Казка «сварка прийменників з усіма словами»

Цілі: 1) Відпрацювання вміння правильного вживання прийменників завдяки, згідно, всупереч і ін.

2) Розвиток граматично правильного мовлення учнів;

3) Відпрацювання правопису прийменників.

Обладнання уроку: картки - завдання, таблиці вживання прийменників.

Тип уроку: комбінований.

Підготовка до уроку: розучування мініатюр по темі уроку.

ХІД УРОКУ:

  1. Вступна бесіда.

Казка «Сварка прийменників з усіма словами»

Послухайте казку, визначте, про яке головному граматичному правилі написання прийменників йдеться?

Жили в одному з міст морфології приводи. Були вони забіяки, забіяки, задираки і завжди намагалися когось зачепити або образити. Особливо діставалося іменником і займенників. Тому, коли їх ставили поруч із прийменниками, бідолахи намагалися відсунутися подалі, так, що між ними часом вміщалися цілі прикметники. Причини того посварилися з образливими словами. Вони переїхали в інший будинок і навіть перестали розмовляти з колишніми сусідами. Поступово, завдяки поганої репутації, вони віддалилися від усіх тих слів - все намагалися триматися від них на відстані.

Так приводи стали окремими словами.

Нема що робити. Раз вже трапилася така сварка навік, вирішили записати в книзі Правил ця подія, і з'явилося правило ...

Про який правилі йдеться?

  1. Повторення. Визначення приводу, як частини мови.

Дайте визначення прийменника.

Чи не знайти ніяк привід

Розповісти вам про привід.

Так розповімо просто так,

Що він робить і як.

У реченні на службі

З відмінком завжди він в дружбі,

На нього показує

І слова він пов'язує.

- Визначте лексичне значення виділених слів. Як називаються такі слова?

- Випишіть прийменники разом зі словами, які вони пов'язують.

  1. Нова тема.

А. Мініатюра «Хто правий?»

1. Технічний секретар Аня влетіла в секретаріат, помахуючи аркушем паперу. Вона жбурнула листок друкарки Марвану (Марії Іванівні) і випалила:

- Поправ і перепиши. Тараканич лається. Жодного папірця у вас, говорить, толком не перепишуть, завжди наврут.

Тараканичем називали Тараса Івановича. Марвану спокійно прочитала папірець і запитала:

- Ось, - вказала Аня пальцем, - «згідно з договором», а треба «відповідно до договору»!

- Я написала правильно, - сказала друкарка. - А договору - це неграмотно.

- Ну, це не моя справа і не твоє теж! - крикнула Аня. - Тараканич краще знає. Він наказав переписати.

- А я не перепишу, - сказала Марвану, - я написала правильно.

Хто ж правий? Марвану або Тараканич? Доведіть.

Б. 2. Запам'ятайте: завдяки, всупереч, згідно, всупереч, назустріч - з Д. відмінком

3. Запам'ятайте: поблизу, вглиб, вдоль- з Р. відмінку

4. Запам'ятайте: за допомогою, шляхом, в ролі, в завісімості- з Р. відмінку

5. Запам'ятайте: протягом, в продовження, ввіду- з Р. відмінку

В. 4. Запишіть іменники з даними приводами.

Згідно (бажання, телеграма, звістка);

Всупереч (прохання, рішення, розпорядження);

Завдяки (доктор, сонечко, мати);

Наперекір (шторм, звичай, все);

Назустріч (друг, я, солдат);

Поблизу (будинок, школа, ти);

Вглиб (озеро, лабіринт, текст);

Уздовж (дорога, море, зошит);

За допомогою (ключ, ніж, вода);

Шляхом (проби, досвід, експеримент);

У ролі (заєць, королева, Іванушка);

В залежності (обставин, час, вчителі);

Протягом (урок, день, весна);

В продовження (матч, зустріч, ніч);

З огляду на (хвороба, обставини, поломка)

Запишіть по одному реченню, використовуючи дані приводи зі словами.

  1. Закріплення.

  1. Повернемося до нашої казці, що прозвучала на початку уроку. Визначте, яка неточність була допущена у вживанні прийменника. Чому так не можна говорити? (Завдяки поганої репутації)

  2. Вибери правильний варіант:

Б ить в ліс Працювати в саду

У грузнути в снігу Жити в рай

Т анцевать на балі

На балі

  1. Півхвилинки для жарту.

  1. З яких трьох прийменників можна скласти назву важливою приналежності велосипеда, без якої годі було вирушати в далеку поїздку? (На-со - с)

  2. Назва якого дуже поширеного дерева складається з трьох прийменників? (З - з - на)

  3. З яких трьох прийменників можна скласти назву свійської тварини? (К - про - за). А з двох? (Кіт).

  4. У якому відмінку особовий займенник МИ складається з двох прийменників? (В родовому - на - с).

  5. Миша Новомосковскет пригодницьку повість. Йому зустрілося таке місце в книзі: «Три місяці перебував в'язень в сирому і похмурому підвалі. В їжу йому давали тільки хліб сухий і воду. Коли його звільнили, в його темниці, в кутку, виявилося багато кісток ».

- Звідки ж там взялися кістки? - думає Мишко. Потім він зрозумів, що в усьому винен коректор, який пропустив в тексті помилку. Ви здогадалися, яку?

  1. Чейз - стадії.

Що нового ви дізналися на уроці?

Які приводи вимагають постійної пильної уваги? Чому?

З яким відмінком можна вживати прийменники завдяки, згідно, всупереч?

  1. Щоб зміцнити ваші знання,

Даю домашнє завдання:

Упр.345, 338 (в словничок).