Урок літературного читання в 4-му класі на тему в

цілі:
  • продовжувати знайомити дітей з творчістю В.П.Катаева;
  • вчити висловлювати і відстоювати свою точку зору, свої судження про твір;
  • вчити представляти і інтерпретувати образ героя, спираючись на текст (зовнішній вигляд, вчинки, ставлення до людей);
  • розвивати навчальні та Новомосковсктельскіе вміння, формувати вміння правильно називати твір, тему і жанр;
  • вчити виділяти в тексті епітети і порівняння, вчити виразного читання (вибирати потрібний тон і темп читання);
  • відпрацьовувати навички читання вголос і мовчки, розвивати навички спілкування.
устаткування:
  • підручник Л.А.Ефросініной, М.І.Омороковой "Літературне читання", 4 клас;
  • робочий зошит Л.А.Ефросініной "Літературне читання", 4 клас, 2-га частина;
  • індивідуальні планшети, маркери

Епіграф: Це багатьох славний шлях

I. Організаційний момент

- Про які події розповів нам Катаєв у своїй повісті? (Повість повертає нас до важким, але героїчним подіям воєнних років-1941г.-1945г. Велика Вітчизняна війна.)

- Хто головний герой нашого твору? (Героєм став юний учасник війни підліток - Ваня Солнцев.)

- Про Вані і про людей, які допомогли і повели його по життю ми з вами поговоримо на нашому уроці.

III. Перевірка домашнього завдання. Робота в групах
  • 1-я група: слухання розповіді "Ваня Солнцев" за планом:

1. Портрет Вані.
2. Життя до зустрічі з розвідниками.
3. Життя у розвідників.

  • 2-я група: завдання № 1, № 2 в зошиті "Літературне читання".

№ 1 проталинку. Перечитати опис першого знайомства з хлопчиком. Прочитати виразно.

№ 2 Пошук. Як жив Ваня до зустрічі з розвідниками? У яких словах чується засмучення хлопчика?

Учні вказують порівняння і слова, що передають переживання Вані, його небажання розлучитися з розвідниками, страх хлопчика втратити здобуту було сім'ю-яка дала йому притулок розвідників.
  • 3-тя група: завдання № 6 Робота з кросвордом (пошукове читання). Герої повісті.

Учні знаходять главу, в якій є пропозиції і абзаци з даними словами, Новомосковскют текст, вибирають потрібне слово.

Завдання № 4 Відповідність.

Обговорення відповідей і обмін думками усіма учнями.

IV.Составленіе розповіді - характеристика героїв повісті.

Учитель. Література - дуже багатий і глибокий вид мистецтва, здатний передати за допомогою слів не тільки зовнішність людини, але і його внутрішній світ.
Ми багато дізналися про Івана, про розвідників, про їхні взаємини, давайте згадаємо їх вчинки, з'ясуємо причини, узагальнимо всі, що знаємо, складемо розповідь характеристику. Які вони?

Робота в групах.

самостійний
сподівається на себе
сміливий
впевнений у собі
тямущий
ввічливий

добрі
товариські
мужні
обережні
люблять дітей
здатні зрозуміти і оцінити хорошу людину

- Які взаємини склалися у героїв?

Аналізуючи взаємовідносини героїв, робимо висновок: які б труднощі не виникли на твоєму шляху, потрібно їх гідно долати, прикладаючи певні зусилля. Добре коли поруч з тобою люди, які можуть підтримати у важкий момент і завжди прийти на допомогу.

V. Робота з текстом твору

Виразне читання епізоду "Зустріч з капітаном Єнакієве".

- Чому повість озаглавлена ​​"Син полку"?

Робота з епіграфом (як розуміють).

- Навіщо ми Новомосковськ твори про дітей, створених в різний час? (Ці твори допомагають розширити свої знання про життя і людських відносинах, здійснити подорож в давнє і недавнє минуле, в інші країни, разом з літературними героями пережити незвідане, навчитися краще, розуміти, себе та інших людей.)

VI. Гра "Згадай і назви"

Зачитуються уривки з творів про дітей:
  • А.П. Гайдар "Тимур і його команда",
  • Л.Пантелеев "Нова",
  • Марк Твен "Пригоди Тома Сойєра".

VIII. Домашнє завдання

На вибір:
  • підготувати виразне читання одного епізоду повісті;
  • підготувати розповідь від імені героя повісті.