Пристосованість живих організмів до середовища проживання, контент-платформа

Пристосованість живих організмів до середовища проживання.

Урок "відкриття" нового знання

Мета уроку: Визначити, як живі організми пристосовуються до життя в своєму середовищі.

-Розвивати розумові і мовні здібності учнів.

-Ознайомити учнів з пристосованістю живих організмів.

-Навчити учнів задавати питання і на них відповідати.

-Розвивати уміння працювати з інформацією.

-Розвивати уміння поєднувати теоретичний матеріал з практичною діяльністю.

-Розвивати логічне мислення учнів, спроможності самостійно вирішувати навчальні завдання.

-Формувати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки.

-Розвивати пізнавальний інтерес учнів до предмету.

-Розвивати уміння самостійно формулювати цілі і завдання.

- Формувати вміння концентрувати увагу.

-Формувати вміння контролювати і коригувати свою діяльність, самостійно вирішувати навчальні завдання.

-Формування вміння грамотно будувати мовні висловлювання, складати тексти.

-Формувати вміння слухати і чути співрозмовника, висловлювати свою точку зору і аргументувати її.

-Формувати вміння працювати в групах.

-Вчити прийомам представляти результати діяльності груп.

-Формувати шанобливе ставлення до іншої думки.

-Розвивати самостійність і особисту відповідальність за вчинки, прийняті рішення.

    Організаційний момент (вітання вчителя) Актуалізація опорних знань:

Вступне слово вчителя

Перевірка знань учнів (інтерактивна дошка) .Презентація Крисанова Олексія.

· Первинне сприйняття та засвоєння нового теоретичного матеріалу. Створення проблемної ситуації.

Нехай нашим девізом сьогодні будуть слова письменника Б. Васильєва «Мені необхідно розібратися самому. А щоб розібратися самому, треба думати спільно. »(Слайд 1)

Отже, уявіть собі, що ми працюємо в біологічній лабораторії. У нашому розпорядженні довідкова література і обладнання. До нас в лабораторію надійшло чотири термінових запиту. Для їх вирішення сформуємо чотири тимчасові творчі експертні групи. Кожна група після рішення кожної проблеми відзвітує про свою роботу. Командири груп отримають індивідуальні завдання.

-Застосування теоретичних положень в умовах виконання завдання.

1 група - Сергій увійшов в ліс і почув стукіт дятла. Захотів його побачити, але не зміг. Чому?

2 група - Ваня пішов в ліс за грибами. Присів на пеньок і хотів зірвати квітку. раптом почув шипіння. Відразу він вужа не побачив. Чому?

3 група - Єгор пішов на полювання за зайцями Три години шукав зайця, та так і не зустрів. Чому?

4 група - Влада гуляла з подругами. Їй захотілося зірвати гілку бузку. Вона це зробила і раптом скрикнула від болю. Чому?

Відкриття нового знання.

Визначення теми уроку. «Пристосованість живих організмів до середовища проживання»

Визначення мети уроку. «Визначити, як живі організми пристосовуються до життя в своєму середовищі» (слайд 3)

Висловлення Чарльза Дарвіна «Виживають не найсильніші і не найрозумніші, а найбільш швидко адаптуються до змін» (слайд 4)

Л. Керолл «Аліса в Задзеркаллі» Щоб вижити, треба швидко змінюватися (пристосовуватися). (Слайд 5)

Питання: Що таке пристосованість. (Слайд 6)

Визначення: особливості будови, фізіології і поведінки, які дають можливість організму мати свій спосіб життя в певних умовах середовища. (Слайд 7)

Ключове запитання: Як вижити в цьому складному, постійно мінливому світі. (Слайд 8)

Умови пристосованості Тварини: температура, випадання опадів, склад грунту, наявність їжі, хижаки, паразити. Рослини: освітленість, запилення, вологість грунтів, розселення, перепади температури. (Слайд 9)

Приклади пристосованості: Тварини: птахи відлітають на південь взимку, Залягають в сплячку, заціпеніння, тепле хутро, змінюється забарвлення, захисне забарвлення, активне життя. Рослини: в клітинах північних дерев запасаються цукру, яскраві пахучі квіти, змінюють колір листя близько квіток. (Слайд 10)

Самостійне творче використання сформованих умінь і навичок.

Самостійна робота в робочому зошиті по групах. Завдання № 1,2,4.

Физкультминутка (зобразити як рухаються названі мною живі організми.) Ведмідь, заєць, ліс, вовк, коник, птиця.

Захисне забарвлення: темне забарвлення служить прекрасним способом захисту від ворогів. Завдяки їй тварини стають менш помітними. (Слайд 11)

Застережливе фарбування: така забарвлення властиве жалячих і мають отруйні залози комах. Птах, отведовавшая отруйну сонечко або яскраво-смугастого джмеля, навряд чи буде намагатися зробити це ще раз. (Слайд 12)

Маскування: це відповідність форми тіла об'єктам неживої природи. Схожість з предметами навколишнього середовища дозволяє багатьом тваринам уникати нападу хижаків. (Слайд 13)

Мімікрія: це явище наслідування беззахисного виду добре захищеним і мають застережливу забарвлення неспоріднених видів. (Слайд 14)

Відносний характер пристосованості. (Слайд 15)

Узагальнення засвоєного матеріалу.

Беруть участь командири груп.

1. Всі пристосування у організмів виробляються в конкретних умовах їх місця існування.

2. Якщо умови середовища змінюються, пристосування можуть втратити своє позитивне значення, вони мають відносну пристосованістю.

Лист самооцінки учня. На уроці ми думали спільно, але при цьому кожен працював індивідуально. І зараз вам належить оцінити свою діяльність на уроці. Треба заповнити лист самооцінки.

Заключне слово вчителя: Все в нашому складному світі взаємопов'язане. Природа тендітна й ранима.

Коль судилося дихати нам повітрям одним,

Давайте ж ми все навік об'єднаємося.

Давайте наші душі збережемо!

Тоді ми на Землі і самі зберегти.

Домашнє завдання: вивчити текст п.19 с.81-84, питання в кінці тексту, в робочому зошиті завдання № 5,6. Творче завдання: написати міні-твір про який-небудь тварину свого краю і його пристосованості до умов життя.