Правила розслідування причин аварій в електроенергетиці внесені зміни
Відповідно до встановлених Правилами розслідування та обліку підлягають аварії на всіх об'єктах електроенергетики і (або) енергоприймаючу установках, розташованих на території РФ, за винятком аварій на атомних станціях.
Постановою, зокрема, уточнено:
- перелік аварій, які підлягають розслідуванню органом федерального державного енергетичного нагляду або його територіального органу;
- перелік аварій, причини яких з'ясовують власник, законний власник або експлуатуюча організація об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки;
- порядок проведення розслідування аварій, що здійснюються власником, законним власником або експлуатуючою організацією об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки;
- терміни зберігання матеріалів розслідування причин аварії.
УРЯД Укаїни
ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН
В ПРАВИЛА РОЗСЛІДУВАННЯ ПРИЧИН АВАРІЙ В ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЦІ
З МЕТОЮ ОПТИМІЗАЦІЇ критеріїв, що визначають АВАРІЇ,
І регламентації ПРОЦЕДУР ЇХ РОЗСЛІДУВАННЯ
Уряд Укаїни постановляє:
Що вносяться до ПРАВИЛА РОЗСЛІДУВАННЯ ПРИЧИН АВАРІЙ
«1. Ці Правила визначають порядок розслідування причин аварій в електроенергетиці, за винятком аварій на атомних станціях.
Технологічні порушення в роботі електротехнічного обладнання атомних станцій, які відповідають критеріям, зазначеним у підпунктах "в (2)" і "ж" - "н" пункту 4 цих Правил, розслідуються відповідно до цих Правил. Інші порушення в роботі атомних станцій розслідуються відповідно до порядку, встановленого федеральними нормами і правилами в галузі використання атомної енергії.
Розслідування причин надзвичайних ситуацій, що виникли внаслідок аварій на об'єктах електроенергетики і (або) енергоприймаючу установках споживачів електричної енергії (далі - енергоприймаючу установки), здійснюється в порядку, встановленому законодавством Укаїни в області захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Технічне розслідування причин аварії гідротехнічної споруди здійснюється в порядку, встановленому законодавством Укаїни про безпеку гідротехнічних споруд.
Розслідування причин пошкоджень (відмов) і (або) руйнувань технічних пристроїв, розташованих на об'єктах електроенергетики і (або) енергоприймаючу установках, відповідних одночасно визначень аварії і (або) інциденту, встановленим законодавством Укаїни про промислову безпеку, і критеріям аварій, встановленими підпунктом "б "пункту 4 і (або) пунктом 5 цих Правил, здійснюється в порядку, встановленому законодавством Укаїни про промислову безпеку та цими Правилами.
2.В цих Правилах під аварією розуміються технологічні порушення на об'єкті електроенергетики і (або) енергоприймаючу установці, що призвели до руйнування або пошкодження будівель, споруд та (або) технічних пристроїв (обладнання) об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки, неконтрольованого вибуху, пожежі і (або) викиду небезпечних речовин, відхилення від встановленого технологічного режиму роботи об'єктів електроенергетики і (або) енергоприймаючу установок, порушення в роботі релейного захисту та автомати і, автоматизованих систем оперативно-диспетчерського управління в електроенергетиці або оперативно-технологічного управління або забезпечують їх функціонування систем зв'язку, повного або часткового обмеження режиму споживання електричної енергії (потужності), виникнення або загрозу виникнення аварійної електроенергетичного режиму роботи енергосистеми.
3.В відповідно до цих Правил розслідування та обліку підлягають аварії на всіх об'єктах електроенергетики і (або) енергоприймаючу установках, розташованих на території Укаїни, що відповідають зазначеним в пунктах 4 і 5 цих Правил критеріям, в тому числі технологічні порушення на атомних станціях, зазначені в пункті 1 цих Правил. ».
«Б) пошкодження енергетичного котла паропродуктивністю 100 тонн на годину і більше або водогрійного котла продуктивністю 50 гігакалорій на годину і більше з руйнуванням, зміною форми або геометричних розмірів котла або зміщенням блоків (елементів) котла або металевого каркаса;
в) пошкодження турбіни номінальною потужністю 10 МВт і більше з руйнуванням проточної частини турбіни, зміною форми і геометричних розмірів або зміщенням корпусу турбіни на фундаменті; »;
б) доповнити підпунктами «в (1)» і «в (2)» такого змісту:
«В (1)) пошкодження генератора встановленою потужністю 10 МВт і більше з руйнуванням його статора, ротора, ізоляції обмоток статора, ізоляції обмоток ротора;
в (2)) пошкодження силового трансформатора (автотрансформатора) потужністю 10 МВА і більше з руйнуванням, зміною форми і геометричних розмірів або зміщенням його корпусу; »;
«Г) обвалення несучих елементів технологічних будівель, споруд об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки, в тому числі те, що сталося внаслідок вибуху або пожежі, якщо таке обвалення призвело до введення аварійного обмеження режиму споживання електричної і (або) теплової енергії (потужності);» ;
г) підпункти "д" і "е" визнати такими, що втратили силу;
«І) відключення генеруючого обладнання або об'єкта електромережевого господарства, що приводить до зниження надійності Єдиної енергетичної сістемиУкаіни або технологічно ізольованих територіальних електроенергетичних систем, при виникненні будь-якого з наступних подій:
поділ Єдиної енергетичної сістемиУкаіни або технологічно ізольованою територіальної енергосистеми на частини;
виділення енергорайона, що включає в себе електростанцію (електростанції) встановленою потужністю 25 МВт і більше (при відключенні всіх електричних зв'язків з Єдиної енергетичної сістемойУкаіни або технологічно ізольованою територіальної енергосистемою), з переходом на ізольовану від Єдиної енергетичної сістемиУкаіни або технологічно ізольованою територіальної енергосистеми роботу, за винятком випадків успішного повторного включення в роботу ліній електропередачі або електротехнічного обладнання дією пристроїв автоматичного повторного включення;
перевищення максимально допустимих перетоків потужності в контрольованому перерізі тривалістю 1 годину і більше;
застосування графіків тимчасових відключень сумарним обсягом 100 МВт і більше або припинення електропостачання на величину 25 і більше відсотків загального обсягу споживання в операційній зоні диспетчерського центру;
позапланове обмеження видачі потужності електростанцією на величину 100 МВт і більше на термін більше однієї доби, обумовлене неможливістю використання располагаемой потужності електростанції через аварійного відключення ліній електропередачі або обладнання електричних мереж; »;
«Н) порушення роботи засобів диспетчерського і технологічного управління, що приводить до одного з наступних випадків втрати зв'язку між диспетчерським центром суб'єкта оперативно-диспетчерського управління в електроенергетиці і об'єктом електроенергетики або енергоприймаючу установкою тривалістю 1 година і більше:
повна втрата диспетчерського зв'язку і дистанційного керування об'єктом електроенергетики;
повна втрата диспетчерського зв'язку і неможливість передачі телеметричної інформації;
повна втрата диспетчерського зв'язку і неможливість передачі або прийому керуючих впливів режимної та (або) протиаварійної автоматики. ».
а) в абзаці першому слова «з'ясовують причини виникнення аварій» замінити словами «здійснюють розслідування причин аварій»;
«В) пошкодження об'єкта електромережевого господарства (вищий клас напруги 6 кВ і вище) в електричних мережах або на електростанції, а також відключення такого об'єкта дією автоматичних захисних пристроїв або оперативним персоналом внаслідок неприпустимих відхилень технологічних параметрів або помилкових дій оперативного персоналу, в тому числі викликало знеструмлення резервних трансформаторів власних потреб атомної електростанції; »;
в) підпункт «г» визнати таким, що втратив силу;
г) доповнити підпунктом "к" такого змісту:
«К) відключення (пошкодження) або руйнування обладнання чи пристроїв, які з'явилися причиною або наслідком пожежі на об'єкті електроенергетики.».
6.Пункт 6 визнати таким, що втратив силу.
7.Пункт 8 доповнити абзацом такого змісту:
«Власник або інший законний власник об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки або їх експлуатує організація в строк не пізніше 24 годин з моменту виникнення аварії, зазначеної в пункті 5 цих Правил, приймає рішення про створення комісії з розслідування причин аварії та її складі.» .
8.Пункт 12 доповнити абзацом такого змісту:
«У розслідуванні причин аварії, що проводиться власником або іншим законним власником об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки або експлуатуючої їх організацією, можуть (за згодою) брати участь представники органу федерального державного енергетичного нагляду, суб'єкта оперативно-диспетчерського управління в електроенергетиці, а також представники заводів -виробників, організацій, що виконують підрядні, проектні та конструкторські роботи щодо об'єктів електроенергетики, наукових і ін их організацій. ».
«14. Розслідування причин аварій, зазначених в пунктах 4 і 5 цих Правил, починається негайно після прийняття рішення про розслідування і закінчується в термін, що не перевищує 20 календарних днів з дня початку розслідування.
У разі необхідності термін проведення розслідування причин аварії може бути продовжений не більше ніж на 45 календарних днів з дня закінчення строку, передбаченого абзацом першим цього пункту:
при розслідуванні причин аварії органом федерального державного енергетичного нагляду - керівником органу федерального державного енергетичного нагляду (його заступником);
при розслідуванні причин аварії власником об'єкта електроенергетики, іншим законним власником об'єкта електроенергетики та (або) енергоприймаючу установки або експлуатуючої їх організацією - зазначеними власником, іншим законним власником або експлуатуючою організацією або уповноваженим ними посадовою особою. ».
10.В пунктах 15 і 16 слова «зазначених у пункті 4» замінити словами «зазначених у пунктах 4 і 5».
а) в абзаці першому слова «зазначених у пункті 4» замінити словами «зазначених у пунктах 4 і 5»;
б) у підпункті «м» слово «гідроспоруд» замінити словами «гідротехнічних споруд».
12.В пункті 20 слова «зазначених у пункті 4» замінити словами «зазначених у пунктах 4 і 5».
«23. Матеріали розслідування причин аварій, зазначених в пункті 4 цих Правил, формуються в окрему справу з додатком опису всіх документів і підлягають зберіганню органом федерального державного енергетичного нагляду протягом не менше ніж 3 років з дня затвердження комісією акта розслідування.
Матеріали розслідування причин аварій, зазначених в пункті 5 цих Правил, формуються в окрему справу з додатком опису всіх документів і підлягають зберіганню у власника, іншого законного власника об'єктів електроенергетики і (або) енергоприймаючу установок або у експлуатуючої їх організації протягом не менше ніж 3 років з дня затвердження комісією акта розслідування. »
14.Предложеніе перший пункту 26 після слів «причин аварій» доповнити словами «, зазначених в пункті 4 цих Правил».