Урок української мови по темі - розділовий ь
цілі:- Освітні.
- познайомити учнів з новою роллю Ь;
- знаходити в словах вивчену орфограмму;
- розрізняти в словах ролі Ь.
- Розвиваючі:
- розвивати навчально-управлінські вміння:
- розуміти навчальне завдання,
- виконувати поради вчителя з підготовки робочого місця,
- розуміти послідовність дій виконання навчального завдання,
- оцінювати свою діяльність;
- розвивати вміння працювати з текстом як з джерелом інформації;
- розвивати навчально-логічні вміння встановлювати зв'язки між об'єктами.
- розвивати навчально-управлінські вміння:
- Виховні. виховувати уважне ставлення до мови, вміння бачити його красу, чути його звуки.
I. Організаційний момент
II. Актуалізація знань і постановка проблемної ситуації
Організовує опитування учнів
- Згадайте тему минулих уроків української мови
- Які ж букви показують м'якість приголосних на письмі?
- Який літери немає в «країні Звуковічков»?
Ставить цілі уроку, навчальні завдання
- Абсолютно вірно, сьогодні ми продовжимо знайомство з цією дивовижною буквою і відкриємо її нові таємниці.
«Ім'я» нашого уроку «Таємниці Ь»
- Вирушаємо до будиночка Ь за цікавою розмовою, але по дорозі може і інші літери зустрінуться.
- Сміливо букви називай-ка!
1. Звук глухий позначаю,
М'який цей звук завжди
Вслухайтеся в слова:
Мовчання, хащі, чашка, чудеса
У них у всіх я затаїлася,
Пошукайте ж мене.
2. Є в слові щупальце і щит,
Шиплячий звук, знову ж м'який
Завжди щасливий його вид,
Адже в слові щастя він сидить.
- Який же це звук? Яка буква його позначає на листі?
3. А про третю і ні слова
Чи не сказали нам, друзі,
Тільки фраза прозвучала:
«Ч і Щ його друзі»
Звук Й знаю, непростий,
Він веселий, пустотливий,
Любить в хованки пограти,
Де ж нам його шукати?
В буквах Е, Е, Ю та Я
Він ховається, друзі.
На слова ви подивіться,
На дві групи розділіть.
Виявляється звуковічок Й дуже любить грати в хованки, ось сховався за літерами е, є, ю, я і трохи його не розгледіли, тільки почути можна.
Ще його улюблена гра «Убегалкі-догонялки» .Любий з слів тікати, ось бешкетник. Але до його витівок вже в його родині звуковічков звикли, як і в будь-якій сім'ї звикають до звичок одне одного. Ось. наприклад, як в цій сім'ї
Постановка проблемного питання
- Що здалося дивним при читанні вірша?
Відповідають на запитання вчителя:
- На минулих уроках говорили про м'якість приголосних, про позначення їх на письмі літерами.
- Букви і, е, є, ю, я, ь.
- Букви ь
слухають вчителя
Розглядають слайд 1.
Діти відгадують загадки про літери і записують їх у зошити, кожну букву прописуючи по рядку.
- Буква Й. Друзі її також м'які завжди звуки позначають, ка і вона.
Позначає звук Й.
Діти розглядають слайд 2, Новомосковскют слова, думають за якою ознакою розподілити на дві групи.
Записують у зошити. (В 1-й стовпчик - слова з відкритим звуком й, у 2-й - слова, де звук й тільки чується, але пишуться літери е, є, ю, я.)
Діти Новомосковскют вірш зі слайда 3 про сім'ю. Розуміють, що деякі слова звучать як то невірно.
- Давайте припустимо, що й залишився в словах. Наприклад в слові семйа.
Ми знаємо, що коли стоїть звук й поруч з А, він одягає маску Я, Значить це повинна бути буква Я. Але що тоді буде? Знову слово семя..Вот так путаніца.Ми повинні показати, що буква Я показує два звуки (ЙА), але варто після приголосних (а якщо після приголосних. То ми знаємо, що повинні ці букви позначати тільки один звук і позначити м'якість. Що ж тоді робити? Як бути?
- Абсолютно вірно. І таким знаком, щоб ще не придумувати нову букву, вирішили, що буде Ь. І таким чином у літери Ь з'явилася ще одна задача: показати поділ приголосного звуку від голосного. Показати, що в слові є звук Й.
- Давайте ж правильно напишемо слова в зошити. Вони чекають вашої допомоги.
Висловлюють свої припущення, думають, міркують.
Потрібно поставити якийсь символ, знак, який попередить, що тут є звук Й. Що голосний не викачується з згодним.
Роблять висновок про нову роль Ь.
Записують слова, вставляючи розділовий Ь.
Перевіряють по слайду 4.