Метали в періодичній системі елементів д
Тип уроку: урок повторення, узагальнення та систематизації знань.
Мета уроку. узагальнити і поглибити знання про метали, розташованих в періодичній системі елементів Д ..?. Менделєєва.
Завдання уроку.- Освітні: узагальнити і систематизувати матеріал по темі, поглибити знання про хімічні елементи-металах, розташованих в періодичній системі хімічних елементів Д ..?. Менделєєва.
- Розвиваючі: розвивати вміння записувати рівняння реакцій, що характеризують властивості металів, інтелект, мова, розумові операції, творчі та комунікативні здібності.
- Виховні: самостійність в роботі, вміння спілкуватися в малих групах, висловлювати свою точку зору.
Місце уроку: узагальнюючий урок по темі.
Методи навчання. Практичні, наочні, проблемно-пошукові, ігрові, використання інформаційних технологій, проектна діяльність.
Методи стимулювання інтересу до навчання - пізнавальні ігри, дискусії.
Методи контролю - усне, письмовий, експериментальний.
Обладнання: три набори, в яких штативи з пробірками, газоотводние трубки, Пробіркодержателі, хімічні ложки, хімічні склянки (50 мл.), Спиртівки, щипці, штативи, спиртівки, сірники.
Реактиви: метали (магній, алюміній, цинк, мідь), соляна кислота.
1. Проблемне питання. (3 хв.)
2. Повторення в формі розминки. Вікторина. (5 хв.) (Фронтальна бесіда).
3. Самоперевірка. .? Нтеллектуальная атака «Закінчити пропозицію» (5 хв.)
4. Експериментальна лабораторія. (7 хв.)
5. Творча майстерня. Міні-проект «Елемент XXI століття» (7 хв.)
6. Звіт лабораторії (5 хв.)
7. Звіт по міні-проектам (5 хв.)
8. Підведення підсумків: чи досягли ми поставленої мети; рефлексія - чи задоволені ви уроком? »(3 хв.)
I. Організаційний момент. Відзначити відсутніх, сформулювати цілі уроку і познайомити учнів з його планом.
Учитель: У 1906 році Нобелівський комітет в Стокгольмі розглядав дві кандидатури на здобуття однойменної премії: Анрі Муассана, якого висунула Академія наук Франції (за відкриття фтору), і Д ..?. Менделєєва, якого висунула Академія наук Німеччини (за відкриття періодичного закону) .Премія була вручена Анрі Муассану, незважаючи на те, що 138 років людство користується відкриттям Д ..?. Менделєєва.
Приблизний відповідь: до сих пір актуальна проблема, коли ми «що маємо, не бережемо, втративши - плачемо», тобто не цінуємо своїх досягнень, часто безпідставно схиляємося перед усім західним, тоді як своє вітчизняне і краще і дешевше. Рішення Нобелівського комітету можна аргументувати просто «Хто висунув француза Муассана - Французька академія, а Менделєєва - німці. Тому, очевидно, шведи і розсудили, якщо його навіть на батьківщині не оцінили по достоїнству, значить не так вже й значний внесок Менделєєва в хімію. Адже відомо, що Менделєєв не раз балотувався в українську академію наук, але тричі зазнав невдачі ». Муассан, відкриваючи фтор, ризикував своїм життям, а для Менделєєва відкриття періодичного закону було кабінетним справою і тому не було пов'язано зі смертельним ризиком.
Учитель: сьогодні очевидно наступне, що ніяке кількість Нобелівських премій не перевищить внесок українських вчених у світову хімію, адже саме три великих українських хіміка - М. В. Ломоносов, Д ..?. Менделєєв і А.М.Бутлеров - стояли біля витоків хімічної науки.
Учитель: ми сьогодні на підставі періодичного закону узагальнимо і поглибимо знання по темі метали. Наш урок буде проходити у формі розминки-вікторини, перевірки знань у вигляді «інтелектуальної атаки, експериментальної роботи і творчої майстерні.
1) Яких елементів більше в періодичній системі елементів Д ..?. Менделєєва металів або неметалів? (Металлов, діагональ)
2) У якій групі розташовані найактивніші, лужні метали? Назвіть їх. (1 група головна підгрупа)
3) Який метал названий на честь велікойУкаіни? (Рутеній, №44)
4).? З якого металу роблять нитку лампи розжарювання? (Вольфрам №74)
5) Який метал плавиться на долоні рук? (Осмій№76, цезій №55)
6) Метал, що забезпечує кровотворення? (Залізо, №26)
7) Ейфелева вежа знаходиться в країні, в честь якої названий метал. (№87, Францій)
8) Найпоширеніший метал земної кори, який застосовується в літакобудуванні, виробництві ліній електропередач, фольги, пакувального матеріалу і т.д. (№13, алюміній)
9) Метал, що підсилює жорсткість води, що входить до складу гігантських бурульок, що звисають зі стелі печер (сталагмітів і сталактитів), який утворює крейдяні гори, вапняки, мармур, необхідний для будови кісток, підвищення мозкової діяльності. (№20, кальцій)
10) Один з найбільш широковідомих радіоактивних металів, застосовуваних на атомних електростанціях. (№92, уран)
III. Самоперевірка знань (робота в парах за варіантами)
.?гра «Закінчити пропозиції»
На партах картки з питаннями: 1 варіант (період і будова атома) і 2 варіант (головна підгрупа і будова атома). За дві хвилини дописати на картці пропозиції, помінятися картками і перевірити правильність відповідей, виставивши тільки знаки «+» або «-». Порахувати кількість + і -, виставити оцінки.
Висновок: (передбачуваний) на підставі досліджень ми переконалися, что_виданние метали по різному реагують з азотною кислотою, швидкість реакції підтверджує активність металів. Перевірка фізичних властивостей дає можливість зробити висновки про те, що метали - це тверді речовини, блискучі, різної щільності, яка впливає на їх властивості.
Міні-проект на тему: «Елемент XXI століття»
Учитель. Значення металів в житті людства величезна, починаючи з дорогоцінних: золота, платини, срібла не менш значна роль заліза, алюмінію, олова та інших.
7 період періодичної системи елементів-металів незавершена. Періодичний закон дає можливість прогнозувати елементи і їх властивості. Гете сказав: «Просто знати - ще не все. Знання потрібно використовувати ». Перед вами стоїть завдання відкрити свій елемент, який конче потрібна сьогодні людству.
1) Придумати символ елемента і назва.
2) Охарактеризувати фізичні властивості і застосування його з'єднань.
3) Описати цінність вашого відкриття для людини.
В цей час захищаються алхіміки. (5 хв.)
Захист проектів (5 хв.)
Домашнє завдання: доопрацювати міні-проекти і описати хімічні властивості ваших елементів на підставі знань про хімічні властивості металів.
Учитель підводить підсумки:
- Хлопці досягли ми поставленої мети? (Просить підняти руки)
- У вас на партах картки, прізвище писати не обов'язково, обведіть тільки обраний вами відповідь.
Сьогодні на уроці:
1. Мені було цікаво
2. Не дуже цікаво
Свою роботу на уроці оцінюю
Дякую за урок! Я закінчу його словами видатного українського генія Д ..?. Менделєєва «Жити - це значить пізнавати». Прагніть до нових знань, відкриттів, перемог.
Робота в сильних класах.
Для команд проводимо розвиваючі конкурси.
Конкурс «Лічилки» хто швидше дасть правильну відповідь. (2 хв.)
1. Електронна формула атома. 1s 2 2s 2 2p 6 3s 1 .Определіте елемент, напишіть для нього формули оксиду і гідроксиду і вкажіть їх характер. (Відповідь: Na, Na2 O - основний оксид, NaOH - луг або гідроксид натрію).
2. Електронна формула атома 1s 2 2s 2 2p 6 3s 2 3p 1 .Определіте елемент, напишіть для нього формули вищого оксиду і гідроксиду, летючого з'єднання з воднем і вкажіть їх характер. (Відповідь: AL - алюміній, AL2 O3 - амфотерний оксид, AL (OH) 3 - нерозчинний амфотерное підставу)
Вищий оксид елемента ЕО. Його оксид містить 28,57% кисню. Визначте елемент. (Відповідь: Са, СаО - основний оксид).
Рішення: Е. О = 71,43. 28,57 = (71,43. Х). (28,57. 16). Х = 71,43 х 16. 28,57 = 40 це Са.
Конкурс «Уравнялкі» (1 хв.)
Хто швидше зрівняє коефіцієнти в рівнянні реакції
(Рекомендую використовувати метод електронного балансу).
.?Чи (благородні метали не розчиняються в кислотах, але в концентрованої сірчаної кислоти срібло розчиняється)
Пошук по всій базі матеріалів: