Методична розробка по темі "урок ввічливості - quot, скачати безкоштовно, соціальна мережа
Мета. закріпити і поглибити знання учнів про ввічливість;
вчити дітей вживати різні словесні форми ввічливості;
прищеплювати дітям етичних норм поведінки.
Хід класної години.
1. Організаційний момент.
2. Підготовча робота.
Хлопці, сьогодні до нас в гості прийшли Маша і Міша. Вони принесли з собою завдання, з якими їм самим не впоратися і попросили вас нічого вдіяти. Допоможемо Маші і Міші.
(В руці у хлопчика конверт із завданнями)
Давайте послухаємо перше завдання.
Слова надруковані і вивішені на дошку.
- З слова СВІТЛО взяти другу і третю літери - ВЕ
- З слова УЖ взяти згідну букву- Ж
- У слові МАЛИНА знайти другий склад - ЧИ
- У слові ВЕРЕВКА знайти повторювані приголосні букви - В
- У слові КІСТКУ прибрати першу букву- ОСТЬ
Хлопці, що це за слово у нас вийшло. ВВІЧЛИВІСТЬ
Молодці хлопці, допомогли Маші і Міші виконати завдання.
А що ж таке ввічливість?
Ввічливість - дотримання правил пристойності. Ввічлива людина, значить дотримується правил пристойності, вихований і чемний. (Слайд 1)
Послухайте, звідки прийшло це слово:
- Один хлопчик не любив говорити спасибі, будь ласка, вибачте, здрастуйте.
- Ах, ти невіглас - говорили йому.
Він дуже ображався і кричав у відповідь
- Ні, я вежа, вежа, вежа!
Дивне слово. Але насправді не дивне воно, а старовинне. За старих часів вежею називали людини знає, обізнаного, вченого. А "вежество" означало вченість, чемність. Звідси і з'явилося слово "ввічливість" - добру поведінку, шанобливість.
Так, що хлопчик мав рацію: є таке слово "вежа". Тільки його-то ніяк не можна було назвати вежею. Спочатку йому потрібно навчитися говорити здрастуйте, спасибі, будь ласка, вибачте і інші ввічливі слова.
- Які ви ще знаєте чарівні слова?
А зараз Маша і Міша пропонують вам пограти в ярмо "Підкажи словечко". Вони хочуть, щоб ви вгадайте чарівні слова.
Розтане навіть крижана брила
Від слова теплого ... (спасибі).
Зазеленіє старий пень,
Коли почує ... (добрий день).
Хлопчик ввічливий і розвинений
Каже при зустрічі ... (здрастуйте).
Коли нас лають за витівки,
Ми говоримо ... (вибачте, будь ласка).
І у Франції, і в Данії
На прощання кажуть ... (до побачення).
Зустрів Вітю я сусіда,
Зустріч сумна була.
На мене, він як торпеда,
Налетів з-за рогу.
Але уявіть, дарма від Віті
Чекав я слова ... (вибачте).
А як ви думаєте чи достатньо знати тільки ввічливі слова, щоб бути ввічливими?
Один хлопчик теж знав ввічливі слова. Послухайте вірш про нього і скажіть, ввічливий хлопчик Вітя?
Малюка образив Вітя,
Але перед школою в строю,
Вітя просить: "Вибачте,
Я помилку визнаю ".
На урок прийшов учитель,
Поклав на стіл журнал.
Слідом Вітя: "Вибачте,
Я трохи запізнився ".
Суперечка давно ведеться в класі:
Ввічливий Вітя, чи ні?
Розберіться в суперечці нашому
І скажіть нам відповідь.
Скажіть, ввічливий чи Вітя? Чому?
- Для того, щоб бути ввічливими ви повинні якомога частіше користуватися чарівними словами. Від цих слів стає тепліше, радісніше, світліше на душі. У слові міститься велика сила, вони можуть зробити диво, тому їх називають "чарівними".
ВИСНОВОК: Чим частіше ви будете говорити людям добрі слова, тим частіше і вони будуть говорити їх вам. Важливо лише, говорити їх щиро, від душі.
Хлопці, Маші і Міші цікаво, а які ви ще знаєте ввічливі слова:
-коли ви вітається з ким-небудь? (Привіт, доброго ранку, добрий день, добрий вечір, з добрим ранком, привіт.)
-коли прощаємося з ким-небудь? (До побачення, прощайте, всього доброго, бувайте здорові, на добраніч, доброго пут. Другу можна сказати - поки.)
- якщо ви звертаєтеся до кого-небудь з проханням? (Прошу Вас, будьте ласкаві, будьте люб'язні, будь ласка, дозвольте, спасибі.)
- коли вибачаємося перед ким-небудь? (Вибачте. Вибачте; вибачте, будь ласка; прошу вибачення.)
Молодці, як багато важливих слів ви назвали.
У Маші і Міши є двоє друзів Альоша, ввічливий. а Незнайко немає. На початку вони розкажуть історію про ввічливому хлопчика, а ви хлопці повинні здогадатися які саме ввічливі слова вжив Альоша. "
- Одного разу Альоша Крючков їхав в автобусі. Він сів біля вікна і з задоволенням став розглядати вулицю. На наступній зупинці в автобус увійшла жінка з дитиною на руках. Альоша встав і сказав їй "............ ..".
- Жінка теж була ввічлива і сказала Альоші: "................"
- Раптом автобус несподівано зупинився. Олекса не втримався за поручень і впав на стоїть попереду чоловіка. Чоловік хотів розсердитися і сказав Альоша, що треба триматися, але Альоша швидко сказав йому: "............"
- І чоловік посміхнувся і відповів: "Нічого, буває. Ти сам-то не забився? "
Молодці, хлопці. Тепер я впевнена, що в подібних ситуаціях ви поступите також, як Альоша.
Ось ви і дізналися про ввічливому хлопчика Альоші, а тепер дізнаємося пригоди Незнайки.
1. Зустрів Незнайка на вулиці перехожого і як закричить: "Скажіть, скільки зараз годин?" (Скільки помилок зробив Незнайка?)
- Почув Незнайка відповідь, повернувся і пішов далі. (Що йому треба було сказати перехожому?)
- Приходить Незнайка вранці в школу. Біля дверей класу коштує вчителька. Зрадів Незнайка, підбіг і закричав: "Віра Іванівна! Я вчора цікавий фільм подивився! "
4.Бежіт Незнайка по вулиці, нічого не бачить. Поспішає всім розповісти, який він важливий став. Назустріч йому йде дідок, під ноги дивиться. Налетів Незнайка на нього, штовхнув, правда, ненавмисно. Але старий сильно розсердився. Але тут Незнайко щось сказав йому, і дідусь сердитися перестав. (Як ви думаєте, що йому сказав Незнайко?)
5. Підведення підсумків.
Ось і підійшов урок до кінця, давайте згадаємо, про що говорили.