українська мова в початковій школі що таке схиляння

Мета: сформувати знання в учнів про трьох склонениях іменників.

завдання:
  1. розвинути стійкий інтерес учнів до теми "схиляння";
  2. Cоставить опорну пам'ятку - схему "схиляння імен іменників";
  3. Cоставить покрокову інструкцію для визначення відмінювання іменників в непрямому відмінок.

За планом у нас чергове заняття майстер-класу. Тема нашого заняття: як використовувати групову роботу для пояснення нового матеріалу на уроках української мови.

1. Організаційний момент

Давайте привітаємо наших гостей, яких дуже раді бачити на нашому уроці.

На уроках ви покажіть свої знання, вміння працювати в групах. Пам'ятайте - важливо не тільки самому виконати завдання, але ще і товаришам допомогти. Адже важливий не тільки особистий результат, але і результат всієї групи. Девіз нашого сьогоднішнього уроку: дружба в справах помічник.

Сьогодні ми продовжуємо вивчення великої теми - "Іменник".

- Що тобі відомо про ім'я іменник?

Предмет. Відповідає на питання хто? що? Одухотворений - неживий. Роду. Число.

2. Поділ учнів на групи

- Для подальшої роботи розділимося за вибором лідера (організатора). Сьогодні лідерами - консультантами будуть:

- Організатор повинен запросити до себе одного учня, і вони разом наберуть собі групу з решти дітей.

- Але пам'ятайте, що у нас залишаться 2 "не розібраних" гравця.

Аукціон: повинні бути непросто ім'я бажаного гравця, але обгрунтувати його цінність. А учасники, вислухавши їх, самі визначають групу, в яку вони увійдуть.

3. Введення в розділ

- Прочитайте назву розділу.

- Значення, якого слова вам не зовсім зрозуміло?

- Підберіть однокореневі слова. (Схилитися, уклін, схилений)

- Судячи з назви розділу, іменник схиляється. Що це означає? Спробуємо відповісти на це питання.

4. Постановка проблеми

Стара жінка хвилювалася про сестру. і дочки ..

- Знайдіть іменники в реченні.

- Визначимо їх рід, відмінок. (І.П. ж.р.) (П.п. ж.р.)

- Що можна сказати про закінченнях у однорідних членів речення? (Можливо, вони однакові).

- Прочитайте пропозицію без пропусків. Що помітили?

Стара жінка хвилювалася про сестру і дочки.

- Які питання виникають? (Чому в одному і тому ж відмінку закінчення різні? Від чого залежить правопис гласною в закінченні?)

5. Рішення проблеми

- При вирішенні цього питання, попрацюємо в групах.

- Згадаймо правила співпраці в групі.
  • Кожна людина заслуговує, щоб його вислухали, не перебиваючи.
  • Говори зрозуміло.
  • Якщо прозвучала інформація не цілком ясна. Постав запитання на розуміння "Чи правильно я зрозумів?"
  • Критикуй ідею, а не особистість.
- Розподіліть обов'язки членів групи.
  • Читець - Новомосковскет вголос.
  • Секретар - записує.
  • Доповідач - розповідає, що вирішила група.
  • Хронометрист - стежить за часом.
  • Рядовий - доповнює, уточнює.

- Пам'ятайте, від вашої роботи залежить результат всього класу.

На дошці: "Країна, миша, земля, дідусь, дядько, стіл, озеро, поле, дочка".

- Розділіть іменники на три групи, орієнтуючись на таблицю.

- Назвіть іменники, які ви віднесли до першої групи (країна, земля, дідусь, дядько).

- Назвіть іменники, які увійшли до другої групи (стіл, озеро, поле).

- Які слова склали третю групу (миша, дочка)?

Відповідь однієї групи.

- Оцінка роботи групи (знак рукою).

- За якими ознаками ви групували іменники? (За родом і закінчення)

- Скільки вийшло груп? (3 групи)

- Що ми можемо визначити по цій таблиці? Згадайте, яка тема уроку? (Схиляння)

- Скільки відмін у іменників?

- Всі імена іменники діляться на три класи, на три відміни. Кожне схиляння має свої особливості.

- Іменники якого роду і з якими закінченнями відносяться до 1 відміні? (Жіночого і чоловічого -а, -я).

- Іменники якого роду і з якими закінченнями відносяться до 2 відміні? (Чоловічого роду з нульовим закінченням, середнього роду з-о, -е).

- Іменники якого роду і з якими закінченнями відносяться до 3 відміні? (Жіночого роду з м'яким знаком на кінці)

У класі тільки дівчата.
У класі тільки хлопчики.
У класі тільки Саші.
У класі тільки Каті.
У класі тільки Міші.
У класі тільки Олени.
У класі немає нікого.
У класі всі.

7. Робота з книгою

- Прочитайте в нашій розумній книзі правило на сторінці 123.

- Чи збігається ваше визначення з текстом? (В основному збігається, але в правилі говориться, що змінюється так само за відмінками і числами).

- Скільки частин у правилі?

- Прочитайте першу частину визначення.

- Що говориться в першій частині?

- Прочитайте другу частину визначення.

- Що запам'ятали з другої частини?

- Використовуючи третю частину визначення: розкажи, які іменники відносяться до першого відміні, 2 відміні, 3 відміні.

- Відповімо на питання, які даються після тексту на с. 124.

Відповіді на запитання.

- Повернемо до нашої пропозиції.

Стара жінка хвилювалася про сестру і дочки.

- Чому у слів (о) сестрі, дочці різні закінчення, хоча рід і відмінок один і той же? (Вони відносяться до різних склонениям).

- Яке іменник в цьому реченні стоїть в початковій формі - у формі І.П?

-Чи можна визначити схилення цього іменника? (Так)

- Що для цього потрібно визначити? (Род, закінчення)

- Якого відміни це іменник? (1 відміни)

- Чи можете ви визначити у іменників в непрямому відмінку схиляння? (Ні)

- Складемо алгоритм визначення відмінювання іменника в непрямому відмінку.

- Що повинні зробити? (Прочитати слово) про сестру

- У якому відмінку і числі має бути слово? (В І.П. однини)

- Як по-іншому назвати? (Початкова форма)

- Поставте в початкову форму. (Сестра)

- Який наступний крок виконаємо?

- Виділити закінчення. (А)

- Яке схилення у іменника сестра? (1 скл.)

- Визначимо схиляння у іменника дочки, використовуючи алгоритм. (3 скл.)

8. Первинне закріплення

А) Робота в парах

- Попрацюємо в парах, але для цього згадаємо правила "етикету".
  • Повертайся до мовця.
  • Дивись на співрозмовника.
  • Звертайся по імені.
  • Говори при відповіді "ми вважаємо".
- Правила співробітництва:
  • терплячість;
  • доброзичливість;
  • Ввічливість;
  • загальний результат залежить від твоєї роботи.

- У кожної пари є слово. Ваше завдання: визначити, якого відміни дане слово.

- Хто сидить зліва - визначає рід іменника.

- Праворуч - виділяє закінчення.

- Потім разом визначаєте схиляння, використовуючи алгоритм.

- Не забувайте правило при роботі в парі: Одна голова добре, а дві краще.

- Дає відповідь спікер, а помічник допомагає йому.

Щеня, особа, лінія, мова, Коля.

Физминутку для очей.

Б) Попрацюємо в групах. Обов'язки у вас розподілені, правила роботи в групі ви знаєте. Завдання: виділивши закінчення, визначивши рід у іменника доведіть в групі до якого відміні відносяться дані слова, зазначивши в таблиці. У роботі вам допоможе алгоритм.

- Прочитайте в таблиці слова і поясніть, до якого відміні ви віднесли слова. (Запитати одну з груп).

- Оцініть роботу своєї групи (дружно, доброзичливо, не сварилися).

В) Робота консультантів.

- Яка тема нашого уроку?

- Це ще одна з ознак іменника. Добудуємо наш будинок ще одним "цеглинкою".

- У кожної групи є свій консультант. Консультант буде задавати вам запитання, а постарайтеся на них відповісти. А якщо не зможете, попросіть допомоги товариша в групі.

(Консультант встає, коли завершена робота групи).
  1. Що таке схиляння?
  2. Які іменники належать до 1-му відміни.
  3. Які іменники належать до 2-го відміні?
  4. Які іменники належать до 3 му відміні?
  5. Підберіть і запишіть іменник 1 (2, 3) відміни?

- Доповідач Новомосковскет слово, вигадане групою.

- Консультант оцінює роботу групи.

- Ви з ним згодні? питаю кожного в групі)

У вас у всіх є мета, яка символізує мета вашої роботи. На мішені позначені бали від 10 до 6. Відзначте на мішені, як вам здається, наскільки ви близькі до "яблучку". тобто до безпомилкового визначення відмінювання імен іменника.

6. Попрощатися з гостями