Нод по ознайомленню з художньою літературою в подг

Анна Балуєва
НОД по ознайомленню з художньою літературою в подг. групі «Знайомство з байкою І. А. Крилова« Лебідь, рак і щука »

Мета. виховувати у дітей інтерес до художньої літератури. закріпити поняття «байка». уточнити уявлення про жанрові особливості байки І. А. Крилова «Лебідь. щука і рак ».

- продовжувати роботу над умінням знаходити головний сенс в байках - мораль;

- формувати вміння дітей пояснювати своїми словами головну ідею байки; через байки виховувати моральні якості. працьовитість, самокритичність, узгодженість, доброту;

- розвивати вміння знаходити зв'язок змісту байки з різними прислів'ями про працю;

- формувати вміння точно, виразно, чітко висловлювати свої думки.

Словникова робота. єдності, лад, поклажа, віз, рватися, судити.

Методи і прийоми. наочний (розгляд ілюстрацій, портрета); словесний (бесіда, використання художнього слова. вказівки, пояснення); практичний (складання казки за прислів'ям).

Матеріал й устаткування. портрет І. А. Крилова. ілюстрації до байки. картинки лебедя. щуки, раку, книга з байкою «Лебідь. Щука і Рак ». презентація.

Хід заняття:

Вступна частина. Створення позитивної мотивації.

- Зібралися всі діти в коло,

Я - твій друг і ти мій друг.

Міцно за руки візьмемося

І один одному посміхнемось,

Коли долоні наші стосуються,

Душа з душею зустрічаються,

Серця добром наповнюються.

(Діти стають в коло, з'єднують долоні один з одним)

- Подаруйте один одному посмішки, щоб у всіх був гарний настрій!

(Сідає на стільці)

- Хлопці, кожен день ми з вами Новомосковськ розповіді, казки, вчимо вірші. На минулому занятті ми познайомилися з новим видом художніх творів - байкою. Згадайте, що таке байка. (Відповіді дітей. Це невелике оповідання. Найчастіше буває у віршах).

- Правильно. Молодці! Скажіть, байка схожа на казку?

- А хто зазвичай є головними героями в байці. (Відповіді дітей. Головні герої в байці. Як і в казці. Тварини, комахи, птахи, рослини, речі)

- Так, молодці! А чим байка відрізняється від казки чи оповідання? (Відповіді дітей. Байка - коротша. Легко Новомосковскется, а казки та оповідання довше).

- Та правильно. У байках. найчастіше, головні герої не люди, але вони виявляють людські якості. А які недоліки висміюють байки. (Відповіді дітей. Жадібність, дурість, заздрість, лестощі, боягузтво, хвастощі)

- Розумниці! А які риси характеру в байці прославляються. Назвіть. (Відповіді дітей. Так, працьовитість, взаємодопомога, виручка, співпраця, переживання)

- Молодці! А чим завжди закінчується байка?

(Відповіді дітей. Завжди присутній повчання. Що - можна робити, а що - не можна)

- Сьогодні ми з вами познайомимося з новою байкою І. А. Крилова. А щоб дізнатися про кого вона, потрібно відгадати загадки.

Найнебезпечніше всіх вона в річці,

Хитра, ненажерлива, сильна,

Притому - така злюка!

Під водою живе народ,

Ходить задом наперед,

Вистачає колишній. Хто ж це? (Рак)

Цей птах гордовита,

І розумна, хоробра, сильна,

Вимовляється текст вірша з одночасним виконанням рухів.

Крилами махають. (Плавні рухи руками з великою амплітудою)

Прогнулися над водою,

Хитають головою, (нахили вперед, прогнувшись)

Прямо і гордо вміють триматися,

Тихо-тихо на воду сідають (присідання)

- Чим вони відрізняються? (Лебідь - водоплавна птиця, щука - риба. А рак відноситься до ракоподібних. Відрізняються різним харчуванням, різним пересуванням - лебідь - літає. Щука - плаває. Рак - повзає)

- Молодці. А що ж їх об'єднує? (Їх об'єднує середовище проживання. Рак і щука живуть у воді. А лебідь живе біля води)

- Молодці, а ось ще в даний момент їх об'єднує назву байки. яку я хочу вам сьогодні прочитати. Але в байці вам зустрінуться нові незрозумілі слова. єдності, лад, поклажа, віз, рватися, судити. Давайте познайомимося з ними. дізнаємося, що вони позначають. щоб вам була зрозуміла байка.

Согласье - погодитися в чому-небудь всім разом. Прийти до єдиної думки, рішенням.

Лад - злагода, мир, порядок (в повній згоді, в дружніх відносинах).

Поклажа - укладені для перевезення речі, вантаж, багаж.

Віз - колісна візок з поклажею.

Рватися - прагнути, робити різкі рухи, рвучкі.

Судити - висловлювати свою думку.

Гімнастика для очей

Пташка полетіла вгору (діти піднімають очі вгору)

Пташка полетіла вправо (дивляться вправо)

Пташка полетіла вліво (дивляться вліво)

І сховалася на підлозі (дивляться на підлогу)

Бесіда за змістом байки.

За яке діло взялися лебідь. Щука і Рак. (Вони зібралися везти поклажу).

Як ви думаєте, чому ж «віз і нині там». (Тому, що у них нічого не вийшло. Тому, що вони не змогли його відвезти).

Чому вчить ця байка. (Вона вчить бути дружними і домовлятися один з одним).

Що змусило вас посміхнутися? (Дурість героїв - вони тягнули в різні боки).

Вам шкода героїв байки. чому? (Звичайно, їх шкода, тому, що вони не змогли відвезти свого воза. Вони не змогли домовитися і у них нічого не вийшло).

Чому Іван Андрійович Крилов вибрав саме цих героїв? (Всі вони живуть у воді і могли б зрушити свого воза).

Яке відношення викликали у вас ці герої? (Жалість, т. К. Що вони такі недружні. Якщо вони друзі, то все разом треба робити).

Запам'ятайте ці слова. «Коли в товаришах згоди немає, на лад їх справа не піде». Про які людях можна сказати, що вони схожі на героїв цієї байки. (Це можна сказати про людей, які не вміють домовлятися між собою).

Є таке прислів'я. «Палець слабкий, а кулак сильний». Як ви її розумієте? (До одного пальця важко нести вантаж, а всім разом - немає, так і людям. Це означає, що одна людина слабка, а якщо все разом, то вони - сильні).

Молодці! Байка нас вчить бути дружними, домовлятися між собою, знаходити спільну мову. Давайте згадаємо прислів'я, які підходять до нашої байці. Назвіть їх. ( «Разом тісно, ​​а нарізно нудно». «Разом і біда легше переноситься». «Де дружба міцна, там добре йдуть справи». «Сам гинь, а товариша виручай». «Берись дружно, не буде - важко». «Де народився, там і пригодився »).

Молодці, правильно, всі ці прислів'я підходять до змісту байки. Ось ми з вами і познайомилися з новою байкою І. Крилова «Лебідь. Щука і Рак ». Ця байка підказує людині, як треба чинити. Вчить жити, вчить бачити чужі помилки, а іноді і свої. Давайте ми будемо дружними, зможемо домовитися між собою, щоб всі справи, які б ми не задумали зробити завжди у нас виходили.

2. Методика розвитку мовлення дітей дошкільного віку / під ред. Л. П. Федоренко, Г. А. Фомічова, В. К. Лотарев, А. П. Миколайовича, М. Просвещение, 1984. - 240с.

Прикріплені файли: