Урок - зірки і сузір’я
Мета уроку:
Завдання уроку:
- створити умови для розвитку у дітей розумових дій, усного мовлення, розвитку спостережливості та уяви,
- допомогти в поясненні зв'язку нічного неба і зірок,
- допомогти дітям узагальнити і систематизувати знання про небесні тіла,
- виховувати в дітях інтерес до пізнання навколишнього світу, почуття краси і гармонії,
- виховувати доброзичливе ставлення один до одного.
устаткування:
Комп'ютерна презентація, зошит - підручник, картки з питаннями, тести, паперові зірки,
символи: сонечка, місяці, зірочки, горошина, ліхтарик, конспект уроку.
Хід уроку:
1. Організаційний момент. (Слайд 1) Учитель: Довгоочікуваний дано дзвінок, починаємо ми урок! Хлопці, перед початком роботи давайте встанемо в коло. Налаштуємося на роботу.
Енергізатор «Передай м'яч» Хлопці стають в коло плечем до плеча, перекочують по колу м'яч (перший раз однією рукою, вдруге - двома) Учитель: Чи все в нас вийшло? Чому вчить нас ця вправа?
Учитель: Зверніть увагу, на нашому шкільному небосхилі сьогодні з'являться 2 нових об'єкти. Назви одного - «Планета знань». В кінці уроку ви оціните свою роботу на уроці. З назвою іншого об'єкта я познайомлю вас пізніше.
2. Повторення вивченого матеріалу.
Учитель: Хлопці, давайте згадаємо матеріал минулих уроків. Зараз я пропоную вам систематизувати вивчений матеріал.
Учитель: Попрацюємо парами. Кожна пара вибере питання, за одну хвилинку треба подумати і дати відповідь. питання:
1. Що таке Місяць?
2. Що таке Сонце?
3.Чем розрізняються Місяць і Сонце?
4. Як рухається Місяць?
5. Як обертається Земля?
6.Чем для Землі є Місяць?
7.Луна або хмари ближче до Землі?
8.Почему не можна жити на Місяці?
9.Почему не можна жити на Сонце?
10.Почему Місяць називають багатоликої?
11.Почему різні за розмірами Сонце і Місяць виглядають на небі однаково?
Учитель: Молодці.
а) енергізатор «Друзі»
- Здрастуй друг. (Простягають руки один одному)
- Як справи? (Доторкаються до плеча)
- Де ти був? (Чіпають мочку вуха)
- Я нудьгував! (Рука на серці)
- Ти прийшов, (розводять руки)
- Добре! (Обіймаються)
3. Створення проблемної ситуації.
Учитель: Ми продовжуємо подорож по небосхилу. Як ви думаєте, про що ми будемо говорити на уроці? Відгадайте загадку:
Учитель: Тема нашого уроку «Зоряні візерунки». (Слайд 2)
4.Спільний відкриття знань з практичним підтвердженням. досліди
Учитель: Що таке зірки? (Космічні тіла) ЗІРКИ - це величезні світяться вогняні кулі, небесні тіла, подібні до Сонця. У нашій Галактиці більше 100 млрд. Зірок. На фотографіях неба видно така безліч зірок, що безглуздо навіть намагатися хоча б порахувати їх. У загадці Зірки порівнюються з горохом, а які вони насправді? Діти: величезні, що світяться. (Вчитель показує горошину) Учитель: Так, вони величезні, у багато разів більший за Землю, та ще й палаючі. Сонце - теж зірка. Воно розташоване близько до Землі і тому ми бачимо його світло і відчуваємо тепло. Чому Зірки здаються нам маленькими світяться точками?
Досвід 1: демонструю класу великий м'яч і прошу, щоб кожен учень подивився на нього, піднявши перед собою вказівний палець. Діти бачать, що м'яч здається менше пальця. Учитель: (робиться висновок) Зірки - це величезні палаючі кулі, що знаходяться дуже далеко від Землі. Є зірки у багато разів більше і гаряче Сонця, але вони світять так далеко від Землі, що здаються нам всього лише маленькими точками на нічному небі. Учитель: Чому зірки не видно вдень?
Досвід 2: порівняти світло ліхтарика вдень і ввечері в темряві. (Включити в класі ліхтарик), вдень при яскравому освітленні промінь ліхтарика майже не видно, зате він яскраво світить увечері. Учитель: (робиться висновок) Світло зірок схожий на світло ліхтаря: вдень його затьмарює сонце, хоча зірки розсипані по всьому небосхилу, на тлі яскравого розсіяного в повітрі сонячного світла вони не видно. Тому зірки можна побачити тільки вночі. (Слайд 3) Учитель: Якого кольору Сонце? А Зірки? (Відповіді дітей) Вчитель: Зірки розрізняються і за розміром, температурі і яскравості. Червоні - найхолодніші, а білі (або навіть блакитні!) - найгарячіші.
Учитель: Хто вивчає зірки? (Астроном) Про зірках ми дізнаємося зі спостережень учених-астрономів. Щоб розглянути зірки, ніж ми можемо скористатися? (Телескоп) (слайд 5) Учитель: Вирушаємо в обсерваторію (наукова установа, обладнане для астрономів), де свої спостереження астрономи проводять за допомогою приладу - телескопа. (Слайд 6)
- Купол розкривається (ж-ж-ж)
- Труба висувається (у-у-у)
- Окуляр протирається (плюють, труть шик-шик)
- Наводиться на небо (о-о-о)
- А на небі зірки (чпок-чпок)
- Астрономи захоплюються (ах-ах-ах)
б) міні - лекція з опорою на знання дітей: Учитель: Красиво дивитися на зоряне небо? Діти: Так. Учитель: Точно так само дивилися на небо і наші далекі предки, вгадуючи в скупченнях зірок різних тварин, предмети, людей, міфологічних героїв. Як називаються група зірок? (Сузір'я) (слайд 7) (відповіді дітей) Вчитель: Багато сузір'я носять свої імена з незапам'ятних часів. Всього на небесній сфері виділено 88 сузір'їв, 12 з яких зодіакальні. (Слайд 8-9) Зірки в сузір'ях позначаються буквами латинського алфавіту, а найяскравіші мають власні назви (як, наприклад, зірка Альтаїр в сузір'ї Орла). Найяскравіша зірка для спостерігача - Сіріус (білого кольору - найгарячіша.) (Слайд) в сузір'ї Великого пса.
в) Робота в групах:
Учитель: Розподілимо ролі -2 людини - астрономи -2человека - доповідачі -2человека - конструкторами Розгляньте зоряне небо і підручник стор.29 і за допомогою зірок викладіть сузір'я, яке я пропоную.
Все залежало від того, що підказувала людям їх фантазія. Так, всім відома Велика Ведмедиця зображалася і як ківш, і як кінь на прив'язі. З багатьма сузір'ями пов'язані дивовижні легенди. У стародавніх греків, наприклад, існувала така легенда про сузір'я Великої і Малої Ведмедиць. Всемогутній бог Зевс закохався в прекрасну німфу Каллісто. Дружина Зевса Гера, дізнавшись про це, страшно розсердилась і перетворила Каллісто і її подругу в ведмедиць. Син Каллісто Аракс під час полювання зустрів двох ведмедиць і хотів убити їх. Але Зевс перешкодив цьому, закинувши Каллісто і її подругу на небо і перетворивши їх в яскраві сузір'я. А закидаючи, Зевс тримав ведмедиць за хвости. Ось хвости і стали довгими.
г) самостійна робота за підручником: Учитель: На стор. 27 прочитайте і приготуйте відповіді на питання
Учитель: * Чому ми вирішили свій урок?
7. Узагальнення нового матеріалу: Учитель: Для закріплення пропоную тест, який ви будете заповнювати протягом 2 хв:
1. Супутником Землі є:
3. Хто вивчає зірки?
4. Групу зірок називають:
Учитель: Намалювати і підготувати розповідь про один з вподобаних вам сузір'їв.