Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

Мета: формування уявлень про тілах і речовинах, і визначення дітьми основних властивостей речовин.

Тип уроку: "відкриття" нових знань.

Форма уроку: екскурсія в лабораторію

Освітні завдання:
  • допомогти дітям засвоїти нові поняття "тіло" і "речовина";
  • допомогти дітям з'ясувати, якими властивостями володіють речовини.
Розвиваючі завдання:
  • розвивати пізнавальний інтерес, кругозір, творчі здібності, інтерес до читання енциклопедичної літератури;
  • розвивати пізнавальну активність дітей, вміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки.
Виховні завдання:
  • сприяти формуванню особистості учня, підтримувати потреби і мотиви дізнаватися "нове";
  • прищеплювати шанобливе ставлення один до одного;
  • формувати емоційно-позитивне ставлення до предмета, показуючи зв'язок предметів, що вивчаються з життям.
Регулятивні УУД:
  • спільно з учителем виявляти і формулювати навчальну проблему;
  • після попереднього обговорення самостійно формулювати тему уроку і мета уроку;
  • оцінювати навчальні дії відповідно до поставленим завданням;
  • звіряти свої дії з метою, вчитися давати оцінку результатів навчальної діяльності;
Пізнавальні УУД:
  • орієнтуватися в своїй системі знань;
  • витягувати і переробляти інформацію для відкриття нових знань;
  • витягувати інформацію, представлену в різних формах (таблиця, схема, ілюстрація, експеримент);
  • переробляти отриману інформацію: робити висновки в результаті спільної роботи всього класу.
Комунікативні УУД:
  • оформляти свої думки в мовній формі і доносити свою позицію до інших: висловлювати свою точку зору і намагатися її обґрунтувати, наводячи аргументи;
  • слухати інших, намагатися приймати іншу точку зору, бути готовим змінити свою точку зору;
Предметні УУД:
  • формувати початкові уявлення про тіла і речовини;
  • знати взаємозв'язок між речовиною і температурою, що впливає на нього.

Організація простору. фронтальна.

Навчально-методичне забезпечення і ресурси:
  • комп'ютер, проектор, мультимедійна презентація;
  • цифровий мікроскоп, цукор-пісок, кубики цукру;
  • малюнки: рибка, скеля, айсберг, квітка, комп'ютер, віз
  • пластикова пляшка, вода, чайник
  • малюнки проводів в зимовий і літній час
  • мобільна лабораторія

Форми організації навчальної діяльності: фронтальна, індивідуальна.

1. Організаційний момент.

Починається урок,
Він піде хлопцям на користь.
Постарайтеся все зрозуміти,
Добре запам'ятовувати.

2. Актуалізація знань. Визначення теми уроку.

На дошці слайд №2

- Хлопці, ви вже провчилися майже 1,5 року. Давайте з вами згадаємо, які великі групи включає в себе поняття "Навколишній світ". Слайд 3 (природа жива і нежива), Слайд 4 (об'єкти, зроблені людиною)

- Допоможіть мені заповнити схему (Додаток 1. Додаток 2).

Учні прикріплюють таблички, складаючи схему на дошці (див. Додаток 1)

- Розподіліть малюнки на групи (жива природа, нежива природа, об'єкти, зроблені людиною). На дошці малюнки: рибка, квітка, віз, комп'ютер, скеля, айсберг (Див. Рис. 1-6 або Додаток 1).

Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

Урок навколишнього світу по темі «тіла і речовини»

- Отже, хлопці, скажіть ще раз всі ці об'єкти: рибка, квітка, віз, комп'ютер, скеля, айсберг разом, що утворюють?

- Хлопці, всі об'єкти, які нас оточують в науці називаються тілами. Об'єкти, які відносяться до природи називаються "природні тіла". А об'єкти, зроблені людиною, називаються "штучні тіла"

- Хто з вас може сформулювати тему уроку? (Відповіді дітей)

- Сьогодні ми свами поговоримо про тілах, про те, з чого вони складаються і про їх властивості.

3. Вивчення нового матеріалу

- Що ви знаєте про тілах? (Відповіді)

Показую шматочок цукру. - Це тіло?

- З чого воно складається?

- З крупинок цукру.

Робота з мікроскопом.

На скло насипаю кілька крупинок цукру, діти розглядають їх і роблять висновок, що цукор складається їх частинок.

- Те, з чого складається тіло називається РЕЧОВИНОЮ, а речовина складається з ЧАСТИНОК.

НА ДОШЦІ СХЕМА (додаток 2):

тіло речовина частка

1.) М'яч з якої речовини складається?

- А гума? З каучуку.

2.) - Полка з чого складається?

4. Стан речовин

- Потримайся шматочок цукру. Який він? (Проходжу, даю дітям помацати шматочок цукру)

- Ця речовина знаходиться в твердому стані. Коли речовина тверде, то частинки знаходяться дуже близько один до одного і утворюють стійкі зв'язки. Вони начебто дуже міцно тримаються за руки, що розірвати їх не можна. Показую як приклад на 2-х учнів. (Перший рис. Слайда 7)

- Як правило, будь-що додають цукор?

- Що ще є в чаї, крім цукру?

- У мене в склянці вода. В якому стані вона знаходиться?

- Яку форму прийняла вода?

- тепер я її переливаю в блюдце. Яку форму тепер набула вода?

- чи може вода в рідкому стані приймати форму, не залежну від ємності в якій вона знаходиться?

- Це пов'язано з тим, що у речовини в рідкому стані частинки знаходяться вже не так близько один до одного і вони вже не міцно пов'язані між собою. Показую як приклад на 3-4-х учнів. (2-й рис. Слайда 7)

- Хлопці, коли ми тільки заварили чай окропом, що можна спостерігати, дивлячись на кружку?

- Це газоподібний стан води. Ми можемо побачити чи помацати, наприклад, повітря?

- Це пов'язано з тим, що у речовини в газоподібному стані частинки знаходяться дуже далеко один від одного і вже не як між собою не тримаються, а літають вільно. Показую як приклад на 2-х учнів. (3-й рис. Слайда 7)

Я в презентації виводжу на дошку шість картинок. Діти швидко називають тіло, з якої речовини воно складається, і його стан.

Вітер тихо клен качає
Вправо, вліво нахиляє.
Раз нахил і два нахил,
Зашумів листям клен.

5. Постановка проблеми.

- Ку що ж, ви досить багато дізналися про тілах і речовинах. Слайд 10.

- Які тіла ви бачите на малюнках?

- А як ви поясните чому взимку дроти натягнуті, а влітку немає? (Слухаю варіанти відповідей).

- Постараємося відповісти на це питання. Для цього нам потрібно знати властивості речовин.

6. Проведення експерименту. Спостереження.

- Проведемо разом з вами дослідження. Для цього вирушимо в нашу лабораторію.

Два учні (заздалегідь підготовлені лаборанти) виходять до дошки і розповідають, що таке лабораторія, а також техніку безпеки в лабораторії [4] (додаток 4)
  1. Проводжу досвід з розігрівом рідини, а лаборанти мені допомагають.

Лаборант в колбу наливає холодну воду, закриває пробкою, в яку вставлена ​​скляна трубка, доливає ще води, майже до верху. Кольоровим маркером робимо позначку рівня води.

У скляну миску наливаю окріп з чайника (до початку уроку я заздалегідь закип'ятити воду). Опускаємо в гарячу воду колбу і чекаємо кілька хвилин.

Через кілька хвилин ми побачимо, що рівень води в трубці став вище позначки.

Другий лаборант проносить колбу по рядах, показує однокласникам.

- Що ви побачили? Опишіть. (Рівень води піднявся, води стало більше).

- Чому так сталося? Відповіді дітей.

  • Досвід з розширенням повітря

    Для цього досвіду я за вікном заздалегідь поклала порожню 1,5-літрову пляшку (щоб вона охолола)

    Показую порожню пляшку.

    Закриваю пляшку кришкою, в яку вставлена ​​зігнута трубка. Другий кінець трубки опускаю в колбу з водою. Пляшку занурюю в миску з гарячою водою. Спостерігаємо.

    - З пляшки виходить повітря.

    - Від води він нагрівся і його стало більше.

  • Розширення твердої речовини. слайд 11
  • - Хлопці, щоб побачити, як розширюється тверда речовина, його потрібно довго гріти. Нам не вистачить на уроці на це часу, тому давайте подивимося про це невеликий сюжет [1].

    - який висновок можна зробити з цих експериментів?

    - Що речовина при підвищенні температури розширюється.

    - Правильно! Показую картинку з розширенням частинок.

    7. Застосування властивостей речовин в життя

    - де ви можете побачити це навколо себе?

    8. Рішення проблемного питання

    - Повертаємося до проблемного питання. Тепер ви можете відповісти, чому взимку дроти натягнуті, а влітку немає?

    - Що стало новим для вас сьогодні на уроці? Що ви дізналися сьогодні?

    - Що ви запам'ятали?

    - Що ви повторили?

    - Що з того, що ви дізналися, ви зможете застосувати в житті?

    - Чи є щось, що ви сьогодні не зрозуміли на уроці? (Пояснити)

    Думаю, знання, які ви сьогодні набули, вам знадобляться в подальшій вашій навчанні.

    - Підніміть руки, хто хотів би дізнатися про це більше?

    10. Домашнє завдання

    - Eсть одна речовина, яке є винятком з усіх. Це вода. Що відбувається, якщо її нагріти, ми з вами вже бачили. А ви вдома поспостерігайте, що відбудеться, якщо її заморозити.

    Наш урок підійшов до кінця.