Правопис парних згодних від початку слова

Мета: формувати вміння розрізняти парні дзвінкі і глухі приголосні в корені слова, розвивати вміння підбирати перевірочні слова.

Обладнання: плакат із зображенням дерева без листя, зелені листочки за кількістю осіб у класі (вони лунають учителем за правильні відповіді учням), репродукція з казки "Машенька і ведмідь", музичне оформлення уроку - дитячі пісні про дружбу, прислів'я про дружбу.

1. Організаційний момент.

Це дерево з'явилося на світло в той момент, коли одна людина посміхнувся іншому. Ця посмішка пустила своє коріння глибоко в землю, і на поверхні з'явилися три паростка: доброта, взаємодопомога і щирість. Ці паростки зрослися в одне ціле, і з'явилося Дерево Дружби. Дерево росло й розвивалося, на ньому набухали нові нирки, лопалися, перетворюючись в смарагдове листя. Деякі листочки жовтіли і опадали - це означало, що друзі посварилися. Але якщо на цьому місці з'являлася нова нирка - друзі мирилися!

Наше дерево дружби живе, і житиме вічно. І кожен раз дерево посміхається, якщо люди дружать. І сьогоднішній наш урок пройде під девізом про дружбу і взаємовиручку: "Один за всіх і всі за одного".

За активну роботу на уроці, за хороші відповіді ви будете отримувати листочки, а в кінці уроку подивимося, чи зможе наша дерево посміхнутися нам і порадіти нашим знанням.

- Хлопці, допоможіть мені визначити тему. Але для цього ми повинні вирішити граматичні завдання:

1) Прочитайте слова, знайдіть зайве. Доведіть:
  • дієслово
  • іменник
  • корінь
  • прикметник

Д: Корінь - загальна частина родинного слова. Дієслово, іменник, прикметник - частини мови.

- Що об'єднує всі ці букви?

Д: Ці букви позначають приголосний звук

- На які дві групи можна розділити ці літери?

Д: Непарні приголосні і парні приголосні.

- Вимова яких приголосних (парних або непарних) може розходитися з їх позначенням на письмі?

Д: Вимова парних приголосних розходяться з їх написанням.

Учні називає парні приголосні, а вчитель відкриває по одному квадратику і діти бачать тему уроку.

Отже, тема нашого уроку ... Хлопці Новомосковскют хором.

2. Хвилинка чистописання.

- А хвилинка чистописання закріпить наш графічний навик. Запишемо парні приголосні, розділяючи їх верхньої і нижньої петлею.

- Друзі люблять грати разом. Ось я пропоную пограти в гру "Розумники і розумниці" і згадати словникові слова, в яких є парні приголосні на кінці слова.

- Прочитайте орфографічно записані слова.

- Що спільного у цих слів? (Назвіть загальні морфологічні ознаки)

Д: Іменник, загальне, неживе, чоловічий рід, однина.

Яке правило об'єднує ці слова?

Д: Парні приголосні на кінці слова.

Як звучить це правило?

Д: Щоб правильно написати парні приголосні на кінці слова, потрібно так змінити слово, щоб після приголосного стояв голосний звук.

Підберіть перевірочні слова. Усно.

Сьогодні ми вивчимо правопис нового слова:

В теплій шубі
Дід - лісник
Влітку ходить,
Зиму спить.

Ведмідь - відає мед (запис в зошит).

Клишоногий, Клишоногий, Михайло Іванович, Мишко - так любовно називають в українських народних казках господаря лісу, ведмедя. Перша частина зрозуміла, це мед, друга ж сталася від слова відає - знає, де є мед. Мишка ніколи не відмовиться покуштувати медку.

- Яка орфограмма в цьому слові? Підберіть перевірочне. Ведмідь - ведмеді.

Скільки в слові "ведмідь" складів, букв, звуків. (2 склади, 7 букв, 6 звуків)

- Підберіть однокореневі слова і доведіть:

- Мама ведмедя (ведмедиця).

- Маленький ведмідь (ведмежа).

- Багато маленьких ведмедів (ведмежата).

- Будиночок, де взимку спить ведмідь (барліг).

Ведмідь - ведмедиця - ведмежа - ведмежа (барліг)

Учитель на дошку вішає репродукцію до казки "Машенька і ведмідь".

- Хлопці, подивіться на картинку. У назві яких предметів, зображених на картинці, зустрічається парний приголосний звук?

- Сьогодні ми продовжимо розмову на тему: "Правопис парних приголосних", але розглянемо більш складний випадок.

- Що об'єднує ці слова?

Д: В середині кожного є парний приголосний.

- Перед якими буквами знаходяться парні приголосні?

Д: Парні приголосні знаходяться перед іншими глухими приголосними.

- Чи збігається вимова парних згодних з їх написанням?

Д: Ні. У слові грибки ми чуємо звук [п]. а пишемо букву б. У слові травичка чуємо [ф]. а пишемо букву в. У слові берізка чуємо звук [с]. а пишемо букву з.

- Що треба зробити, щоб не помилитися в написанні слів з парними приголосними, які знаходяться перед іншими глухими приголосними?

Д: Треба підібрати перевірочне слово так, щоб після приголосних стояла голосна або дзвінкий приголосний звук [н].

Грибки - грибок, грибний (суп), травичка - трава, берізка - береза.

- Правопис парних приголосних перед іншими приголосними - це орфограмма. Перевіримо себе, чи правильно ми сформулювали правило. Для цього прочитаємо правило в підручнику.

Відпочинемо. Кращий відпочинок - це зміна розумової та фізичної праці

Стрибок - парна згодна, що стоїть перед іншими приголосними.

Присідання - немає цієї орфограми.

Корова, рибка, трубка, очі, очі, лопатка, лопата.

Ми придбали нове знання. Спробуємо застосувати його на практиці.

6. Робота з деформованим пропозицією.

- Хороші у вас вийшли пропозиції, а ось моя пропозиція розсипалося. Допоможіть мені його зібрати.

Вузькою, йшов, по, Мишка, доріжці.

Запис на дошці:

Мишка йшов по вузькій доріжці.

- Орфографическое читання хором.

- Розберемо пропозицію по членам.

Робота близько дошки (пропозиція за метою висловлювання розповідний, по емоційному забарвленню невоскліцательное, в реченні йдеться про Мишкові ...)

- Знайдіть слова, в яких є орфограмма: парні приголосні перед глухими приголосними. Підберіть перевірочне.

Мишка - Міша, вузькою - вузенька, доріжці - дорога, доріженька.

На основі старого знання про правопис парних приголосних у кінці слова, ми вивели нове правило про правопис парних приголосних перед глухими приголосними. (Діти промовляють в гучній мові нове правило).

7. Самостійна робота.

- У нас попереду самостійна робота. Проявити самостійність - це значить, спираючись на свої знання і досвід, самому виконати завдання:

слова, що позначають ознаку предмета, замінити антонімами.

Високий будинок - низький будинок.

Твердий характер - м'який характер.

Самоперевірка з дошкою.

- Як розумієте вираз: твердий характер? (Людина, який дав слово, завжди виконає свою обіцянку. Про таких людей кажуть: "Людина з твердим характером".)

Зараз осінь. Наш організм схильний до захворюванням. Щоб бути завжди здоровим і міцним треба підтримувати імунну систему в тонусі. У цьому нам допомагає точковий масаж.

Учитель готує для хлопців саморобні пазли. Аркуш паперу збігається з розміром листівки, на якій зображена іграшка, ділиться на чотири частини. У кожній частині написано слово з пропущеною парної згодної

- Яка орфограмма у всіх цих словах?

- Порадившись в групі і складіть речення з цими словами.

Слухати. Записати. Підкреслити досліджувану орфограмму.

- Уявіть, що я кореспондент пізнавального журналу "Волі", дайте відповідь на мої запитання.

- Про яку орфограмме ми сьогодні говорили?

- Як перевірити написання парних приголосних, що стоять перед глухими приголосними.

- Під яким девізом ми сьогодні працювали?

- Я вважаю, що ви впоралися з усіма завданнями. А що вам допомогло в роботі?

Д: Дружба, взаємовиручка, підтримка.

- Хто заробив листочки, прикріпіть їх до нашого Дереву Дружби, щоб воно радувало нас. Адже завдяки дружбі і взаємовиручку ми сьогодні разом дружно вивчили нове правило.

Діти прикріплюють листочки до дерева під музику.

- Ви знаєте, хлопці, що в українській мові багато важливих слів, які починаються з парних приголосних.

Б - благородство, братство.

П - правдивість, допитливий розум.

З - пильність орфографічна.

З - співпереживання, скромність, співпраця.

В - ввічливість, воля.

Г - гордість за свій клас, за свого друга.

Ш - жарт (здатність розуміти гумор).

Т - праця, товариш.

- Ось ці якості характеризують по-справжньому дружний клас. І нехай на Дереві Дружби з'являються нові листочки. Хотілося б, щоб це дерево було вічно зеленим, а наш класний колектив залишався таким же дружним і допитливим.

Букву Я писав 100 разів,
Повторюючи дуже довго -
Лише собою постать сповнена,
Буква Я завжди одна.
Слово "ми" є "я" + "ти" -
Символ світла і мрії.

Складіть 3 пропозиції на тему "Мій друг". Якщо комусь важко виконати це творче завдання, то запишіть 2 прислів'я про дружбу.