Оверлеппінг, освітній портал - бібліотека навчально-методичних матеріалів


вид занять
Малювання за поданням

Тема урока

мета уроку
Виконати декоративний натюрморт в техніці оверлеппінг.


а) навчальні
- Навчити дітей правилам, принципам і засобам композиції. Дати поняття рівноваги, оверлеппінга. Научить находить композиционный центр.


- Розвинути художній смак, здібності до малювання

в) виховні
- Виховувати акуратність, посидючість

обладнання уроку
а) для вчителя
б) для учнів

- педагогічний малюнок;
- зразки малюнків учнів;
- альбом, Глєєва ручка, олівець.

1. Дата

3. Пед. малюнок, зразки робіт.
4. Нові терміни (оверлеппінг)

Організаційна частина (2 хв.)
До початку уроку підготовка дошки: запис дати, теми, термінів, підготовка наочного матеріалу.
- Привітання, Добрий день, хлопці! Сьогодні ми познайомимося з незвичайною технікою зображення декоративного натюрморта- оверлеппінгом. Посмотрите, пожалуйста, на доску, перед вами два натюрморта и оба написаны в разных техниках – реалестичной и декоративной.

Повідомлення нових знань
(25-20 хв.)


Декоративний натюрморт характерний умовним зображенням реальної постановки і виключає ряд постановочних завдань реалістичного зображення, таких, як: відображення повітряного простору і матеріальності. Умовністю так само є плановість ізображенія.В декоративному натюрморті на перший план виступають такі завдання: колірна композиція, в якій кольори не стільки відображають реальні взаємозв'язки предметів постановки, скільки умовну задачу заздалегідь продуманого колориту, тобто колориту, побудованого на нюансі, контрасті, монохромов. В декоративном натюрморте важным является также композиционно выверенное построение линий, контуров, их движение и взаимодействие с пятном. Допустимим є також використання орнаментів, візерунків як складової частини декоративного натюрморту.
Завдяки цим новим завданням з'являється можливість розвитку композиційних навичок, колірної побудови.
Основним завданням в декоративному натюрморті є завдання стилізації як предметів, їх форми, характеру, так і кольору, тонів. Таким чином, ми бачимо, що на відміну від реального натюрморту після стилізації в декоративному натюрморті предмети можуть принципово змінювати свій характер, колір, перспективу.
- Давайте згадаємо, які правила композиції ми вже знаємо?
Предмети не повинні бути великими або маленькими. Композиція повинна бути врівноваженою.
- Правильно. Ці правила присутні і в декоративної композиції. А тепер подивіться на цю схему (таблиця «Рівновага»). Про що ми зараз будемо говорити?

- Хто скаже, врівноважена чи композиція представлена ​​на верху?
- Ні.
- А як ми можемо її врівноважити? Дві нижні картинки вам підкажуть.
- Чи можемо додати до маленького предмету ще один предмет. Чи можемо зрушити великий предмет до центру.
Правильно. Рівновага ми почуттів. Щоб наша композиція була врівноваженою, необхідно щоб предмети вписувалися в правильну геометричну форму, як представлено на малюнку. (Таблица № 2). Які це форми на роботах?
- Квадрат, трикутник.
- Ще в декоративної композиції рівноваги можна домогтися шляхом членування площини на світлі і темні ділянки. Тут головне завдання -уравновесіть світло і тінь, як на цьому малюнку. (Малюнок з членуванням площині). А тепер подивіться, хлопці, на всі представлені композиції. Як предмети розташовані на площині, вони розрізнені або якось зібрані?
- Предмети об'єднані
- А як?
- Один предмет перекриває інший.
- Абсолютно вірно. Це називається прийом оверлеппінга (словникове слово на дошці) - частковий збіг або накладення однієї форми на іншу. Подивіться на таблицю № 3. При перекритті одного предмета іншим контур може просвічувати крізь який заступає його предмет. У декоративної композиції існує такий прийом. Так само, предмети можуть бути об'єднані якимось додатковими лініями фону, тінями і т.д. Але композиція повинна будуватися так, щоб від неї не можна було прибрати ні шматочка без шкоди для цілого.
- Тепер давайте подумаємо. що таке композиційний центр?
- Центральна точка - головна в композиції.
- А як можна знайти композиційний центр? Подивіться на таблицю
- Згущення елементів в одному місці.
- Виділяється центр тоном.
- Показується контрастною формою предмета.
- Розміри домінанти збільшуються.

- Правильно. А теперь посмотрите на эту схему (рисунок пейзажа с указанием планов). Ви користувалися їй при малюванні пейзажу. Что показывает эта схема?
- Плани картини. Передній, середній і дальній план.
- А тепер подивіться на представлені декоративні композиції, що ви можете сказати про плановість?
- Її немає. Всі предмети знаходяться на другому плані.
- Абсолютно вірно. В декоративной композиции все предметы находятся в одной плоскости. Хто скаже, чим ми займаємося сьогодні на уроці?
.- Ми будемо складати декоративний натюрморт з елементами регіонального компонента.


-
- Стилізовані.
- А як ми будемо оцінювати нашу композицію, за якими критеріями?
- Рівновага.
- Неподільність композиції.
- Ритм.

- Розташування предметів в одній площині
Приступаючи до малюнка, пам'ятайте, що основну увагу потрібно зосередити на промальовуванні предметів та інших особливостей поверхні, а передачею обсягу, світлотіні можна знехтувати, відмовитися від них, тоді зображення вийде плоским, прозорим.
Приступаємо до роботи.

Підбиття підсумків. Закріплення отриманого матеріалу
Де був народжений жанр "натюрморт"?
Що входить в поняття натюрморт?
У чому ж відмінність між декоративним і мальовничим натюрмортом?
Які матеріали можна використовувати для виконання декоративного натюрморту?
Назвіть кілька імен художників, які працювали в жанрі "натюрморт"?

Завершення уроку, завдання додому
-Хлопці, мені було дуже приємно працювати з вами. Дякуємо! На цьому наш урок закінчується. На наступний урок принесіть, будь ласка, гуаш, пензлі, альбом.
-До зустрічі на наступному занятті.

Малюнок 1Рісунок 3? 15

Матеріали по темі

Навігація по публікаціям