Особливості правових актів (нормативно-правових актів), що регулюють
Як було зазначено в введенні цієї роботи, предметом вивчення є особливості нормативно-правових актів, що регулюють податкові правовідносини, їх класифікація, статус і т.п.
Безліч документів, що виходять від компетентних органів законодавчої, виконавчої та судової влади і які єдині правила поведінки для суб'єктів податкових правовідносин, являє собою єдину систему, яку можна представити у вигляді схеми.
Схема 4. Правові акти, що регулюють податкові правопорушення
Особливе значення відводиться нормативно-правовим актам, які встановлюють загальні принципи оподаткування, визначають суб'єктів податкових правовідносин, об'єкти і т.п.
Виходячи з принципу, проголошеного в ст. 15 Конституції Укаїни, Податковий кодекс України в ст. 1 встановлює таку систему податкового законодавства:
- федеральні закони про податки і збори;
- закони та інші нормативні правові акти про податки і збори суб'єктів Укаїни;
- нормативні правові акти про податки і збори представницьких органів місцевого самоврядування.
Центральне місце в системі законодавства про податки і збори займає Податковий кодекс Укаїни. Його правовий статус визначений в ст. 1 цього документа.
По-перше, Податковий кодекс - єдиний нормативний правовий акт, що встановлює систему податків, що стягуються у федеральний бюджет, а також загальні принципи оподаткування і зборів в Укаїни. Іншого такого акта бути не повинно. Будь-які зміни системи федеральних податків і зборів повинні проходити шляхом внесення змін і доповнень до Податкового кодексу Укаїни.
Податковий кодекс складається з таких розділів і глав:
Розділ I. Загальні положення
Глава 1. Законодавство про податки і збори та інші нормативні правові акти про податки і збори ст. 1-11
Глава 2. Система податків і зборів в Укаїни ст. 1218
Розділ II. Платники податків і платники зборів. Податкові агенти. Представництво в податкових правовідносинах
Глава 3. Платники податків і платники зборів. Податкові агенти ст. 19-25
Глава 4. Представництво у відносинах, регульованих законодавством про податки і збори ст. 26-29
Розділ III. Податкові органи. Митні органи. Органи державних позабюджетних фондів. Органи податкової поліції. Відповідальність податкових органів, митних органів, органів державних позабюджетних фондів, органів податкової поліції, їх посадових осіб.
Глава 5. Податкові органи. Митні органи. Органи державних позабюджетних фондів. Відповідальність податкових органів, митних органів, органів державних позабюджетних фондів, їх посадових осіб ст. 30-35
Глава 6. Органи податкової поліції ст. 36-37
Розділ IV. Загальні правила виконання обов'язку зі сплати податків і зборів
Глава 7. Об'єкти оподаткування ст. 38-43
Глава 8. Виконання обов'язку зі сплати податків і зборів ст.
Глава 9. Зміна строку сплати податку та збору, а також пені ст.
Глава 10. Вимога про сплату податків і зборів ст. 69-71 Глава 11. Способи забезпечення виконання обов'язків по сплаті податків і зборів ст. 72-77
Глава 12. Залік і повернення надміру сплачених або надмірно стягнутих сум ст. 78-79
Розділ V. Податкова декларація і податковий контроль
Глава 13. Податкова декларація ст. 80-81 Глава 14. Податковий контроль ст. 82-105
Розділ VI. Податкові правопорушення і відповідальність за їх вчинення
Глава 15. Загальні положення про відповідальність за вчинення податкових правопорушень ст. 106-115
Глава 16. Види податкових правопорушень та відповідальність за їх вчинення ст. 116-129
Глава 17. Витрати, пов'язані із здійсненням податкового контролю ст. 130-131
Глава 18. Види порушень банком обов'язків, передбачених законодавством про податки і збори і відповідальність за їх вчинення ст. 132-136
Розділ VII. Оскарження актів податкових органів і дій або бездіяльності їх посадових осіб
Глава 19. Порядок оскарження актів податкових органів і дій або бездіяльності їх посадових осіб ст. 137-139
Глава 20. Розгляд скарги і прийняття рішення по ній ст.
По-друге, Податковий кодекс в системі актів податкового законодавства має вищу юридичну силу. Всі закони про податки і збори приймаються відповідно до Податковим кодексом і не можуть йому суперечити.
Проголошений у п. 4 ст. 15 Конституції Укаїни пріоритет норм міжнародного права по відношенню до норм
українського законодавства стосовно до податкових правовідносин знайшов своє відображення в ст. 7 Податкового кодексу. Якщо міжнародним договором Укаїни, що містить положення про податки і збори, встановлені інші правила, ніж передбачені Податковим кодексом та іншими актами податкового законодавства, то застосовуються правила міжнародного договору.
На практиці це означає, що при економічному співробітництві з особою з іншої держави необхідно в першу чергу звертати увагу на наявність угоди про уникнення подвійного оподаткування з цією державою або іншої угоди, що регулює питання оподаткування на рівні двох і більше держав. Якщо такий договір існує, його норми будуть мати пріоритет по відношенню до норм українського законодавства.
Отже, можна побудувати наступну схему ієрархії актів, що регулюють податкові відносини.
Нормативні правові акти представницьких органів місцевого самоврядування
Схема 5. Ієрархія актів
Але як і будь-яка галузь права, податкове право має свою специфіку, яка в цій главі буде розглянута.
Нормативні акти органів виконавчої влади не включені до складу податкового законодавства. Їх роль в регулюванні податкових відносин і порядок видання визначені в ст. 4 Податкового кодексу.
Слід сказати, що видання нормативних правових актів органами виконавчої влади відбувається двома способами. У першому випадку орган виконавчої влади видає нормативно-правовий акт виходячи з необхідності і доцільності в рамках встановленої Конституцією або законом компетенції. У другому - нормативний правовий акт виконавчої влади може з'явитися тільки в разі прямої вказівки закону.
Саме другий варіант був закріплений в Податковому кодексі Укаїни, ст. 4 якого говорить: «Федеральні органи виконавчої влади, органи виконавчої влади суб'єктів української
Федерації, виконавчі органи місцевого самоврядування, органи державних позабюджетних фондів в передбачених законодавством про податки і збори випадках видають нормативні правові акти з питань, пов'язаних з оподаткуванням та зборами, які не можуть змінювати або доповнювати законодавство про податки і збори ».
Так, Постановою Уряду України від 16.03.99 N 298 затверджено Положення про порядок виплати та розміри сум, що підлягають виплаті свідкам, перекладачам, фахівцям, експертам і зрозумілим, що залучаються для участі у виробництві дій щодо здійснення податкового контролю. Встановлення такого порядку було прямо віднесено до компетенції Уряду України п. 4 ст. 131 Податкового кодексу.
До недавнього часу укази Президента Укаїни мали значний вплив на формування податкового праваУкаіни.
Це пов'язано з наступними обставинами.
Норми цих указів, хоча вони були покликані лише тимчасово регулювати відносини в суспільстві під час відсутності федеральних законів, за своїм значенням законами не поступалися. І, таким чином, указ Президента з якого-небудь питання суспільного життя продовжував діяти до моменту прийняття федерального закону, присвяченого цього ж питання.
Наприклад, Указ Президента Укаїни від 22.12.93 N 2270 який вніс значні зміни в діючу податкову систему, встановивши при цьому, що попередні закони діють, а то й суперечать цим Указом.
Податковий кодекс, дотримуючись норм, закріплених в Конституції РФ, серйозно обмежив правотворчу діяльність Президента в сфері оподаткування.
Акти Президента РФ, акти Уряду України та акти органів виконавчої влади можуть регулювати податкові питання тільки в випадках, прямо визначених податковим законодавством. Видані ж до вступу в силу Податкового кодексу нормативні акти Президента та Уряду, що регулюють податкові відносини з питань, не врегульованих законами, продовжують діяти і застосовуватися в частині, що не суперечить Кодексу до введення в дію відповідних законів (ст. 7 Федерального закону «Про введення в дію частини першої Податкового кодексу РФ »).
Питання про юридичну силу інструкцій із застосування податкових законів Міністерства Укаїни з податків і зборів, виданих до введення в дію Податкового кодексу і широко застосовуваних для регулювання відносин у сфері оподаткування, вирішується таким чином.
Згідно ст. 7 Федерального закону «Про введення в дію частини першої Податкового кодексу РФ» нормативні правові акти, що діють на території РФ, діють в частині, що не суперечить частині першій Кодексу, і підлягають приведенню у відповідність з нею.
Право видання розглянутих інструкцій було делеговано Міністерству Укаїни з податків і зборів окремими законами про податки, які відповідно до ст. 1 Податкового кодексу України є частиною системи податкового законодавства. Таким чином, видання зазначених нормативних актів прямо передбачено законодавством про податки і збори. До приведення їх у відповідність до частини першої Податкового кодексу вони повинні застосовуватися в частині, що не суперечить положенням Кодексу.
Ієрархічна драбина підзаконних нормативних правових актів у сфері оподаткування вибудовується відповідно до обсягу компетенції і положенням державного органу, що видав акт, в системі органів державної влади і виглядає наступним чином:
- укази Президента у випадках, передбачених законом;
- укази Президента, прийняті до набрання чинності Податковим кодексом Укаїни, діють в частині, що не суперечить Податковому кодексу, до видання відповідного закону;
- постанови Уряду у випадках, передбачених законом;
- постанови Уряду, прийняті до набрання чинності Податковим кодексом Укаїни, діють в частині, що не суперечить Податковому кодексу, до видання відповідного закону;
- нормативні правові акти податкових та інших органів виконавчої влади у випадках, передбачених законом;
- нормативні правові акти податкових та інших органів виконавчої влади, прийняті до набрання чинності Податковим кодексом Укаїни, діють в частині, що не суперечить Податковому кодексу.
Статтею 4 Податкового кодексу Міністерству Укаїни з податків і зборів, Міністерству фінансів Укаїни, Державному митному комітету Укаїни, органам державних позабюджетних фондів надано право видавати обов'язкові для своїх підрозділів накази, інструкції та методичні вказівки з питань, пов'язаних з оподаткуванням та зборами, які не належать до актам законодавства про податки і збори.
Ці документи видаються з метою однакового застосування податкового законодавства податковими, фінансовими, митними органами та органами державних позабюджетних фондів і не є обов'язковими для платників податків.
Як приклад можна привести Методичні вказівки для податкових органів з питань здійснення процедури зняття з обліку платника податків - організації, створеної відповідно до законодавства Укаїни, які були спрямовані територіальним податковим органам для використання в роботі листом МНС України від 31.12.98 N ВП-6 12/932 @.
Нормативно-правові акти, що регулюють будь-які правовідносини, являють собою сукупність законодавчих та підзаконних актів, які є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами правовідносин при дотриманні умов прийняття і вступу зазначених актів у законну силу.
1. Законодавства Укаїни про податки і збори
2. Законодавства суб'єктів Укаїни про податки і збори.
Підзаконні акти в залежності від органу виконавчої влади, які беруть зазначені акти, діляться на:
3. підзаконні акти федеральних органів виконавчої влади
4. підзаконні акти органів виконавчої влади суб'єктів Укаїни
5. підзаконні акти виконавчих органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 4 Податкового Кодексу України не всі підзаконні акти мають обов'язкову силу для суб'єктів податкових правовідносин, а тільки ті, які приймаються у випадках передбачених законодавством про податки і збори і не змінюють та не доповнюють вказане законодавство. Наприклад, ст. 80 Податкового Кодексу РФ, даючи визначення податкової декларації, містить відсильні норми: форми податкових декларацій розробляються і затверджуються МНС РФ, порядок подання податкової декларації в електронному вигляді визначається МНС України тощо
Таким чином, документи МНС РФ, прийняті із зазначених питань, будуть мають юридичну обов'язкову силу для суб'єктів податкових правовідносин при дотриманні умов ст. 4 НК РФ. У всіх інших випадках підзаконні документи будуть носити рекомендаційний характер.
З огляду на класифікацію законодавства, яку наводить Податковий Кодекс РФ, порядок вступу в силу поширюється і на підзаконні документи.