Урок по предмету - навколишній світ - у 2-му класі по темі - гори

цілі:
  • познайомити з поняттям «Гори», зі способом утворення гір;
  • навчити знаходити деякі гори на карті.
  • сформувати вміння працювати в парах і в групах;
  • розвивати здатність дітей висловлювати свою думку;
  • формувати самооцінку і здатність до рефлексії.
устаткування:
  • макет гори (при виготовленні макета я використовувала пісок, пшоно, різнокольоровий пластилін і ін. матеріали);
  • зразки корисних копалин;
  • фізична картаУкаіни;
  • набір розрізного зображення глобуса для парної перевірочної роботи;
  • пробірки;
  • серветки;
  • магнітофон.

I. Організаційний момент

У: Добрий день, хлопці, сідайте! Подаруйте один одному добрі посмішки і гарний настрій. Починаємо наш урок.

II. актуалізація знань

- Тепер, коли ви перевернули все листочки, спробуйте скласти їх в одну картинку і дайте відповідь, що у вас вийшло?
Д: Глобус.
У: Вірно зображення глобуса на папері, тобто його східне півкуля. А що таке глобус? Що зображують на глобусі?
Д: ...

III. Постановка навчальної задачі. планування роботи

У: Які молодці, ви все прекрасно знаєте. Але ось кожному слову я дала чітке визначення, що таке річка, озеро, материк, і т.д. А говорячи про горах я повідомила тільки назви деяких гір. А чи знаєте ви, що таке гори?

Діти висловлюють різні варіанти.

У: Чи можете дати чітке визначення горах?
Д: ...
У:.? Так, яку ж мету ми поставили на нашому уроці, що ми повинні будемо дізнатися кінці уроку:
Д: ... (фіксація мети на дошці).
У: А що б ви хотіли дізнатися про горах?

Хлопці задають питання, учитель фіксує їх на доске.Варіанти, які були на уроці:
  • Які бувають гори?
  • Як «ростуть» утворюються гори?
  • Скільки всього гір в світі?
  • Що знаходиться всередині гір, тобто з чого складаються гори? і т.д.

У: Добре. Давайте тепер подумаємо, де ми можемо дізнатися про це? Яким способом можемо отримати відповіді на питання, що цікавлять нас питання?
Д: - Прочитати в книзі.
- Запитати у дорослого.
- Самому провести дослідження.
- З'їздити на екскурсію і подивитися.

(Учитель фіксує на дошці значками: на одній картці очей, що означає подивитися, на інший книга, на третій рука - дослідження, на четвертій фігура людини, що означає запитати у дорослого.)

У: Добре, я пропоную почати з відповіді ось на це питання. «.? З чого складаються гори?» Чи згодні? Але для цього вам потрібно стати геологами.
Давайте з вами станемо і уявімо, що ми геологи і ходимо по горах.

IV. Физминутку. Вправа «Хода» (по Фоппелю під музику)
  • Уявіть себе в ситуації, що ви йдете з хорошим настроєм, насвистуючи улюблену пісеньку.
  • Як би ви пішли, якщо дуже довго йшли і дуже втомилися?
  • Як би ви йшли, переходячи яр по стовбуру дерева?
  • Вам на шляху зустрівся струмок, ви переходите його переступаючи по камінню.
  • Ви щасливі, у вас все виходить.

У: Молодці, ми відпочили і продовжуємо роботу. Хлопці, подивіться на карту. Яким кольором зображують гори? (Відповіді дітей)
А чому? Як ви думаєте, що всередині однорідна маса чи ні?
Д: ...
У: Я пропоную перевірити ваші гіпотези: Сьогодні у нас працюють 5 груп геологів. Об'єднаєтеся в групи. Ось перед вами макет гори. .? Сследуя поверхню землі, геологи беруть пробу - керн. Я запрошую по одному представнику від групи, щоб вони виконали цю роботу.

За допомогою вчителя хлопці беруть пробу.

- Поспостерігайте в групах, з чого складається гора. Ви повинні знайти відповідь на питання: Це однорідна маса або вона складається з шарів?
Зверніть увагу на відмінність цих речовин. Вони можуть бути пухкими або щільними. Вся верхня товща нашої планети складається з гірських порід. Це, звичайно, макет, а ось справжні гірські породи ви можете подивитися і навіть помацати руками прочитайте назву їх.

(Спостереження в групах).

-.? Так, як же ми відповіли на питання? .? З чого складаються гори? (Картка).

Діти роблять висновок що гори складаються з шарів різних порід. Відповідь фіксується на дошці.

- Для відповіді на наступне питання «Як утворюються гори?» Я пропоную звернутися до підручника на стор. 18-19. Ви повинні будете в групах прочитати текст, обговорити його. Виділити спосіб або способи утворення гір, зафіксувати на аркушах і повідомити класу про них. На основі обговорення виберіть 1 доповідача.

Робота в групах. Хлопці Новомосковскют, обговорюють відповіді на питання і фіксують маркерами на аркуші А4, потім варіанти відповідей груп вивішуються на дошку, в класі йде загальне обговорення всіх варіантів і робиться один висновок.

У:.? Так, як же ми відповімо на питання: як утворюються гори?

Діти роблять висновок, який також фіксується на дошці.

У: Але ми дізналися і про інший силі, яка руйнує гори, змінює їх зовнішній вигляд. Завдяки цій силі утворюються молоді та старі гори.

У: Хлопці, подивіться, ми отримали відповіді на 2 питання:.? З чого складаються гори і як вони утворюються, чи можемо ми тепер скласти визначення, що таке гори? Давайте спробуєм.

Діти висловлюють вже правильні визначення.

У: Добре! Де ми можемо перевірити правильність нашого твердження.
Д: У словнику.
У: Так, вірно. Відкрийте, будь ласка. словник і знайдіть визначення терміна гори. .? Так, ми відповіли на головне питання нашого уроку.

У: А зараз я пропоную вам помандрувати по картеУкаіни і знайти на ній розташування деяких гір. (Хлопці отримують листочки з назвами деяких горУкаіни і завдання: знайти їх на карті в атласі і показати на Фізичної картеУкаіни.)

VIII. Постановка завдання на наступний урок

- Хлопці ми відповіли на головне питання нашого уроку, але у нас залишилися ще питання. Може бути, після уроку у вас виникли ще інші питання? Ви можете відповісти на них на наступному уроці, дізнаєтеся в старших класах, а якісь можете вивчити самостійно, прочитавши книги.

IX. Домашнє завдання

- Вдома я пропоную вам виконати зад.№2 на стор.21. За допомогою цього завдання ви відповісте на одне із запитань.

- Мені дуже сподобалося, як ви сьогодні працювали в групах. А як ви оцінюєте свою роботу в групі.
- Як працювала група?
- Як працювали ви в групі?
- Хто сьогодні на уроці зробив для себе якесь відкриття?
- Дякую всім за урок.

Пошук по всій базі матеріалів: