Конспект од з розвитку мовлення в середній групі

Мета: вчити дітей описувати картину в певній послідовності, називати картину.

Вчити дітей описувати картину, складаючи невеликий, зв'язний розповідь за зразком вихователя. Продовжувати вчити дітей відповідати на запитання вихователя. Допомагати дітям узгоджувати слова в реченні. Удосконалювати вміння правильно використовувати прийменники в мові. Продовжувати вчити утворювати форму множини іменників, що позначають дитинчат тварин. Вчити використовувати в мові найбільш вживані прикметники, дієслова, прислівники, прийменники. Вчити слухати відповіді інших дітей.

Розвивати пам'ять, увагу, мислення.

Виховувати дбайливе ставлення до тварин, доброзичливі відносини між однолітками.

Музичний супровід: пісня «Людина собаці друг» (вірші М. Либин, музика В. Комаров)

Вихователь вранці, до ОД, вносить в групу картину «Собака з цуценятами», має в своєму розпорядженні її на мольберті і залишає дітям для самостійного розглядання. При розгляданні картини діти обмінюються враженнями, встигають помітити багато деталей. На прохання педагога молоді люди створюють, як можна назвати картину.

1. Організаційний момент.

Діти з вихователем сидять на килимі.

Вихователь: Хлопці, ви вже встигли звернути увагу, що у нас в групі сьогодні з'явилася ось така картина. (Вихователь звертає увагу дітей на мольберт, де знаходиться картина.) Відгадайте загадку і дізнаєтеся, хто ж нам її приніс.

Вихователь загадує загадку:

З господарем дружить,

Живе під ґанком,

Вихователь вносить в групу іграшку цуценя. Діти вітаються з ним. Гладять його.

Вихователь: Ось цей щеня сьогодні прибіг до нас в гості і приніс з собою картину. Він був такий сумний. Я запитала, що трапилося. Він мені відповів, що ця картина важить у нього вдома, в будці, вона йому так подобається, але розповісти друзям, що на ній зображено він не може, тому що не вміє розповідати по картині. Тому він прибіг до нас за допомогою. Хлопці допоможемо цуценяті? (Відповіді дітей.) Для того щоб наша розповідь вийшов правильним і зрозумілим, зробимо дихальну гімнастику.

Дихальна гімнастика «поду на листочки»

Вітер (повторити 2-3 рази)

Сильний вітер раптом подув,

Листочки з дерев здув.

І. п. - зробити повний видих носом, втягуючи в себе живіт і грудну клітку.

1 - зробити повний вдих, випинаючи живіт і ребра грудної клітини;

2 - затримати дихання на 3-4 сек;

3 - зробити губи трубочкою, випустити повітря.

2. Основна частина.

Діти сідають перед мольбертом на стільчики.

Вихователь: Діти, спочатку ми повинні придумати назву для цієї картини. Що зображено на картині? (Індивідуальні відповіді.) Як можна назвати картину?

Вихователь вислуховує дітей, коригує їх відповіді, пояснює, що назва картини не повинно бути дуже довгим, але і з короткого назви має бути зрозуміло, про що ця картина.

Педагог схвалює такі назви: «Собака і її цуценятка», «Собачий двір», «Про собачок» і т.п.

Вихователь: Мені подобається назва «Собака з цуценятами».

Пояснює, що можна сказати з цуценятами, а можна зі щенятами.

Вихователь: Для того щоб розповідь за картиною вийшов цікавий, без повторів, треба спочатку розповісти все про собаку, потім - все про щенят і, нарешті, описати сам двір. Отже, увага на собаку.

Педагог задає навідні запитання:

- Мама-собака яка? (Індивідуальні відповіді: велика, кудлата, плямиста);

- Що вона робить? (Хорові відповіді: лежить, відпочиває, дивиться за цуценятами і т.п.)

Вислухавши дітей, вихователь узагальнює сказане і дає зразок розповіді: «На цій картині зображено собаку з двома цуценятами. Собака велика, кудлата, плямиста. Вона лежить і спостерігає за своїми щенятами ». Потім він пропонує розповісти про щенят, задає уточнюючі питання, виправляє відповіді дітей і т.п .:

- Хто стоїть близько собаки? (Хорові відповіді.)

- Мама - собака велика, а щенята? (Хорові відповіді.)

- Які щенята? (Індивідуальні відповіді: маленькі, веселі, смішні, плямисті)

- Що роблять щенята? (Індивідуальні відповіді.)

- Який щеня, (ім'я дитини), тобі більше подобається? Розкажи про нього. (За допомогою навідних запитань дитина розповідає який щеня, де він знаходиться відносно мами-кішки і що він робить.)

- Хто розповість про іншого цуценя? (Той, хто бажає дитина також описує іншого цуценя)

Вислухавши дітей, вихователь узагальнює сказане і дає зразок розповіді: «Поруч з собакою стоїть маленький, пухнастий щеня. Він висунув язичок і дивиться на прилетіли виробів. Трохи далі стоїть інший щеня. Він маленький, пухнастий з піднятим догори хвостиком. Він теж дивиться на прилетіли виробів ».

Вихователь: А тепер треба описати двір, в якому живуть собака і цуценята. Педагог стежить за тим, щоб діти правильно позначали просторові орієнтири і уточнювали, де це - там, тут (близько, поруч, в, у і т. П.):

- Де живуть собаки? (Хорові відповіді.)

- Хто побудував для них будку? (Індивідуальні відповіді.)

- Хто приніс собакам їжу? (Хорові відповіді.)

- Хто прилетів до них? (Хорові відповіді.)

- Що роблять горобці? (Індивідуальні відповіді.)

Вихователь: Молодці, хлопці. А тепер послухайте, як я розповім про цю картину.

Зразок вихователя: На цій картині зображено собаку з двома щенятами. Собака велика, кудлата, плямиста. Вона лежить і спостерігає за своїми цуценятами. Поруч з собакою стоїть маленький, пухнастий щеня. Він висунув язичок і дивиться на прилетіли виробів. Трохи далі стоїть інший щеня. Він маленький, пухнастий з піднятим догори хвостиком. Він теж дивиться на прилетіли виробів. Турботливі люди побудували для них будку і принесли для них їжу. Вони поїли і відпочивають. До них прилетіли два горобця. Один горобець клює їх їжу, а інший на нього дивиться. Щенята дивляться на прилетіли горобців і думають: "Хто це такі? Чому вони клюють нашу їжу?" Добре щенятам зі своєю мамою!

Діти вислуховують розповідь педагога. Потім педагог пропонує розповісти про картину 2-3 дітей (за бажанням).

Вихователь: Молодці, цуценяті дуже сподобалися ваші розповіді і тепер він хоче з вами пограти.

Діти стають в коло.

Закружляли каруселі (діти починають повільно рухатися)

А потім, потім, потім

Все бігом, бігом, бігом (темп мови і руху прискорюється)

Тихіше, тихіше, не поспішайте. (Темп сповільнюється)

Карусель ос-та-а-ві-ті (всі зупинилися)

Ось і скінчилася гра (всі кланяються один одному).

Вихователь: Хлопці, щеня говорить вам велике спасибі за допомогу. Тепер він знає як розповісти своїм друзям, що зображено на цій картині. Я пропоную нашому гостю побудувати будку. Чи згодні? (Відповіді дітей.) Перед цим розімніть пальчики.

Великий пальчик хоче спати,

Виконуємо пальчиковую гімнастику спочатку з однією ручкою, а потім з іншого. Пальчики розтиснену, затискаємо в кулачок великий пальчик.

Затискаємо в кулачок вказівний пальчик.