Методична розробка з інформатики та ікт (6 клас) по темі урок інформатики в 6 класі на тему
«Судження як форма мислення».
Зайкина Олена Смелаовна. учитель інформатики та ІКТ
Урок «Судження як форма мислення» в 6 класі є десятим в серії уроків на тему «Людина і інформація».
Мета уроку: сформувати уявлення про поняття судження як форми мислення.
- освітні - вміти розрізняти прості і складні судження, складати складні висловлювання;
- розвиваючі - стимулювати пізнавальну активність учнів; розвивати вміння виділяти головне, порівнювати, узагальнювати; логічно мислити;
- виховні - розвиток інтересу до предмета, формування загальнокультурних компетентностей учнів.
Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом.
Методи: словесний, словесно-наочний, пошуково-дослідницький.
Форма організації пізнавальної діяльності: фронтальне опитування, групова робота, індивідуальна.
Обладнання, програмне забезпечення, дидактичні матеріали:
- Організаційний момент.
- Актуалізація раніше вивченого матеріалу. Перевірка домашнього завдання - 5 хв.
- Вивчення нової теми - 15 хв.
- Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу - 10 хв.
- Практична робота на комп'ютері. Физкультминутка. - 10 хв.
- Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання
Виставляння оцінок. - 5 хв.
1. Організаційний момент. слайд 1
Привітання учнів. Позитивний, емоційний настрій учнів на роботу.
Вчіться думати, пояснювати,
Вчіться мислити, міркувати.
Адже в інформатиці, друзі,
Без логіки ніяк не можна.
2. Актуалізація раніше вивченого матеріалу. Слайд 2 - 4.
Перевірка домашнього завдання.
Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з формами мислення. Давайте згадаємо:
- Що розуміють під класифікацією?
- Для чого потрібна класифікація?
- У чому полягає різниця природна і допоміжна класифікації?
- Наведіть приклади класифікацій, з якими ви знайомилися на уроках математики, історії і т. Д.
3. Вивчення нової теми. Слайд 5 - 11.
Запишіть тему уроку: «Судження як форма мислення».
У процесі мислення ми оперуємо пов'язаними між собою поняттями. Формою зв'язку понять один з одним є судження.
Наприклад, слова мікрофон, сканер, клавіатура створюють в нашій свідомості поняття про відомих об'єктах. А пропозиція Сканери служать для введення текстової та графічної інформації в комп'ютер висловлює твердження про застосування сканерів для введення інформації в комп'ютер.
Судження - форма мислення, в якій щось стверджується або заперечується про об'єкти, їх ознаках або відносинах. Судження представлено оповідальним пропозицією.
Запишіть визначення (слайд 5):
Судження - це твердження про об'єкти (явища), ознаках чи відносинах об'єктів, виражене у формі розповідного речення.
Наприклад (слайд 6):
- Москва - століцаУкаіни.
- Інформація - невизначені поняття.
- Земля обертається навколо Сонця.
- Настала весна, і прилетіли граки.
- Ми вивчаємо інформатику.
- Потяги літають.
Скажіть, в яких пропозиціях міститься невірна (помилкова) інформація? (6: не існує літаючих поїздів.)
Як сформулювати пропозицію інакше, щоб інформація була правдивою (істинної)? (Потяги не можуть літати.)
Як ви думаєте, які можуть бути судження в залежності від того, яка інформаціях в них міститься? (Щирими і помилковими.)
Спробуйте сформулювати визначення понять істинне судження і помилкове судження. (Істинне судження - це таке судження, в якому міститься правдива інформація. Помилкове судження - це судження, в якому міститься невірна інформація.) (Слайд 7)
Судження бувають простими і складними. (Слайд 8).
Просте судження - це твердження про відсутність або наявність певної ознаки в об'єкта або у всіх об'єктів.
Наприклад: Схід сонця на сході.
Виділяють чотири види простих суджень (слайд 9):
Наведіть свої приклади на кожен вид простих суджень.
Складні судження - це судження, в яких міститься одне або кілька простих суджень. Складні судження утворюються з простих за допомогою логічних зв'язок: «і», «або», «невірно, що. »,« Якщо. то. ».
Наприклад (слайд 10):
- Кожен комп'ютер має пам'ять і процесор.
- Настала весна, і прилетіли граки.
- Невірно, що захід сонця на сході.
- Якщо на вулиці холодно, то треба одягатися тепло.
- Якщо число більше нуля, то воно є позитивним.
Наведіть приклади складних суджень, утворених з простих за допомогою логічних зв'язок: «і», «або», «невірно, що. »,« Якщо. то. ».
У складних твердженнях застосовуються і такі зв'язки. як (слайд 11): «для того щоб. необхідно. ", "для того щоб. досить. ", "для того щоб. необхідно і достатньо. »
Якщо деяка подія обов'язково відбувається за певної умови, то ця умова є достатньою. Наприклад, для того щоб число ділилося на 2, досить, щоб воно закінчувалося нулем.
Якщо без певного умови не може бути деякого події, а з цього умови слід дана подія, то умова є необхідною і достатньою. Наприклад, для того щоб число ділилося на 10, необхідно і достатньо, щоб воно закінчувалося нулем.
4. Первинна перевірка засвоєння нового матеріалу Слайд 12-15.
Групова робота за завданнями, з подальшою перевіркою на слайдах. (Додаток 1)
5. Виконання практичного завдання на комп'ютері.
Практична робота №10 завдання 1 або 2 * (Босова Л.Л. «Інформатика і ІКТ. Підручник для 6класса с.150, * - різнорівневі завдання), через 5 хвилин після початку роботи за комп'ютером - физкультминутка. слід виконати з учнями вправу для очей.
6. Підведення підсумків уроку.
- З якими поняттями ви сьогодні познайомилися?
- Які вам відомі види простих суджень?
Домашнє завдання. Слайд 16.
1. Підручник § 2.4, с. 56-58.
2. Завдання 1-3, с.58.
Завдання 1. (слайд 12) Поясніть, які з пропозицій є судженнями.
- Скільки сьогодні уроків?
- Яка прекрасна погода!
- Онук привітав бабусю зі святом.
- На Марсі є життя?
- У підручнику представлені різні завдання.
Завдання 2. (слайд 13) Проведіть класифікацію суджень на підставі істинності і хибності.
Відповідь: істинне судження: 1, 2, 3, 6, 7; помилкове судження: 4, 5.
Завдання 3. (слайд 14) Визначте, з яких простих суджень складені наступні складні.
- Росія є країною і розташована в Євразії.
- Ми любимо грати або малювати.
- Щоб малюнок був яскравим, необхідні фарби різних кольорів.
- Якщо настала зима, то можна кататися на санках.
- Якщо буде вільний час, то я займуся вивченням Photoshop.
- Якщо сума квадратів двох сторін трикутника дорівнює квадрату третьої сторони, то трикутник є прямокутним.
- Росія є країною. Україна розташована в Євразії.
- Ми любимо грати. Ми любимо малювати.
- Яскравий малюнок. Фарби різних кольорів.
- Настала зима. Можна кататися на санках.
- Буде вільний час. Я займуся вивченням Photoshop.
- Сума квадратів двох сторін трикутника дорівнює квадрату третьої сторони. Трикутник є прямокутним.
Завдання 4. (слайд 15) Доповніть наступні судження відповідними за змістом логічними зв'язками «необхідно», «досить», «необхідно і достатньо».
- Щоб зварити щі, ... мати воду.
- Щоб земля на грядках була мокрою, ... щоб пройшов дощ.
- Для того, щоб число ділилося на 4, ... щоб воно було парним.
- Щоб число ділилося на 3, ... щоб воно ділилося на 9.
- Щоб купити в магазині книгу, ... мати гроші.
- Щоб зварити щі, необхідно мати воду.
- Щоб земля на грядках була мокрою, досить щоб пройшов дощ.
- Для того щоб число ділилося на 4, досить щоб воно було парним.
- Щоб число ділилося на 3, досить щоб воно ділилося на 9.
- Щоб купити в магазині книгу, необхідно і достатньо мати гроші.
Список використаної спеціальної та методичної літератури: