Урок з розповідей якова «пара гнідих», «хліб для собаки»
Мета уроку:
- Виявити ідейний зміст оповідання;
- Залучити учнів в роздуми над селянськими садибами в період колективізації;
- Дослідити жанрове своєрідність оповідань.
Хід уроку:
устаткування:
- Портрет В. Тендрякова.
- Тема. (Запис на дошці).
- Епіграф: «Глибоко переконаний, що боєм не можна вселити істину. Бій не буває без насильства, нехай навіть духовного. »В.Тендряков.
- Зір - думка
свідок - мудрець.
Володя Тенков - Сміла Тендряков - хроніка.
Розповідь закінчується документальної реплікою, сценою про те, що один із засланців куркулів забере у жінки немовляти і розтрощить йому голову.
«Хліб для собаки».
- Яка епоха осмислюється тут?
- плоди колективізації.
- Герой. Хто він такий? Що його пригнічує? Що з ним відбувається?
- «Слони» гризуть кору
- «Шкілетнікі» стогнуть
- Яке питання він собі ставить?
- чому я не збожеволів?
- Чому?
- пообвикся;
- вони - вороги;
- Знайшов вихід: хліб для собаки; цитата - с.144
- Як ви розумієте сенс назви?
- хліб для тривожної людини совісті, яку можна заслужити, нагодувати.
- А для кожного чи з героїв Тендрякова їстівний цей хліб?
- Чому застрелився начальник станції? (Червона шапочка - не витримав видовища)
- так як не міг знайти собаку.
- Але ми розуміємо, що для цієї людини хліб для собаки неїстівний (він не може їм нагодувати свою совість).
- А чи кожна совість потребує хліба для собаки?
- Ні. Є люди, у яких совість завжди сита? Хто вони?
- Дибаков, Задушливою, Абрам.
Кілька питань про жанр.
Тендряков будує справжню і досить повну картину вітчизняної історії. Він відмовляється від викладу якоїсь «правди» як від ілюзії володіння істиною. Він шукає, стягує істину разом з Новомосковсктелем. Яким чином? Спробуємо з'ясувати.
Документи зухвало справжні, він обрамляє їх тією мовою, тією ж інтонацією. Література Тендрякова доростає до історії, тому що вона небрехливий і прагне до істини. Саме таким має бути підхід до нашої історії - великої і ганебної; такий, напевно, судилося бути в ХХI столітті і російській літературі.