Поурочні планування «обробка текстової інформації» урок № тексти в комп’ютерній пам’яті

«ОБРОБКА ТЕКСТОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ»
Урок № 1. Тексти в комп'ютерній пам'яті.

Урок № 4. Форматування тексту. Робота зі шрифтами. Пошук і заміна.

Тема. «Тексти в комп'ютерній пам'яті.»
Цілі: Розкрити переваги зберігання текстів в файлах; розглянути

способи кодування текстів в ПК; ознайомити учнів з кодовою таблицею ASCII; формування навичок роботи з текстовою інформацією.


    1. Розкриваємо переваги зберігання текстової інформації в файлі.

- Носієм тексту стає не папір, а пам'ять ПК (диски). Наводимо приклад: текст товстої книги в 500 сторінок поміщається на маленьку дискетку розміром 9 см. (Тобто дуже компактне розміщення тексту).
- На ПК можна легко видалити непотрібний текст і на його місце записати новий. (Знімається проблема утилізації паперу)

- За допомогою ПК легко скопіювати файли з текстом в будь-якій кількості на інші дискети (диски).

- Файл з текстом можна швидко переслати іншій людині по електронній пошті.

Звертаємо увагу учнів, що головна незручність зберігання текстів на ПК полягає в тому, що прочитати їх можна тільки при наявності комп'ютера, що в наш час вже не є проблемою.



    1. Тепер заглянемо в пам'ять ПК і розберемося, як представлена ​​в ньому текстова інформація.

Текстова інформація складається з символів: букв, цифр, розділових знаків, дужок та ін. Для представлення текстової інформації в ПК використовується алфавіт потужністю 256 символів (Потужність - число символів в алфавіті). 1 символ несе 8 біт інформації. 8 біт = 1 байту.

Отже, двійковий код кожного символу займає 1 байт пам'яті ПК. Всі символи пронумеровані від 0 до 256.

Таблиця, в якій всім символам комп'ютерного алфавіту поставлені у відповідність порядкові номери, називаетсятабліцей кодування. Для різних типів ЕОМ використовуються різні таблиці кодування, але міжнародним стандартом стала таблиця кодування ASCII.

Демонструємо учням таблицю ASCII.

01100110 01101001 01101100 01100101.

З пам'яті ПК текст може бути виведений на екран або на друк в символьній формі. Але для довготривалого зберігання його слід зберегти на диск у вигляді файлу.

Рішення задач наступного типу (з використанням таблиці ASCII).


1) Яке слово записано наступним двійковим кодом:
01100100 01101001 01110011 01101011?
2) Закодуйте в двійковій формі своє прізвище, записану латинськими буквами.
3) Закодуйте в двійковій формі своє прізвище, записану українськими літерами.

1) § 13 (Інформатика 7-9. Базовий курс).


2) Вирішіть завдання.
а) Закодуйте в двійковій формі поточну дату (день, місяць, рік).
б) Текст займає повних 5 сторінок. На кожній сторінці розміщується 30 рядків по 70 символів в рядку. Який обсяг пам'яті (в байтах) займе цей текст?
Урок № 2.


Вид уроку. Комбінований.
Клас. 7.
Час. 45 хв.
Хід уроку.

1) Текстові файли.


- робоче поле,
- текстовий курсор,
- рядок стану,
- меню команд.

Вид уроку. Комбінований.
Клас. 7.
Час. 45 хв.
Хід уроку.


  • Завдання додому.

  • § 15 (Інформатика 7-9. Базовий курс).
    Урок № 4.

    Тема. «Форматування тексту. Робота зі шрифтами. Пошук і заміна. ».
    Цілі: Розглянути поняття форматування тексту; сформувати у
    учнів навички форматування тексту, пошуку і заміни в
    тексті одного фрагмента на інший

    Під форматом тексту розуміється розташування рядків (довжина рядка, межстрочное відстань, вирівнювання тексту); розміри полів, сторінок, накреслення і розміри символів. Форматування - процес подання зовнішнього вигляду документа або окремих його об'єктів в необхідній формі. Параметри форматування встановлюються користувачем перед введенням тексту. До форматування тексту відноситься і шрифтове, кольорове оформлення. Демонструємо способи форматування. Звертаємо увагу, що для зміни формату потрібно виділити весь текст або потрібний фрагмент тексту і змінити параметри форматування за допомогою меню або панелей інструментів.

    IV. Закріплення матеріалу.

    2. Наберіть за зразком наступний текст (використовуйте операції копіювання і вставки):

    За водою ходили