Конспект уроку з інформатики 9 клас моделювання формалізація візуалізація

Урок 1. Моделювання, формалізація, візуалізація

Цілі: познайомити з правилами поведінки, гігієною і охра-ної праці в комп'ютерному класі; ввести поняття «моделірова-ня», «формалізація», «візуалізація». Вимоги до знань і вмінь Учні повинні знати:

• правила поведінки в комп'ютерному класі;

• правила використання комп'ютерної техніки;

• що таке моделювання;

• поняття «модель», «матеріальна (натурная) модель», «ін-формаційних модель»;

• що таке формалізація;

• що таке візуалізація. Учні повинні вміти:

• працювати з одним з браузерів з пошуку необхідної інфор-мації в Інтернеті;

• наводити приклади моделювання;

• наводити приклади інформаційних та натурних моделей об'єктів.

Програмно-дидактичний оснащення: Сем. § 6, с. 36; Угр. § 5.2, с. 142; демонстрація «Моделі»; проектор; картки з прак-тичних завданням; картки з домашнім завданням; додаток «Правила поведінки в комп'ютерному класі».

I. Організаційний момент

II. Постановка цілей уроку

(Лунають картки «Правила поведінки в комп'ютерному класі». Учитель пояснює правила усно, а потім проводиться фронтальне опитування з цього матеріалу.)

1. Як правильно сидіти за комп'ютером?

2. З якої відстані можна дивитися на монітор ПК?

3. Як розслабити очі при тривалій роботі на ПК?

4. Скільки часу можна працювати за комп'ютером без пе-рерива?

- А в яких цілях людина використовує комп'ютер? (Розважитися-ня, створення чогось нового, спілкування, пошук інформації і т. Д.)

- Яким чином створюються нові веші за допомогою комп'ютерах тера? (Спочатку створюється їх модель.)

Людство в своїй діяльності постійно створює і ис-помагає моделі об'єктів навколишнього світу, і не тільки на когось пьютере. Сьогодні ми дізнаємося, що таке моделювання, модель, види моделей.

III. Робота по темі уроку

(Пояснення супроводжується демонстрацією «Моделі».)

- Яка роль моделей в житті людини?

1. Проектування різних пристроїв, машин, будівель і т. П. З використанням креслень, макетів.

2. Теоретичні моделі (теорії, закони, гіпотези і т. П.) Для розвитку науки.

3. Художня творчість (моделі людських ставлення-ний, реальної дійсності).

Ніяка модель не може замінити сам об'єкт, але при реше-ванні будь-якої проблеми, для вивчення властивостей об'єкта модель буває дуже корисна.

Отже, моделювання - це метод пізнання, що складається в со-будівлі та дослідженні моделей. Модель створюється людиною в процесі пізнання навколишнього світу і відображає суттєві ознаки досліджуваного об'єкта, явища або процесу.

Моделі діляться на два класи:

1. Матеріальні (натурні). Використовуються в ситуації, коли об'єкт або явище недоступні для безпосереднього дослідження (дуже маленькі і великі, повільні і шви-які і т. Д.).

2. Інформаційні. Образні, знакові, табличні, гра-фические форми:

а) образні моделі (малюнки, фотографії і т. д.). Зорові образи, зафіксовані на будь-якому носії;

б) знакові моделі. При їх створенні використовуються различ-ні мови (програмування, формули);

в) таблиці. Структурована інформація;

г) блок-схеми. У них використовуються графічні елементи і знакові системи;

д) ієрархічні системи. Для їх наочного уявлення використовуються графи.

Для створення інформаційних моделей можна використовувати різні способи:

1) опис. Такі моделі відображають властивості об'єкта якост-ного (взаємодія електричних зарядів);

2) формалізацію. Використовуються формальні мови (мате-тичних, хімічний, нотний і т. Д.);

3) візуалізацію. Для дослідження формальних моделей (алгоритми - блок-схема, просторові об'єкти - креслення і т. Д.).

IV. Практична робота

Завдання 1. Наведіть приклад об'єкта, для якого можна створити кілька моделей.

Завдання 2. Наведіть приклад об'єктів, для яких підійде одна модель.

V. Підведення підсумків уроку

- Чи може людство обійтися без моделювання?

- Які класи моделей прийнято виділяти?

Побудувати ієрархічну модель вашої родини.

Правила поведінки в комп'ютерному класі

1. До роботи в комп'ютерному класі допускаються особи, ознайомлений-ні з інструкцією з техніки безпеки і охорони праці, з правилами поведінки і розміщення інформаційних ресурсів.

2. Робота учнів в комп'ютерному класі дозволяється лише в присутності вчителя.

3. Перед початком роботи необхідно:

• переконатися у відсутності видимих ​​пошкоджень на робочому місці;

• прийняти правильну робочу позу;

• відстань від екрану до очей 70-80 см (відстань витягнутої руки);

• плечі опущені і розслаблені;

• ноги на підлозі і не схрещені;

• лікті, зап'ястя і кисті рук на одному рівні;

• ліктьові, тазостегнові, колінні, гомілковостопні суглоби під прямим кутом.

4. Перебуваючи в комп'ютерному класі, необхідно:

• дотримуватися тиші і порядок;

• дотримуватися режиму роботи (тривалість безперервної роботи за комп'ютером не більше 25 хв з обов'язковим десяти-Нутной перервою і гімнастикою для очей; загальна тривалість роботи не більше 2 ч вдень);

• при появі різі в очах, різкому погіршенні видимості, що не-можливості сфокусувати погляд або навести його на різкість, появі болю в пальцях і кистях рук, посилення серцебиття негайно покинути робоче місце, повідомити про те, що сталося викладачеві і звернутися до лікаря;

• після закінчення роботи закрити всі активні програми і кор-ректно завершити сеанс;

• залишити робоче місце чистим.

• перебувати в класі у верхньому одязі;

• розміщувати одяг та сумки на робочих місцях;

• перебувати в класі з їжею і напоями;

• класти книги, зошити і т. П. На клавіатуру;

• розташовуватися збоку або ззаду від включеного монітора;

• приєднувати або від'єднувати кабелі, Тротт роз'єми, дроти і розетки;

• відкривати системний блок;

• намагатися самостійно усувати несправності в роботі ап-паратури;

• перекривати вентиляційні отвори на системному блоці і моніторі;

• ударяти по клавіатурі, натискувати безцільно на клавіші;

• видаляти або перемішати чужі файли;

• встановлювати і запускати комп'ютерні ігри;

• використовувати Інтернет-ресурси ненавчальних призначення.

6. При появі програмних помилок або збоях устаткування учень повинен негайно звернутися до вчителя.