Розкажіть птиці
Навколишній світ
Вчитель початкових класів
Литвинова Наталія Іванівна
Тип уроку. Урок - подорож.
Мета: продовжувати знайомити дітей з птахами, вчити розпізнавати птахів за звичками і зовнішнім виглядом; розвивати логічне мислення, пам'ять, спостережливість; виховувати любов до пернатим друзям.
Устаткування: мультимедиапроектор, екран, комп'ютер, картки.
I. Організаційний момент.
Продзвенів для нас дзвінок,
Ми прийшли сюди вчитися,
Чи не лінуватися, а трудитися.
Ми хороший дружний клас
Все вийде у нас!
Учитель. Хлопці, давайте вирушимо з вами за чудесами!
Що не крок, то для вас нове чудо!
Коли ти йдеш по стежці лісовій,
Питання тебе обганяють юрбою
Одне «чому» між деревами мчить,
Летить по п'ятах за невідомої птахом.
Інше - бджолою залізла на квітку,
А третє - жабами скок в струмочок.
Ходімо, друже, по стежці удвох
Відповіді шукати під зеленим шатром.
Тема нашого уроку захована в загадці.
Сниться вночі павуку
Чудо - юдо на суку:
Довгий дзьоб і два крила,
А кого павук боїться?
Вгадали? Це ... (птах).
II. Знайомство з різноманіттям назв птахів.
Перший наш привал. Зустріч з Лесовичка. Розповідь про птахів.
Птахи скрізь - над нами, навколо вас, далеко, поруч. Зустріти їх можна і в лісі, і в полі, і на річці, і в горах. Птахів в природі дуже багато. Тільки в Україні їх налічується понад 760 видів. Щоб подивитися на всіх птахів, цілого життя не вистачить. Але тих, які живуть в лісі або в парку неподалік від будинку, треба знати.
Птахи шумлять, галасують, кричать з ранку до вечора. Розмовляють пернаті один з одним і з нами. Різні птиці подають голос по-різному. З звуків, які вони видають, і утворилися назви багатьох птахів.
- Синь-синь! - посвистує синиця.
- Чи-чи! Чи-чи! - вторить їй чиж.
- Гра-гра! - представляється грак.
- Скворія-Скворія! - співають шпаки.
- Ку-ку! Ку-ку! - кличе зозуля.
Слайди з 3 по 8
Птахи дороги нам як частина чудової природи нашої Батьківщини. Їх мелодійні, веселі, дзвінкі пісні, яскраве оперення оживляють природу, вселяють в нас бадьорість. Без птахів природа мертва.
1. Розповідь про птахів.
-Тук-тук-тук з ранку весь день.
Як стукати йому не лінь?
Може, він трохи збожеволів?
-Тук-тук-тук, у відповідь нам дятел.
Спинка у дятла чорна, крила теж чорні з білими цяточками, а на білому черевці цяточки чорні, на голові у дятла - яскраво-червоний беретик. У дятла великий міцний дзьоб, яким він вистукує захворіла дерево, немов лікар. Довгий язик допомагає птахові спритно діставати личинки комах в корі. А ранньою весною дятли люблять поласувати березовим соком.
-Як ще, називають дятла? (Лісовий санітар)
Інформація. Про цю птицю кажуть:
1. «Не дроворуб, що не тесля
А перший в лісі працівник! »
2. У дятла довжина мови 15 см
На замет лягає
«Синій, синій день!»
Оперення синиці яскраве і красиве - здається, що пташка вбралася в жовту блузку з чорним галстуком і в зелений плащик, а голову прикрасила темної шапочкою.
слайд 11
Всі стежки занесло,
Сніг блищить, іскриться,
Дзьобиком в моє скло
За вікном повішу їй
Щоб тепліше і веселіше
Бідної Птаха стало.
Пташки на дерево сіли,
Порахуй-ка: раз, два, три,
На зимівлю прилетіли
З червоною грудкою снігурі.
Снігур - одні з найкрасивіших птахів .Спінка у цього птаха синювато-сіра, подхвостье біле, хвіст і крила чорні, а грудка яскраво-червона. Восени снігурі літають по лісах і парках, клюють ягоди горобини, шипшини, а коли наступають морози, перебираються ближче до людських осель.
Молодий весни гінці,
Червяков вони клюють
І співають, співають, співають!
Шпак - велика, красива птиця з блискучим чорним оперенням. У нього прямий довгий дзьоб чорний у самочки і яскраво-жовтий у самця, який допомагає Скворцов добувати з землі черв'яків. Харчуються шпаки не тільки черв'яками, а й равликами, слимаками та комахами. А до осені шпаки збираються в зграї і готуються до відльоту в жарку Африку.
Хто в лісі у нас гадає
І про життя твою все знає?
Скільки жити тобі дізнаєшся!
Пташка, сіра подружка,
А звуть її зозуля.
Правильно, це зозуля. Розміром вона менше голуба. Голова, спина і верх зоба попелясто-сірі. Хвіст і крила бурі, з поперечними світлими смугами. Хвіст довгий (до 18 см). гніздо зозуля не в'є, а відкладає яйця в гнізда інших птахів. Часто птахи не помічають чужого яйця в своєму гнізді. Першим виводиться зозуленя. Він викидає з гнізда інших пташенят, яйця.
2. -Ось ми з вами, описали деяких птахів. Як ви думаєте, птахи приносять користь?
Давайте ми з вами, запитаємо у самих птахів, яку користь вони приносять?
Шпак
Ми сьогодні встали рано
Чекали птахів ще вчора.
Ходить по двору охорона
Жене кішок з двору.
Нарешті через ліси
Мчить по небу загін.
Нарешті через ліси
Птахи швидкі летять.
Вірний я своєю природою
Я меткий, спритний, сміливий.
Восени я в городі
Всю капусту оглянув,
І з усіх листів капустяних
Червяков зібрав і з'їв.
Ми шпаки знищуємо більше 3-х тисяч різних комах в день.
слайд 15
Я, сова, з'їдаю за ніч 7-8 мишей. Тільки одна моя сім'я знищує за рік 10 тисяч мишей і цим рятує 1 тонну добірного зерна.
Я теж корисний птах. Ви все боїтеся волохатих гусениць, а я за годину знищую їх до сотні.
слайд 16
4. ГРАЧ
Ну, а мене ви не забули?
Перенісся з білим колом.
Важливо я ходжу за плугом.
Городу, полю - лікар
Глянцюватий чорний грак.
Граки знищують за день 400 черв'яків-шкідників.
5. ВОРОБЕЙ. слайд 17
Ви, хлопці, як правило, не любите нас, а чи знаєте ви, що ми знищуємо личинок небезпечного шкідника садів - довгоносика.
Розповідь. У Китаї, в середині минулого століття, люди порахували таких птахів, як горобці, шкідниками для сільського господарства. Вони озброїлися ложками, каструлями та іншої домашнім начинням, вийшли на поля і стали лякати птахів, видаючи гучні звуки. Бідні пташки піднялися в повітря і через те, що боялися людей, гуркотливих своїм посудом. Їм не куди було сісти і відпочити, птиці остаточно вибилися з сил і стали замертво падати на землю. Незабаром розвелася величезна кількість всяких комах-шкідників. Вони стали нещадно знищувати посіви і настав голод. Людям несила було поодинці впоратися з цією напастю, і вони були змушені заново розводити поблизу своїх полів пташині зграї, які в наслідку знищили всіх шкідливих комах.
6. ДЯТЕЛ. слайд 18
Я, деревна птах. Живу в лісах. За допомогою свого дзьоба здобуваю з-під кори дерев шкідників і поїдають їх у величезній кількості. За зимовий день знищую до 150 короїдів.
-Спасибі вам дорогі птиці, що ви прилетіли до нас на урок і розповіли багато цікавого і корисного про себе. Летіть на свої місця.
слайд 19
- А ми все давайте встанемо, вийдемо зі своїх парт і проведемо физминутку:
Руки підняли і помахалі-
Це дерева в лісі.
Лікті зігнули, кисті встряхнулі-
Вітер збиває росу.
Плавно руками помашем-
Це до нас птахи летять.
Як вони сядуть, покажем-
Крила ми складемо назад.
-Сідаємо на свої місця.
ІІІ. Другий привал Завдання Лесовичка. (Робота в групах)
"Ну-ка, прочитай!"
Завдання: тут записані назви птахів. Щоб їх прочитати, в кожному горизонтальному ряду треба закреслити однакові літери. Отже, хто швидше?
ПБДАКМКВЛОМДІОБН
РЗТЯСТЮБДЛЮСІДРК
КЛТУВБРИВІБЦИТАЛ
ПОРДАЯЖДБПЖЧАОІАК
(Зашифровані назви птахів: ПАВЛІН, ЗЯБЛИК, КУРКА, рябчик.)
Розповідь про рослину рябчик Слайд 22- 25
ІV. Наступний привал знайомство з прислів'ями. (Робота в групах)
Допоможіть Лесовичка зібрати прислів'я. Слайд24
1.1 Ластівка день починає, а соловей кінчає.
2.1 Ворона за море літала, та вороною і повернулася.
3.1 На чужій стороні і сокола звуть Ворона.
2.1 Журавель літає високо, та бачить далеко.
2.2 Півень скаже курці, а вона - всієї вулиці.
2.3 Скільки качці не бадьорить, все одно соколом не стане.
3.1 Кулик не великий, а все-таки курка.
3.2 На чужій сторонушке радий своїй воронушке.
3.3 Краще синиця в руках, ніж синиця в небі.
4.1 Одна у журавля дорога - на теплі води.
4.2. Скільки качці не бадьорить, все одно соколом не стане.
4.3. Слово - не горобець, вилетить - не впіймаєш.
Скільки качці не бадьорить, та бачить далеко.
Півень скаже курці, все одно соколом не стане.
Журавель літає високо, а вона - всієї вулиці.
На чужій стороні та вороною і повернулася.
Ворона за море літала, а соловей кінчає.
Ластівка день починає, і сокола звуть Ворона.
картка 3
Кулик не великий, ніж синиця в небі.
На чужій сторонушке а все-таки курка.
Краще синиця в руках, радий своїй воронушке.
Одна у журавля дорога вилетить - не впіймаєш.
Скільки качці не бадьорить, - на теплі води.
Слово - не горобець, все одно соколом не стане.
V. Наступний привал. Робота з підручником. слайд 27
- Допоможіть Лесовичка відгадати персонажів казок
«Вгадай і напиши назву казки і як звуть птахів».
Робота з підручником. Завдання 1 стор.75
- У яких казках зустрічаються ці птахи? Зад. 3 стор 76
«Барон Мюнхаузен» павич
«Папуга Кеша» папуга
Учитель: Пропоную пограти в одну старовинну гру, в яку колись в далекому дитинстві грали ваші бабусі і дідусі. Гра називається:
«Горобчика І ХИТРА ВОРОНА»
За допомогою російської народної лічилки вибирається «хитра ворона», інші - воробушки.
Котилося яблуко повз саду,
Хто його підніме,
Кладеться на підлогу обруч - це «гніздо» «ворони». «Воробушки» «літають» навколо «воронячого гнізда», подразнюючи «ворону»:
Висунь ніс ти з гнізда,
Чи не наздогнати нас ніколи! »
Таким чином «воробушки» намагаються виманити «ворону» з «гнізда». Але «ворону» не дарма прозвали в народі хитрою: ледь прозвучали останні слова дражнилки, вона, не виходячи з кола, вистачає зазівався дразнилку. Виграє той, хто врятувався від «ворони» і не потрапив в її «гніздо».
З птахами ми зустрічаємося всюди. До нас на урок вони прилетіли з незвичайною країна. Їх прислала до вас цариця математики.
Страус- найбільша птах на Землі. Яйця страуса важать по кілограму кожна. Довжина його по напівовалом 20-35 сантиметрів. Шкаралупа настільки тверда, що нею можна користуватися як посудом.
Одне яйце африканського страуса вміщує в себе 20 курячих яєць, а одне гусяче яйце включає в себе 2 курячих яйця. Скільки гусячих яєць може увійти в одне яйце страуса?
Курка сидить на яйцях 21 день, тетерка - на 3 дні довше курки, а яструб малий - на 10 днів довше тетерки. Скільки днів насиджує яйця яструб малий.
Вага щойно вилупилося з яйця гусеня 98г, а Голубенка - 11г. Якщо відняти від ваги гусеня вага Голубенко та ще I, то отримаємо вагу пташеня орлана-білохвоста. Скільки важить пташеня орлана-білохвоста?
VІІ. Наступний привал. Літературний. слайд 28
Посидимо біля багаття.
Читання віршів вигаданих дітьми.
- А в яких піснях зустрічаються назва птахів? ( «Солов'ї», «Край дороги чайка»,)
«Там у вешневому садочку», «А може бути ворона» ...
VІІІ. Наступний привал. Кросвордний. Лісовичок приготував вам загадки, а ви їх розгадати. Що вийде дізнайтеся. «Бережіть птахів» Слайд 29
Тицяє дзьобом навмання,
Шукає в річці жабенят.
На носі повисла крапля.
Впізнаєте? Це. (Чапля)
ІХ. Наступний привал «Червона книга» Слайди 30, 31, 32,33,34
- Лісовичок засумував. Йому дуже шкода птахів. Як ви думаєте чому?
Учитель. Багато різних звірів і птахів винищили люди. На одних старанно полювали, іншим не залишили клаптика лісу або степу, третє виловили хижаки. Рослини зривали, розорювали, спалювали землі. Зрештою люди зрозуміли, що якщо не допомогти природі, тварин буде гинути ще більше. Щоб цього не сталося, склали офіційну - Червону книгу. Ідея цієї книги - врятувати весь тваринний і рослинний світ.
Червона книга складається з кольорових ілюстрованих сторінок.
Розповіді учнів про птахів з Червоної книги.
Х. Гра «Прилетіли птиці».
Учитель. А зараз відпочинемо і пограємо в гру «Прилетіли птиці». Я буду називати тільки птахів, але якщо раптом помилюся і ви почуєте щось інше, то потрібно плескати. Починаємо.
Мухи і стрижі ... (Діти плескають.)
Учитель. Що неправильно, чому?
Учні. Мухи - це комахи.
1. Які птахи прилітають до нас з півдня першими? (Граки.)
2. Які птахи виводять пташенят взимку? (Клест.)
3. Яка птах вище всіх літає? (Орел.)
4. Птах-кашовар з дитячого віршика. (Сорока.)
5. Яка птах є найближчою родичкою Снігуроньки. (Снігур.)
6. Яка птах вважається символом мудрості і пізнання? (Сова.)
8. У якій птиці найдовший мову? (У дятла.)
Домашнє завдання зад. 5 стор 76, написати казку про сьогоднішньому подорожі за бажанням.
ХI. Заключна частина.
- Які правила треба дотримуватися кожному з нас?
• Чи не розоряти гнізда.
• Чи не ловити і не вбивати.
• Чи не чіпати яйця і пташенят.
• Підгодовувати в зимовий час, головна мета - захист птахів від голоду.
• Робити годівниці і шпаківні.
• Охороняти від шкідників.
слайд 35
Підведення підсумків уроку.
Під час читання вірша показати Слайди 37,38,39,40.
Чи не чіпай ластівку! вона
Здалеку летить сюди,
У нас ростить своїх пташенят.
Чи не розоряй її гнізда.
Будь другом птахів!
Нехай під вікном
Співає весною соловей,
І над просторами Землі
Літають зграї голубів!