площі фігур
Презентація до уроку
Тип уроку: урок комплексного застосування знань і умінь
Мета уроку: створювати умови для формування вміння вирішувати завдання на знаходження площі фігур через вдосконалення обчислювальних навичок, знайомство зі старовинними заходами довжини і площі, розвиток логічного мислення учнів, кругозору, працьовитості та акуратності.
освітні:- формувати цілісний погляд на світ засобами міждисциплінарних зв'язків на уроці; орієнтувати на різноманітність способів вирішення завдань і вибір найбільш раціональних з них; відпрацьовувати навички вирішення завдань із застосуванням відомих формул.
- розвивати творчу і розумову діяльність учнів через рішення геометричних завдань; формувати навички самостійної та колективної роботи.
- прищеплювати учням інтерес до предмету через рішення задач; формувати вміння ясно і чітко викладати свої думки, правильно і раціонально вирішувати геометричні завдання; виховувати віру в свої сили.
Методи: практичний, частково-пошуковий.
Організація простору: робота фронтальна, групова, індивідуальна, в парах (учні розташовуються за столами по 4 людини).
Обладнання: моделі одиниць площі (1см 2. 1дм 2. 1м 2) на стінах класу, моделі складних фігур на аркушах А2, індивідуальні листи, презентація, листи А4, фломастери.
Особистісні УУД: освоювати нові види діяльності, брати участь в творчому, творчому процесі.
Регулятивні УУД: визначати і формулювати мету на уроці за допомогою вчителя; планувати свою дію відповідно до поставленим завданням; вносити необхідні корективи в дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок.
Комунікативні УУД: розвивати комунікативні навички роботи в групі.
Пізнавальні УУД: орієнтуватися в своїй системі знань; розуміти інформацію, представлену в схематичною, модельної формі; вибирати найбільш ефективні способи вирішення завдань в залежності від конкретних умов; самостійно створювати способи вирішення проблем творчого і пошукового характеру.
метапредметние- використовувати знаково-символічні засоби представлення інформації для створення способів вирішення практичних завдань.
- Вміти обчислювати площі простих і складних фігур різними способами;
- Вміти використовувати наочні моделі (план, креслення, схема), що відображають відносини між предметами для вирішення завдань;
- Оволодіти основами просторової уяви, вимірювання, наочного уявлення периметра і площі фігур.
I. Організаційний момент
- Щоб сперечатися потрібну справу,
Щоб в житті не знати невдач,
У світ математики вирушимо сміливо,
У світ прикладів і різних завдань.
А девізом нашого уроку будуть слова: (Хором.)
Думати - колективно!
Вирішувати - оперативно!
Відповідати - доказово!
Боротися - старанно!
І відкриття нас чекають обов'язково! (Слайд 2.)
II. Актуалізація знань учнів
- Перед Вами давньоруська село. (Слайд 3.)
- Про які величинах Ви почули?
- Їх використовували наші предки. Хлопці познайомлять з ними. (Слайди 4 - 9.) (Повідомлення учнів про старовинних одиницях довжини і показ.)
1) Вершок - довжина фаланги вказівного пальця, міра довжини, рівна приблизно 4-5 см.
2) П'ядь - міра довжини, що дорівнює відстані між кінцями витягнутих пальців - великого і вказівного.
3) Локоть - відстань від кінців пальців до ліктя зігнутої руки.
4) При торгівлі зі східними народами стали застосовувати аршин. У ньому укладається 16 вершків. Це приблизно 71см. Спочатку "аршин" позначав довжину людського кроку.
5) У Древній Русі застосовувалися косий сажень - відстань від пальців лівої ноги до кінця пальців піднятої правої руки; Махова сажень - відстань між кінцями пальців розведених в сторони рук.
6) Для вимірювання великих відстаней на Русі використовували версту.
- Сьогодні ми користуємося сучасними термінами, які позначають міри довжини. Де можуть зустрітися "лікті", "аршини", "п'яді"?
- Часто у своїй промові ми використовуємо прислів'я, але, не знаючи тлумачення слова "п'ядь", навряд чи б зуміли ми розібратися в значенні виразів "Семи п'ядей во лбу", "На свій аршин міряє".
III. Постановка мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Підготовка: учасник № 1 складає аркуш формату А4 так, щоб він розділився на 8 частин.
- Учасники, по черзі запишіть сучасні одиниці, які використовуємо на уроках математики. № 1, розріжте лист на окремі листочки. Розділіть листочки на групи. Назвіть їх. (Одиниці довжини і одиниці площі.)
- № 2, переверніть листочки з одиницями площі, перемішайте і роздайте їх учасникам своєї групи.
- № 1, 3, 4, подивіться на листочок і виберіть, до якої моделі зараз підете. (Учасники № 1,3,4 груп отримують листочки з записом одиниць площі і відправляються до обраних моделей: 1см 2, 1 дм 2, 1м 2, представлених на стінах класу.)
- Обговоріть в групах, чому вибрали цю модель. Обговорення та подання обраної моделі:
1) 1см 2 - дуже маленький, але відіграє важливу роль в математиці. Це квадрат зі стороною 1см;
2) 1 дм 2 - квадрат зі стороною 1 дм або 10см. У ньому міститься 100 см 2;
3) 1 м 2 в 100 разів більше 1 дм 2 і в 10000 разів більше 1см 2.
- Назвіть одним словом. (Одиниці площі.)
- Для вимірювання площі в українського народу були свої особливі мірки: "копиця", "вити", "соха", "обжа", "десятина". Від стародавніх землемірів нам дісталося тільки слово "майдан".
- № 2, утворіть групу. Назвіть її. (Сучасні одиниці довжини.)
- Сформулюйте тему уроку. Чому будемо вчитися?
- Ще 4-5 тисяч років тому жителі древнього міста Вавилон вміли визначати площу. Яка фігура служила еталоном при вимірюванні площі?
- Квадрат, завдяки своїм чудовим властивостям. Знаєте їх? З'ясуйте в групах. (Обговорення та обмін думками: 1) Рівні сторони; 2) Прямі кути; 3) Досконала форма; 4) Легко будувати.)
- У Стародавньому Китаї мірою площі була інша фігура. Здогадайтеся, яка.
- Чому на уроці по знаходженню площі фігур присутні одиниці довжини?
IV. Первинне закріплення в знайомої ситуації
а) Типові завдання
Усний рахунок "Калькулятор площі". (Слайд 10.)
Рішення задач і об'єднання учнів в групи в залежності від відповіді.
1. Довжина прямокутника 6 см, ширина 2см. Чому дорівнює третя частина площі прямокутника?
2. Площа коридору 18м 2. Обчисліть ширину, якщо довжина 9м.
3. Знайдіть площу прямокутника, ширина якого 2см, і вона в 3 рази менше його довжини.
4. Площа фундаменту будинку квадратної форми 64м 2. Чому дорівнює сторона фундаменту?
5. Знайдіть площу прямокутника, одна сторона якого 6см, інша - на 2 см коротше.
6. У скільки разів площа залу, рівна 27м 2. більше площі кімнати, рівній 9м 2?
Гра "Математичне лото". (Слайд 11.)
Правила гри: 1 - придумати, 2 - вирішити, 3 - оцінити.
Підготовка: учасник № 3 складає аркуш формату А4 так, щоб він розділився на 8 частин. Виходить таблиця:
1. Складання завдань. Передача листа-таблиці по команді для вирішення іншої групи (за годинниковою стрілкою).
2. Рішення задач (заповнення таблиці). Передача листа-таблиці по команді для перевірки наступної групи.
3. Перевірка і оцінка рішення.
б) конструктивні завдання (у зміненій ситуації)
- Увага на екран! (Слайд 12.)

Запишіть, якими способами Ви знайдете площі цих фігур.
1) Користуючись формулою;
3) Доповнити до прямокутника або квадрата;
4) Розбити на квадратні мірки;
5) Розділити на окремі квадрати і прямокутники і знайти їх площі;
6) З площі великий фігури відняти площу маленької фігури.
- Підкресліть нераціональні способи. Чому Ви вважаєте їх нераціональними? Покажіть раціональні способи.
Учні діляться на групи, отримують картки ( "татарський танець", "російська танцювальна", "полька", "марш"), виконують танцювальні рухи під музику.
VI. Творче застосування та добування знань в новій ситуації
а) Обчислення площі складної фігури на аркуші формату А2, уявлення роботи груп.
б) Індивідуальна робота з планом класної кімнати, перевірка відповідей з партнером по плечу. (Слайд 13.)
в) Практична робота з вимірювання площі, яку займає група, висловлювання відповідей.
VII.Інформація про домашнє завдання, інструктаж
1) Вирішіть різнорівневі завдання на картці (Додаток);
2) Знайдіть площу однієї з кімнат Вашої квартири.
VIII. підсумок уроку
Учні відповідають на питання:- Що таке площа?
- Як виміряти площа?
- Назвіть одиниці площі.
- За якою формулою знаходять площа прямокутника, квадрата?
- Які площі у рівних фігур?
- Яка властивість площі знаєте?
- Людям яких професій необхідне знання площі?
- Де Ви можете застосувати знання площі?
Перевірка: запалюється зірка. (Слайд 14.)
Йшов мудрець і зустрів трьох працівників. "Що ти сьогодні робив?" - запитав він кожного. Перший відповів: "Я цілий день тягав ненависні камені". Другий відповів: "Я трохи втомився, але сумлінно виконував свою роботу". Третій відповів: "Робота принесла мені радість і велике задоволення".
- Хто з вас на уроці був першим працівником, другим працівником, третім працівником? Дуже добре, що робота на цьому уроці принесла вам радість, ви відкрили нові знання.
- Що для Вас було новим?
2. Концепція духовно-морального розвитку та виховання особистості гражданінаУкаіни.