнтованого підходу в освіті.

Для розширення візуального ряду учнів на уроці використовується комп'ютерна презентація, складена за матеріалами уроку. Презентація дозволила підвищити інтерес учнів до досліджуваного матеріалу.

Концепція: сучасний учитель пропонує, перш за все, створення умов для розвитку творчих здібностей. Шкільний урок - це місце втілення педагогічних ідей та педагогічної творчості. Саме на уроці реалізується одна з головних вчительських потреб - передати, віддати, навчити.

Урок комбінірованний- є хіба з'єднання елементів практичного і теоретичного заняття. У практиці навчання технології дуже часто виникає завдання дати учням певний обсяг технічних і наукових відомостей з тим, щоб на їх основі побудувати практичну роботу щодо застосування цих знань і формування практичних умінь. У навчанні технології використовується операційно - предметна система (вивчення технологічних операцій на прикладі виготовлення конкретних предметів), якій в найбільшій мірі відповідають комбіновані уроки.

Результативність таких уроків:

  • позитивна мотивація на уроках технології з застосуванням ІКТ, створення умов для отримання навчальної інформації з різних джерел (традиційних і новітніх);

  • набуття комп'ютерної грамотності та оптимальне використання інформаційних технологій в навчальному процесі;

  • вміння розробляти сучасні дидактичні матеріали та ефективне їх використання в навчальному процесі;

  • можливість організації проміжного і підсумкового контролю знань за допомогою комп'ютерних програм.

Мета уроку:

  • Ознайомити учнів з варіантами обробки фартуха за допомогою презентації, виконаної в Power Point;

  • Навчити деяким прийомам обробки фартуха.

Завдання уроку:

  • Розвиваюча: розвивати наочно - образне мислення, пізнавальний інтерес, розвиток дрібної моторики рук.

  • Навчальна: розширити кругозір учнів в процесі вивчення даного виду прикладної творчості, навчити застосовувати отримані знання і вміння в практичній діяльності.

  • Виховує: продовжити формування працьовитості в ході виконання практичної роботи, технологічної дисципліни, взаємоконтролю.

Методичне оснащення уроку:

  • Матеріально-технічна база: комп'ютер, проектор, екран, набір тканин, голок, стрічок, презентація теми.

  • Дидактичне забезпечення: технологічні карти, зразки вишивок виконані учнями, журнали.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу, формування спеціальних умінь на уроках. Навчальні:

  • Дати загальне уявлення про обробку фартуха.

  • Ознайомити учнів з варіантами обробки фартуха за допомогою презентації, виконаної в Power Point;

  • Навчити деяким прийомам обробки фартуха.

виховують:

  • виховувати художньо-естетичний смак дітей, терпіння, старання і акуратність в роботі.

Розвиваючі:

  • Розвивати трудові вміння і навички.

Устаткування: Оздоблювальні матеріали: стрічки, тасьма, сутаж, шиття, мереживо; зразки варіантів обробки фартуха; швейні кольорові нитки 50, 60; голка; гудзики; копіювальний папір; олівці; крейда; альбомний аркуш з контуром фартуха; комп'ютер, проектор, екран, презентація «Варіанти обробки фартуха» (Додаток).

I. Організаційний момент (2 хвилини)

Фартух готовий, але здається, щось йому не дістає.
Що красу, привабливість фартух надає?
Оздоблення - ось смаку хорошого прояв.
Яке з цього приводу ваша думка?
Фартух можна обробити тасьмою -
Строкатою або одноколірні смугою.
Можна сутажу і шиттям вишивати,
Візерунки на фартух з стрічок складати.
Будемо вчитися зі смаком обробку підбирати,
Почнемо, мабуть, наш урок -
Дзвінок сигнал дає нам в термін.

II. Повторення вивченого матеріалу (8 хвилин)

Згадаймо матеріал попередніх уроків з історії появи фартуха і термінології.

Питання 1: Коли з'явилися фартухи? (Слайди 5-6)

Відповідь: В вигляді одягу у стародавніх греків і римлян.

Питання 2: Для чого, і з чого виготовляли фартухи і фартухи? (Слайди 8-13)

Відповідь: Для краси оформлення сукні. Виготовляли фартухи з різних тканин (мереживо, шовк, гіпюр) за належністю і знатності роду. А так же, як весільну прикраса.

Питання 3: Для чого виготовляють фартухи в наш час? (Слайд 7)

Відповідь: Для захисту від бруду користуються люди різних професій.

Питання 4: Що таке конструювання вироби?

Відповідь: Конструювання - це побудова креслення викрійки виробу.

Питання 5: Що таке моделювання?

Відповідь: Моделювання - це процес зміни креслення викрійки відповідно до обраної моделлю.

Питання 6: Що таке модель?

Відповідь: Модель - це зразок вироби, створюваний художниками, модельєрами, конструкторами.

III. Вивчення нового матеріалу (20 хвилин)

Повернемося до слайду 7. Це фартух робочого - коваля.

Питання: Що ви можете сказати про це фартусі?

Відповідь: Виконаний він з темної щільної клеёночной тканини, не має кишень, прикрас, але він захищає від бруду.

Питання: Чи можна робочий фартух (слайд 7) використовувати господаркам в домашніх умовах, на кухні?

Відповідь: Ні, він не гарний.

Правильно, тому сучасні фартухи виконуються з кольорових домашніх тканин, а святкові - з гладкофарбованих однотонних тканин, прикрашених вишивкою, аплікацією та іншими видами обробки фартуха. (Слайд 15)

Питання: Для чого служить обробка?

Відповідь: Оздоблення служить для прикраси зовнішнього вигляду фартуха.

Так, обробка з давніх часів служить доповненням і прикрасою зовнішнього вигляду виробу. Для обробки фартуха використовують різну техніку і різні оздоблювальні матеріали - оборки, волани, вишивку, гіпюр, шиття, мережива, стрічки, тасьму, сутаж, аплікацію, батик (слайд 16)

  • Вишивка - нанесення малюнка на тканину стежками кольоровими нитками (слайди 17-18).

  • Гіпюр - тонка тканина з опуклим візерунковим малюнком, схожа на мережива (слайд 19). Гіпюровим фартухом прикрашали і весільні сукні на початку 18 століття (слайд 20).

  • Шиття - це смужка тонкої вибіленої бавовняної тканини з отворами, включеними в композицію вишивки, виконаної на спеціальних машинах (слайд 21).

  • Мереживо - візерункове сітчасте плетіння з ниток (слайд 22). Оздоблення мереживом надає виробу ошатний вигляд.

  • Аплікація - виконання малюнка з одного або декількох шматочків тканини різного кольору. Її можна настрочити на будь-яку деталь фартуха - кишенях, нагруднику, нижньої частини фартуха (слайд 23).

Волани, оборка, драпірування (слайд 24).

  • Волан - неширока оборка, викроюється по косій або поперечної нитки у вигляді півкола.

  • Оборка - коса або поперечна смужка тканини, зібрана складками або закладена складками.

І в нашому регіоні є підприємство, яке випускає красиві фартухи з вишивкою. Це Городоцька строчевишивальная фабрика (слайд 25).

На наступному слайді 26 представлена ​​обробка фартуха стрічками - смужками тканини невеликої ширини по краю фартуха.

На слайді 27 представлені деякі роботи учнів нашої школи.

IV. Робота за підручником (10 хвилин)

§15, сторінка 79-82

Крім розглянутих нами оздоблень існують обробки стрічками, зразки яких наведені на рис. 39 стор.79. Розглянемо їх і відповімо на питання:

- Що являє собою стрічка?

- Де обробляють фартух стрічкою?

Відповіді діти знаходять в підручнику на сторінці 79-80

Розглянемо наступний вид обробки. Це обробка тасьмою (рис. 42 стор. 80).

- Що являє собою тасьма?

- Як можна обробити фартух тасьмою?

Відповіді діти знаходять в підручнику на сторінці 80.

Наступний вид обробки - сутаж. Це тонкий оздоблювальний шнур, що складається з двох пасом бавовняної пряжі, обплетених віскозними нитками (рис. 43 стор.81).

- Які переваги надає сутаж?

- Чому краще обробляти фартух сутажу?

Відповіді діти знаходять в підручнику на сторінці 81.

V. Практична робота (30 хвилин)

Ми з вами розглянули кілька видів оздоблень фартуха. Ви самостійно вибираєте матеріал для обробки фартуха, придумуєте візерунок, і способи обробки, які прийнятні для вашої моделі фартуха. Ескіз фартуха з обробкою замалюйте на альбомний аркуш, потім приступаємо до виконання роботи, попередньо згадаємо «Правила Техніки Безпеки при роботі з голкою і ножицями».

VI. Підсумки уроку (7 хвилин)

(Виставка готових робіт та прибирання робочого місця.)

Технологічна карта уроку.
1.Ф.І.О Козирєва Надія Олексіївна

2. Розділ програми, классТехнологія виготовлення швейних виробів. 5 клас

3. Тема уроку. ___ Варіанти обробки фартуха.

4. Мета уроку: Ознайомити учнів з варіантами обробки фартуха за допомогою презентації, виконаної

Power Point. Навчити деяким прийомам обробки фартуха.

Дати загальне уявлення про обробку фартуха.

Познайомитися з варіантами обробки фартуха.

Навчити деяким прийомам обробки фартуха.

виховувати художньо-естетичний смак дітей, терпіння, старання і акуратність в роботі.

Розвивати трудові вміння і навички.


Структура навчального уроку: