Виховна година для 7-8-х класів такі рівні права, такі різні права
Форма: групова робота.
Мета: довести до свідомості учнів думки про те, що кожна людина від народження наділений особистими невід'ємними правами; узагальнити знання учнів про особисті права людини; згадати з учнями основні правові документи; допомогти усвідомити, що без прав немає обов'язків, а без обязанностей- прав; виховання громадянина.
1. Організаційний момент
Що таке право? Поняття «рівності» існує воно? Чи однакові права у дітей та дорослих. Визначення цілей заняття. (3 хв.)
2. Групова робота
1. В кінцевому підсумку люди один одному рівні - тільки не завжди, не скрізь і не в усьому. (Владислав Гжегорчик)
2. Можливо, рівність - це право, але ніяка сила на землі не зробить його фактом. (Оноре де Бальзак)
3. Всі люди народжуються рівними і до самої смерті проти цього борються. (Лешек Кумор)
4. Люди народжуються вільними і нерівними. (Грант Аллен)
5. Рівність всіх людей в їх людську гідність - це початок справедливості, але в житті рівність не досягається одними лише благими побажаннями. Для цього потрібні гаряче прагнення до нього, енергія і мужність, щоб подолати все те, що перегороджує шлях до дійсного рівності людей. (Алі Апшерони)
7. При деспотизмі нерівність досягає вищої межі і перетворюється в свою протилежність: перед деспотом усі рівні, саме, дорівнюють нулю. (Ж.-Ж. Руссо)
Завдання №2: Я маю право! (Обговорення білля прав і обов'язків особистості)
У групах обговорити і знайти вихід із запропонованих ситуацій (Робота в групах 7 хвилин)
1. Альоша і Діма дружать вже дуже давно. Цього року Альоша спробував вийти в органи учнівського самоврядування, Діма підтримав Олексія. Допоміг організувати передвиборчу кампанію. Завдяки одному, Альоша став президентом школи, чому Діма щиро радів і припускав, що і в подальшому зможе допомагати Альоші в його справах. Але, на жаль, Альоша після виборів змінився. Чи не слухав поради. Допускав помилки. Перестав спілкуватися з друзями. Діма не раз намагався поговорити з новоспеченим президентом, але Олексій йшов в сторону від розмови, посилаючись на свою зайнятість. Одного разу трапилася ситуація, в якій він (Олексій) не міг знайти виходу, і подзвонив Дімі. Але Дмитро відмовився допомогти Олексію. Хлопці посварилися. Чи можна помирити друзів? Хто винен в ситуації, що створилася? Розгляньте її з точки зору Діми, з точки зору Альоші. Обгрунтуйте свою відповідь за допомогою білля про права та обов'язки особистості.
2. Юлі і Каті запропонували попрацювати агітаторами під час передвиборної кампанії. Але так вийшло, що дівчата працюють в різних партіях, у різних кандидатів, пропагуючи різні погляди. Юля і Катя несподівано відчули, що їм стало складно говорити один з одним. Почалися взаємні докори. Дівчата перестали спілкуватися, хоча це давалося їм насилу, адже вони завжди були близькими подругами. Юля запропонувала Каті кинути роботу агітатором і почати допомагати їй. Тоді, на думку Юлі, дівчата помиряться і зможуть продовжити дружбу. Права чи Юля? Чи можна помирити подруг? Хто винен в ситуації, що створилася? Розгляньте її з точки зору Юлі, з точки зору Каті. Обгрунтуйте свою відповідь за допомогою білля про права та обов'язки особистості.
3. Саша був завжди дуже відповідальним і чесним підлітком. Активно пропагував свої погляди, висловлював свою думку. За його вміння говорити правду, активну життєву позицію, хлопці довірили йому стати членом органів учнівського самоврядування школи, щоб Саша представляв там інтереси класу. Але Олександр згодом змінився. Став грубити хлопцям, приймати рішення, не радячись з класом, перестав приходити на класні години. Часто говорив, що він краще знає ситуацію, що його рішення правильне, що хлопці нічого не розуміють. Однокласники терпіли-терпіли і переобрали Сашу. Він образився на клас. Посварився з хлопцями. Хто винен в ситуації, що створилася? Прав Саша або хлопці? Розгляньте ситуацію з точки зору Саші, з точки зору однокласників. Чи можна помирити їх? Обгрунтуйте свою відповідь за допомогою білля про права та обов'язки особистості.
4. Класний керівник наполягає на тому, щоб Наташа стала старостою класу, виконувала в школі громадські навантаження. Але дівчинці не хочеться виконувати цю роботу. Вона серйозно займається гімнастикою, вчить другу мову. Хлопці в класі пропонують інший варіант, кандидатуру Марини. Але класний керівник наполягає на своєму рішенні. Як вирішити цю проблему? Розгляньте її з точки зору Наташі, класу, класного керівника. Знайдіть рішення та обґрунтуйте свою відповідь за допомогою білля про права та обов'язки особистості.
Білль про права ОСОБИСТОСТІ
ВИ МАЄТЕ ПРАВО:
- . іноді ставити себе на перше місце
- . просити про допомогу і емоційної підтримки
- . протестувати проти несправедливого поводження чи критики
- . мати свою власну думку або переконання
- . робити помилки, поки Ви не знайдете правильний шлях
- . надавати людям право самим вирішувати свої проблеми
- . говорити: «Дякую, немає», «Вибачте, немає»
- . не звертати уваги на поради оточуючих і слідувати своїм власним
- . побути на самоті, навіть якщо іншим хочеться вашого суспільства
- . мати свої власні які завгодно почуття, незалежно від того, чи розуміють їх оточуючі
- . змінювати свої рішення або змінювати образ дій
- . домагатися зміни домовленості, яка Вас не влаштовує
ВИ НІКОЛИ НЕ ЗОБОВ'ЯЗАНІ:
- . бути бездоганним на 100%
- . слідувати за всіма
- . робити приємне неприємним Вам людям
- . любити людей, що приносять Вам шкоду
- . вибачатися за те, що Ви були самим собою
- . вибиватися з сил заради інших
- . відчувати себе винуватим за свої бажання
- . миритися з неприємною Вам ситуацією
- . жертвувати своїм внутрішнім світом заради кого б то не було
- . зберігати відносини, що стали образливими
- . робити більше, ніж Вам дозволяє час
- . робити щось, що Ви насправді не можете зробити
- . виконувати нерозумні вимоги
- . віддавати щось, що Вам насправді віддавати не хочеться
- . нести на собі тягар чиєїсь неправильної поведінки
- . відмовлятися від свого «Я» заради чого б то не було і кого б то не було
Білль ПРО ОБОВ'ЯЗКИ ОСОБИСТОСТІ
ВИ ПОВИННІ ПАМ'ЯТАТИ, ЩО
- . не можна жити в суспільстві і бути вільним від суспільства - або те, або інше
- . думку, відмінну від вашого, може бути вірним
- . ніхто не зобов'язаний вести себе так, як того хочеться вам
- . неприйнятний для вас спосіб життя може бути нормою для кого-то другого
- . рада, заснований на чужому досвіді, може вберегти вас від помилок
- . ваше почуття провини може вказувати на неприпустимість вашої поведінки
- . навколишні теж мають право ставити себе на перше місце
- . ніякі правила не звільняють вас від відповідальності за ваші вчинки
Робота в групах 7 хвилин, колективне обговорення до 7 хвилин
Висновок з цієї частини заняття. якщо НЕ слідувати «Білля про права», то можна сильно зіпсувати собі життя. Але якщо слідувати ТІЛЬКИ йому, то напевно життя буде зіпсована ще й у навколишніх. Щоб співпрацювати, доводиться згадувати не лише про права, а й обов'язки. Отже, наші права обмежені обов'язками
Завдання 3: Обмеження права (за матеріалами Конвенції про права дитини)
Давайте подумаємо, чи тільки обов'язками обмежені наші права? Для цього я пропоную вам попрацювати з витягами з деяких статтею Конвенції про права дитини.
- Ознайомтеся зі статтею Конвенції про права дитини.
- У чому обмежена дане право?
- Для чого це обмеження введено?
Час на роботу - до 3 хвилин.
Статті з Конвенції про права дитини.
1. Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу шукати, одержувати і передавати інформацію та ідеї будь-якого роду, незалежно від кордонів, в усній, письмовій чи друкованій формі, у формі творів мистецтва чи за допомогою інших засобів на вибір дитини.
2. Здійснення цього права може зазнавати деяких обмежень, проте ними можуть бути лише ті обмеження, які передбачені законом і необхідні:
а) для поваги прав і репутації інших осіб; або
б) для охорони державної безпеки, громадського порядку, або здоров'я, або моралі населення.
1. Держави-учасниці поважають право дитини на свободу думки, совісті і релігії.
3. Свобода сповідувати свою релігію або віри може зазнавати лише тим обмеженням, які встановлені законом і є необхідними для охорони державної безпеки, громадського порядку, моральності і здоров'я населення та захисту основних прав і свобод інших осіб.
1. Держави-учасниці визнають право на свободу асоціацій і свободу мирних зборів.
2. Щодо здійснення даного права не можуть застосовуватися будь-які обмеження, крім тих, які застосовуються відповідно до закону та необхідні в демократичному суспільстві в інтересах державної безпеки або громадського порядку, охорони здоров'я чи моральності населення або захисту прав і свобод інших осіб .
е) сприяють розробці належних принципів захисту дитини від інформації і матеріалів, що завдають шкоди її благополуччю, враховуючи положення статей 13 і 18.
По завершенні роботи кожна група відповідає:
- Про яке право йде мова?
- У чому воно обмежене?
- З якою метою введено це обмеження?
Колективне обговорення до 5 хвилин.
Підсумкове завдання № 4. Складіть алгоритми-пам'ятки з 5-7 рядків «Знай і пам'ятай свої права». (Підказкою при складанні алгоритму будуть ті питання, які були розроблені в ході колективного обговорення.) На виконання цієї роботи відводиться до 3 хв.
За підсумками складання алгоритмів-пам'яток дайте відповідь на наступні питання:
- Чи всі пам'ятки однакові? Чому?
- Чи можливий єдиний алгоритм обґрунтування своїх прав?
- Від чого залежить визначення кроків і їх послідовності в ситуації вибору своїх прав?
- Як навчитися відстоювати свої прав?
3. Рефлексія, підведення підсумків заняття (2 хв.)
Котиться, котиться клубок, як струмочок в'ється, а за ним і думки вголос про заняття ллються (висловлюються вголос про заняття, що сподобалося, не сподобалося, про що задумався, що згадав ...).