Майстер - клас з математики на тему

Цілі: 1. Формувати здібності до побудови та використання

алгоритму порівняння звичайних дробів: а) способом

доповнення до 1; б) способом порівняння з проміжним

Повторити і закріпити: приведення дробів до найменшого спільного чисельнику, знаменника, порівняння дробів з однаковими чисельника і знаменниками, алгоритм порівняння правильних і неправильних дробів, скорочення дробів.

Тип уроку: «Відкриття» нового знання.

Епіграф: «Єдиний шлях, що веде до

знання - це діяльність ».

Хід уроку: 1.Організаціонний момент.

Здрастуйте, шановні колеги! Я рада бачити Вас на своєму майстер -

класі і сподіваюся на взаємне співробітництво, яке вірю, доставить

задоволення, як мені, так і Вам.

2. Актуалізація знань.

- Відкрили зошити, записали число, класна робота.

- Яким способом порівняння Ви скористалися?

- Які дроби треба додати до кожної з цих дробів, щоб в сумі

- Якими по відношенню до одиниці є всі використані нами

- А як з цих дробів отримати неправильні?

- Якими вони будуть в порівнянні з 1?

- Сформулюйте правило порівняння правильних і неправильних дробів.

- Наведіть дроби останнього ряду до найменшого спільного знаменника і

запишіть їх у порядку убування.

- Сформулюйте правило порівняння, яке Ви застосували в цьому випадку.

- Яка з цих дробів буде лежати на числовому промені правіше всіх, яка -

- Сформулюйте правило порівняння дробів за допомогою числового променя.

Отже, які способи порівняння звичайних дробів ми з Вами повторили?

(Фіксую на античному посудині названі способи порівняння).

3. Постановка навчальної задачі.

- Порівняйте дроби і дайте пояснення отриманого результату:

(Виконують завдання індивідуально в зошитах протягом 3 - 4 хвилин).

Після закінчення часу перевіряємо виконану роботу з промовляння способу порівняння.

- На якій парі дробів виникло утруднення і чому?

- Так яка ж виникла перед нами завдання?

- А як би Ви сформулювали тему нашого уроку?

Із запропонованих варіантів вибираємо, відповідне і записуємо в зошитах.

(Можливі варіанти: Додаткові, «хитрі», нові і т.д.

способи порівняння звичайних дробів.)

- Повторіть ще раз поставлене на сьогоднішній урок завдання.

4. «Відкриття» нового знання.

- Щоб перевірити, наскільки Ви мали рацію в своїх припущеннях в 3 і 4 прикладах, Вам пропонується виконати наступні завдання:

- уявіть приватні 8. 12; 12. 16; 16. 20; 20. 24 в вигляді нескоротних дробів.

- Що цікавого Ви помітили в отриманому ряду дробів?

- Назвіть наступні три дроби.

- Яка дріб стоїть на 34 місці? А на 999?

- Припустімо, в якому порядку розташовані дробу в цьому ряду і чому?

- Тоді який знак порівняння Ви б поставили між дробом?

- А як обгрунтувати висловлене припущення?

- Доповніть кожну з дробів до 1.

- А чи легко порівняти отримані порівняння?

- Вірно, чи було наше припущення щодо дробів

- А чи легко тепер порівняти дроби з пункту в)?

- Як Ви назвали отриманий нами спосіб порівняння?

- Проговорите ще раз суть способу порівняння дробів доповненням до 1.

- А чи можна, використовуючи спосіб доповнення до 1, порівняти дроби

- А може у когось з Вас є гіпотеза як це зробити або припущення, в якому напрямку нам слід рухатися?

- Тоді я пропоную Вам попрацювати в парах над наступним завданням, яке я сподіваюся, допоможе знайти вихід з цього скрутного становища.

- У Вас на партах лежать малюнки, за якими Вам треба:

1. Записати зображені на малюнках дробу.

2. Скласти з них всі можливі нерівності.

3. Результат роботи представити на дошці під відповідним малюнком.

(Лунають 4 види карток). (Додаток 1)

- Що спільного Ви помітили в представлених порівняннях? (1/2).

- Проаналізуйте їх і зробіть висновок, з яким числом і як Вам доводилося порівнювати?

- А тепер перевірте вірно, або невірно було виконано Ваше порівняння останньої пари дробів і поясніть чому?

- Яку назву даного способу порівняння Ви б дали?

- Ще раз сформулюйте суть способу порівняння дробів з ½.

- Більш загальна назва цього способу - це порівняння дробів з проміжним числом, яке може бути як дробовим, так і цілим, якщо ми маємо справу з неправильними дробами.

- Отже, які нові способи порівняння звичайних дробів ми можемо застосовувати при вирішенні завдань на порівняння?

(Проговорюється назви, а вчитель закріплює їх назви на посудині.)

5. Первинне закріплення у зовнішній промови.

Виконують завдання картки №1 «ланцюжком» з промовляння використаного способу порівняння.

КАРТКА № 1КАРТОЧКА № 1 (Відповіді)

(Закріплення отриманих знань) (Закріплення отриманих знаній0

Порівняйте дроби і визначте 1.Сравніте дроби і визначте

спосіб порівняння: спосіб порівняння:

і> (по знаменника)

і <(порівняння з ½)

і <(порівняння з 1)

і <(приведення до О.З.)

і> (по чисельнику)

і <(по дополн. до 1)

і <(приведення до О.Ч.)

і> (пор з промеж.чіс.)

6. Самостійна робота з самопроверкой в ​​класі (5 хвилин).

Виконують завдання картки № 2.

(Самостійна робота з самопроверкой)

(Самоперевірка з відповідей на закритій дошці).

- Підніміть руки у кого є помилки? Який алгоритм застосували невірно?

На якому завданні зупинитися і розібратися?

(Учитель працює індивідуально з тими, хто допустив помилки.)

Вони виконують № 147 (1 - 6) підручника.

7. Включення в систему знань.

1. Скоротіть і порівняйте отримані дробу:

2. № 153 стр. 32 підручника

8. Дача домашнього завдання.

Г.3 §1 п.3 стор.30, № 145, 174 (3, 4, 5), 176, Д. № 185.

- Чи виконали ми з Вами поставлене на початку уроку завдання?

- Поповнився чи посудину наших знань про способи порівняння звичайних дробів?

- А зовсім він повний?

- Що це може означати?

- Дійсно нам ще залишилося заповнити шийку і там ми розмістимо загальне правило порівняння звичайних дробів, але це тема нашого наступного уроку.

- А закінчити наш майстер клас я б хотіла словами Л.Толстого, який якось зауважив, що людина подібна дробу, чисельник якого є те, що людина являє собою, а знаменник - то, що він думає про себе.

Як Ви вважаєте, який дробом правильною або неправильною краще бути?

- А який дробом Ви б оцінили свою діяльність на уроці, прийнявши за чисельник, обсяг отриманих знань в результаті нашої діяльності, а за знаменник обсяг запропонованих знань і способів їх досягнень?

- І з яким настроєм Ви залишаєте цей урок? (Закрась мордочку, відповідну твоєму настрою).

Який дробом Ви б оцінили свою діяльність на уроці?

Майстер - клас з математики на тему

Зафарбуйте той трикутник, який відповідає Вашому душевному стану на даний момент.