Урок по навколишнього світу - чому веселка різнокольорова
цілі:- формувати первинне уявлення про світло і колір;
- познайомити дітей з кольорами веселки, їх послідовністю;
- забезпечити досвід дослідження і пояснення природних явищ;
- виховувати інтерес до вивчення нового.
- описувати почуття, що виникають при вигляді веселки;
- називати кольори веселки за своїми спостереженнями та малюнку підручника;
- запам'ятати послідовність кольорів веселки;
- висловлювати припущення про причини виникнення веселки,
- працювати в групах і парі: відображати послідовність кольорів веселки за допомогою кольорових смужок, здійснювати взаємоперевірку.
- Предметні - перераховувати кольори веселки в правильній послідовності.
- Пізнавальні - здобувати нові знання: знаходити відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці, виконувати індивідуальні завдання, переробляти отриману інформацію: робити висновки в результаті спільної роботи всього класу.
- Комунікативні - слухати і розуміти мову інших, вміти співпрацювати.
- Регулятивні - Вчитися висловлювати своє припущення (версію); працювати за запропонованим учителем планом; спільно з учителем та іншими учнями давати емоційну оцінку діяльності класу на уроці.
- Особистісні - освоєння ролі учня; формування інтересу до навчання.
- Обладнання: підручник, робочий зошит, конверт №1-15 шт. конверт №2-30 шт. сигнали, кольорові олівці, проектор,
1. Організаційний момент.
- Хлопці, на нашому уроці сьогодні присутні гості. Повернемо і привітаємося.
- Перевіримо готовність до уроку: підручник, робочий зошит, конверт № 1 - 1 шт. конверт № 2 - 2 шт. сигнали, кольорові олівці.
- Послухайте девіз нашого уроку.
Продзвенів для нас дзвінок!
Починається урок!
Ми прийшли сюди вчитися,
Чи не лінуватися, а трудитися!
Слухаємо уважно,
Працюємо старанно!
Ми - хороший дружний клас!
Все вийде у нас!
Ви згодні з цими словами? Тоді за роботу.
- Молодці! Ви порадували мене своїми хорошими відповідями.
- А продовжить наш урок казка, яка допоможе нам визначити тему уроку.
Я завжди зі світлом дружний.
Якщо сонечко в вікні,
Я від дзеркала, від калюжі
Пробігаю по листю.
Мурашка: Що ти робиш там, так високо?
Сонячний зайчик: Я роблю чудеса!
Що за диво - краса!
писані ворота
Здалися на шляху,
У них ні в'їхати, ні увійти.
Мурашка: Як же так? - здивувався - Ти Сонячний зайчик сам білий, а веселка різнокольорова! Чому веселка різнокольорова?
Засміявся Сонячний зайчик і нічого не сказав.
Учитель. Хлопці, як ви думаєте, на яке питання ми будемо сьогодні шукати відповідь?
Тема уроку: "Чому веселка різнокольорова?" Слайд 3
4. Постановка навчальної задачі.
-Так, хлопці, ми сьогодні з вами поговоримо про веселку.
- А що б ви хотіли дізнатися про веселку? (Припущення дітей).
- Мурашка пропонує провести дослідження і дізнатися: (учитель вивішує картки з питаннями, додаток 1).
- Що означає слово веселка?
- Як і коли вона з'являється?
- Чому веселка різнокольорова?
- Як отримати веселку в домашніх умовах?
- З яких кольорів складається веселка?
- Завдання нам зрозумілі, приступаємо до роботи.
4. Вивчення нового матеріалу. Рішення проблемної ситуації.
Підніміть руку ті, хто бачив веселку?
Де ви бачили веселку? Які почуття ви відчували в цей час?
- Звідки ж прийшло до нас слово веселка? Розповість нам доповідач. Слухайте уважно. слайд 4
- Як за старих часів називали веселку? У що вірили люди?
- В яку пору року можна побачити веселку?
- Після якого природного явища можна спостерігати веселку? (Після дощу)
- Як і коли з'являється веселка знає наступний доповідач. Слухаємо її повідомлення.
- Коли з'являється веселка?
- Як веселка утворюється?
- Щоб побачити веселку, необхідно перебувати строго між сонцем (воно повинно бути ззаду) і дощем (він повинен бути перед тобою). Інакше веселки не помітити! слайд 5
5. Музична физкультминутка (додаток 4)
6. Продовження вивчення нового матеріалу.
- Звідки ж береться колір? Адже сонячні промені і дощові краплі не мають кольору. Чому в повітрі виникло таке чудо? слайд 6
Проведемо дослідження "Проходження променя світла через скляну призму".
1. На слайді ми бачимо промінь світла, який спрямований на призму.
- Призма - прозоре скло, що заміняє крапельку води.
- Так можна отримати невелику веселку.
- Як же вийшла веселка? (Промінь світла пройшов через призму і розпався на кольорові промінчики).
- Що нам заміняла призма? (Крапельку води)
2. А зараз ми розглянемо веселку за допомогою спеціального приладу, що нагадує бінокль.
- Для чого потрібна щілину? (Для світлового променя. Через щілину можна дивитися)
- Як ви думаєте, що всередині? (Скляна лінза, що замінює крапельки води)
Розгляд веселки (прилад на 3 парти) - 3-5 хв
- Хлопці, а хто є головним "художником" в природі? (Сонце)
- На що потрапляють в небі сонячні промені? (На крапельки дощу)
- Що відбувається з сонячними променями? (Розпадаються на різнокольорові промінчики.)
- Що при цьому утворюється? (Веселка).
- Молодці! Ви маєте рацію. Побудували веселку сонячні промені і дощові краплі.
- Що ж таке веселка? (Це сонячне світіння. Сонячні промені, потрапляючи на крапельку дощу, розпадаються на різнокольорові промінчики.)
- Прочитаємо висновок в підручнику.
(Читання пояснення Мудрого Черепахи за підручником. Стор.31)
Послухаємо вірш про веселку.
Летний дождь пройшов з ранку,
Виглянуло сонце.
Здивувалася дітвора,
Подивившись в віконце, -
семибарвна дуга
Затулила хмари.
Як поетеса назвала веселку в вірші? (Семикольоровій дуга)
Коли ми дивимося на веселку з землі, вона здається нам дугою. Якщо на веселку подивитися з висоти, наприклад з літака, вона буде здаватися колом. Слайд 7, 8
Скільки квітів у веселки? (Сім) Може, хтось уже знає порядок проходження квітів у веселці? Перевіримо, зібравши картинку з пазлів.
Робота в парах. (Конверти №1 з пазлами, додаток 5) Слайд 9
- Який колір створює зовнішню сторону дуги? Який знаходиться всередині? Який колір слід за червоним? Помаранчевим? Жовтим? Зеленим? Блакитним? Синім? Яка дуга виявиться найдовшою? Найкоротшою?
- Як запам'ятати їх по порядку і дуже швидко?
- Щоб запам'ятати кольори веселки, люди придумали таку фразу - підказку:
"Кожен Мисливець Бажає Знати, Де Сидить Фазан" Слайд 10
- Як же можуть допомогти ці дивні слова?
- За першими літерами цих слів визначається порядок кольору.
Вивчимо порядок проходження квітів веселки.
(Заучування запоминалки) підручник - с. 40
Перевірка. слайд 11
7. Закріплення вивченого.
- Перевіримо, як ви запам'ятали кольору.
Гра "Що змінилося?" (Поміняти 2 кольори, прибрати один колір, назвати кольори по порядку, віднови веселку)
8. Фізкультхвилинка. Гра "Побудуй веселку".
(Беруть участь 2 команди. У кожного учня веселки на шиї хустинку
одного з семи кольорів веселки. Яка команда швидше побудує веселку)
9. Закріплення вивченого матеріалу.
- Подивіться, що роблять Мурашка і Мудра Черепаха? (Вони вирішили самі зробити веселку)
- Чи може вийти у них веселка?
Чому? (Сонячні промені пройдуть через краплі води і вийде веселка.)
Про який правилі треба при цьому пам'ятати? слайд 12
(Щоб побачити веселку, необхідно перебувати строго між сонцем (воно повинно бути ззаду) і дощем (він повинен бути перед тобою).)
Додаткова інформація (додаток 7)
Робота в робочому зошиті.
- Допоможемо правильно розфарбувати. Веселку будемо малювати в робочому зошиті - с. 26 Вона буде яскрава і красива. Але з якого кольору треба почати? (Робота по ЕОР)
- Хором проговоримо ще раз запоминалки.
(Слайд ЕОР закрити, включити пісню "Радуга").
Взаимопроверка - робота в парах (слайд ЕОР відкрити).
Індивідуальна робота біля дошки
10. Перевірка знань. Слайд 13 (конверт №2, додаток 8)
- А зараз пограємо в гру "Третій зайвий". З трьох названих кольорів ви повинні викреслити той колір, якого немає у веселці, перевіримо свої знання на слайді.- Помаранчевий, коричневий. жовтий;
- Зелений, блакитний, білий;
- Фіолетовий, малиновий. червоний;
- МОЛОДЦІ! А якого райдужного кольору тут немає?
1. Розфарбувати вагончики в робочому зошиті.
2. Вивчити фрази - підказки.
12. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Який настрій у вас було на уроці?
- Що дізналися нового на уроці?
Коли було важко? Цікаво? Весело?
- Оцініть свою роботу на уроці. (Діти показують сигнали, що відповідають рівню засвоєння навчального матеріалу).