Річка і річкова система

Даний урок розроблений за підручником О.В.Криловой "Фізична географія" для 6 класу. Кожен параграф цього дивного підручника є програмою діяльності підручників під керівництвом вчителя шляхом вирішення географічних завдань з використанням різних джерел географічної інформації. .? в той же час дає свободу для творчості вчителя. Головний метод даного УМК - дослідний.

Урок вивчення нового матеріалу

цілі:
  • Освітні - формування нових понять "річка" і її частини, річкова система, її елементи, басейн річки, басейн океану і внутрішнього стоку, вододіл, верхнє і нижнє течії; засвоєння знань найбільших річок світу.
  • Розвиваючі - розвиток умінь і навичок роботи з комплексом карт (фізичної, контурної, політичної), встановлення причинно-наслідкових зв'язків - залежно річок від рельєфу, вміння визначати географічне положення річки, позначати річки на контурній карті, виявляти особливості річки своєї місцевості.
  • Виховні - формування наукового світогляду, розвиток інтересу до географії, екологічне виховання.

I. Організаційний момент.

II. .? Зучение нового матеріалу. Діяльність учнів під керівництвом вчителя

- Які об'єкти відносять до вод суходолу? (Робота зі схемою на дошці).

- Чому річки називають головною ланкою в водах суші?

- Хто з вас бачив річку? Струмочок? Чим вони схожі?

- Який головна ознака біля річки?

- Сьогодні ми будемо говорити про річку, як про природний об'єкт, його ознаках, особливостях. Перед вами графічний модуль. Звернемося до рубрики "Підказка" і познайомимося з новими поняттями (учні працюють з новими поняттями).

- Учитель навчає прийому показу річок на фізичній карті від витоку до гирла.

- Учні вирішують географічну завдання 1 (підручник стор.134) порівнюють витоки річок і називають відмінності:

1.Енісей і Ангара;

2.Міссісіпі і Міссурі;

3. Про і Волга. Поясніть, що може служити джерелом річки.

- Далі учні переносять на схему на дошці види витоків річок (озера, джерела, болота, гірські льодовики).

- Завдання 2. Учні знаходять Амазонки і визначають ліві і праві притоки Амазонки, потім з задачі 4 закріплюють прийом на прикладах річок Обі (.? Ртиш, Тобол), Волги (Ока, Кама), Олени (Алдан), Єнісей.

- .?так, ми засвоїли поняття, які стосуються витоків річки, так званому верхній течії. Тепер ми перенесемо акцент наших досліджень на нижню течію річки. Ми будемо говорити про гирлах річок.

- звернемося до підказкою в модулі. Що таке гирлі річки?

- Вирішуючи задачу 5 підручника, досліджуючи фізичну карту світу учні порівнюють гирла річок:

2.Міссісіпі і Колорадо;

3.Конго і Нігеру.

- За допомогою завдання 6 по фізичній картеУкаіни досліджують гирла річок і знаходять подібності та відмінності:

3.Печори і Сев.Двіни.

- засвоюють нові поняття про типи гирла: "дельта", "губа". Вчимося встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між гирлом і характером течії річки.

- Звернемося до графічного модулю до "підказки" і знайдемо поняття річкового басейну (5) і вододілу (6).

- Що це означає?

- Те, що краплі дощу, що випали з однієї хмари, можуть потрапити в різні річки. .? виною тому - вододіли. Що може, на вашу думку, служити вододілом між басейнами річок?

- Давайте звернемося до фрагменту карти в модулі, де виділені кордону басейну р.Дніпро. (Учні виявляють на кордонах височини).

- Вирішуючи географічні завдання 8,9, закріплюють поняття і вміння визначення вододілу на прикладі Ю.Амерікі, Укаїни (Урал).

- На контурній карті на дошці малюють вододіл Амазонки, обводять басейн р.Ніл.

- Давайте узагальнимо і виділимо одну з причин розподілу річок по поверхні Землі Діти відповідають - рельєф).

- Звертаємося до модулю: схема "Вплив рельєфу на річку, на витік, на напрямок течії, на басейн, на характер перебігу".

- Вирішуючи задачу 10 (підручника), учні визначають, в який океан несуть свої води:

1.Хуанхе і Янцзи;

Це означає, що вони належать до басейнів цих океанів.

- Продовжуємо дослідження по картеУкаіни (завдання 11) річкової системи Волги (гирло, витік). Робимо висновок: р.Волга не несе свої води в океан, вона впадає в море-озеро Каспійське. Про таких річках говорять, що вони належать до басейну внутрішнього стоку. Знаходимо інші річки (Аму-Дар'я, Сирдар'я, Терек)

- Завдання 13 дозволяє учням зробити узагальнююче дослідження про розподіл рекУкаіни між окремими басейнами і відповісти на питання, чому більшість річок тече на північ, в басейн Льодовитого океану.

- На завершальному етапі III смислового блоку учні під керівництвом вчителя за допомогою таблиці 1 модуля засвоюють прийоми визначення географічного положення річки і закріплюють його (промовляючи на прикладі будь-якої річки).

III.Переход до закріплення навчального матеріалу пов'язаний з виконанням завдань творчого характеру в графічному модулі 1, 2, 3, 4 (див. Додаток)

IV. Краєзнавча сторінка. Ми дивимося презентацію про єдину в районі степової річці "Проблеми річки Куберле" (см.діск з Презентацією).

Учні вчаться бачити і усвідомлювати не тільки неповторну красу річки, як природного об'єкта, а й усвідомлювати проблеми, пов'язані з діяльністю людини.

Д.З. нанести на контурну карту річки світу іУкаіни, опрацювати поняття і вміння уроку 53.

Пошук по всій базі матеріалів: