Урок - язик і гумор

Цілі: розкрити значення гумору в мові; познайомити з деякими гумористичними і сатиричними особливостями лексики сучасної української мови; розглянути роль сміху в житті людини і способи створення комічного. Підготувати до ЄДІ.

Обладнання: репродукції карикатур, аудіозапис пісні В. Шаїнського "Посмішка", DVD-програвач, DVD-диск із записом фільму "Весілля в Малинівці", фонограма частівок.

1. Організаційний момент

Давайте посміємося,
Удачі посміхнемося,
І зустрінемо невдачу
Без скорботи і без сліз.
День сміху - добре свято.
Нехай в сміху смуток загрузне,
І ми тоді всесильні,
І це ось всерйоз.

2. Вивчення нового матеріалу.

Звучить уривок з пісні В. Шаїнського "Посмішка".

- Перша посмішка дитини радує не тільки мати, а й усіх оточуючих. Підрісши, дитина радісно сміється всякому яскравого і приємного для нього прояву життя, будь то новорічна ялинка, або нова іграшка, або потрапив в нього сніжок. Є люди, які цю здатність сміху зберігають на все життя. Таким сміхом сміються люди, від народження веселі і життєрадісні, добрі, розташовані до гумору.

Що сміх піднімає життєві сили і життєздатність, помічено вже дуже давно. На зорі людської культури сміх входив як обов'язковий момент склад деяких обрядів.

Сміху приписувалася здатність викликати життя в самому буквальному сенсі цього слова. Це стосувалося як життя людини в самому буквальному сенсі цього слова. Дуже цікавий в цьому відношенні давньогрецький міф про Деметрі і Персефоне. Деметра - богиня родючості. Аїд, бог підземного царства, викрадає у неї дочка Персефону. Богиня відправляється її шукати, але не може знайти. Вона занурюється в своє горе і перестає сміятися. Від горя богині родючості на землі припиняється виростання трав і злаків. Тоді служниця Ямба робить непристойний жест і тим змушує богиню сміятися. Зі сміхом богині природа знову оживає, на землю повертається весна. Це один з епізодів міфу.

Концепції про жізнедательной силі сміху простежуються не лише в античності, але і інших ранніх уявленнях, що відносяться до родового ладу. Стародавні якути поклонялися богині пологів Ійехсіт. Ця богиня відвідує породіль і допомагає їм тим, що під час пологів сильно сміється. Сміх у деяких народів колись був обов'язковим під час обряду посвячення при настанні статевої зрілості, супроводжуючи момент символічного нового народження присвячується. Сміх сприяв відродженню з мертвих. У середні століття був поширений так званий великодній сміх: на Великдень в католицьких країнах під час церковної служби священик смішив прихожан непристойними жартами, щоб викликати у них сміх. Релігія вмираючого й воскресає божества знаменує воскресіння до нового життя всієї природи після зимового сну. Воскресіння природи сприяють розгульні свята, під час яких допускаються всілякі вольності.

У казковому фольклорі поетичним відлунням цих уявлень служить обряд царівни, від посмішки якої розквітають квіти. Те, що зараз - поетична метафора, було колись предметом віри: посмішка богині землеробства повертає померлу землю до нового життя. Є навіть жарт: весна всіх так розсмішила, що крига скресла.

Сьогодні ми з вами, використовуючи гумористичні тексти, поговоримо про способи створення комічного, посмішити один одного, щоб швидше крига скресла і квіти зацвіли.

Серед різних видів гумору (образотворчий, музичний, цирковий і т.д.) важливе місце займає словесний - мовна жарт.

1) Функції мовної жарти

(Підняти настрій, розважитися, зруйнувати стереотип, показати людські пороки, приховати істину, висловити абсурдні думки)

Завдання 1.Определите спосіб створення комічного і функцію мовної жарти.

Чи не зазіхай на чуже добро.Маскіровочная функція. Прописна істина "в жартівливій упаковці" сприймається сучасниками лучше.Уголовніков теж тягне до добра, але, на жаль, до чужого. У відносинах з людьми уникай непорозумінь. У відносинах між людьми тертя ведуть до охолодження. Танці - це тертя двох статей про третій. Зоря подібна старанному учневі: вона щоранку занімается.Шутка дозволяє висловити дивні, а то й абсурдні думки.

Завдання 2.Про чому анекдот, до якого історичного періоду його можна віднести?

- Що це за чергу?

- О! А у нас тільки продають. А це за чим черга?

- Які, ці? Так, у на такі теж вибрасивают.Шутка дозволяє висловити те, що "нав'язло на зубах", "накипіло в душі" і вимагає виходу, наприклад, думка про те, що в нашій країні люди живуть гірше, ніж в "нормальних" країнах. Період "застійних" 70-х років.

2. Мовна гра і фонетика, графіка

(Фонетичні засоби - повторення одного звуку)

3. Мовна гра та морфологія

Іноді мовні жарти обіграють (і тим самим підкреслюють) "недоторканність" слова (вірніше - словоформи). Тільки жартома його можна розсікти на частини.

4. Мовна гра і словотвір

5. Мовна гра і синтаксис

Завдання 6.Определіть спосіб створення комічного.
  1. Я - в пиріжкову: "Дайте нам з другом
    З м'ясом, з капустою, з повидлом і цибулею ".
    А іноземець на ім'я Білл
    Був з нами поруч і всіх здивував:
    "Дайте, - сказав він, будь ласка, з цибулею,
    З м'ясом, з капустою, з повидлом і з одним ... "(А. Кушнер)
  1. - Ти що це там, Манічка, так голосно Новомосковскешь ?!
    - Історію, мама.
    - Так Новомосковськ про себе.
    - Так в Історії, матуся, про мене нічого не написано. (Ж-л "Сатирикон") синтаксичні конструкції допускають двояке розуміння
  1. Сімейна сцена:
    - Я була дурепою, виходячи за тебе заміж!
    - Так, але я був тоді так захоплений тобою, що цього не заметіл.Деепрічастний оборот вказує на просту одночасність не пов'язаних між собою подій, але може також містити обгрунтування того, що описується в першій частині пропозиції
  1. На похованні:
    - Спи спокійно, дорогий товаришу! Пам'ять про тебе, бач, надовго збережеться в наших серцях. Зрозумів, немає? Вступні слова та словосполучення на кшталт бач, розумієш і т.п. доречні при будь-якому зверненні на ти

6. Мовна гра і стилістика

Завдання 7.Определіте спосіб створення комічного.
  1. На весіллі спортсмена жінка звертається до молодої людини:
    - Вибачте, це ви наречений?
    - Ні, я вибув у чвертьфіналі.
  1. Освідчення в коханні студента-математика:

Наташа, рідна, бажана!
Поранив мене трикутник пристрастей

Заїла любов багатогранна. (М. Ісаковський) використання спеціальної термінології - спортивної, математичної при описаний і звичайних побутових ситуацій

  1. З багатою здобиччю повернувся в рідне стійбище мисливець Чёрттезнаев. Яке ж було здивування 60-річного мисливця, коли виявилося, що хутро двох вбитих ним лисиць - штучний! Це вже не перший випадок відстрілу в Якутії лисиць зі штучним хутром. ( "Літ. Газета", 16-а сторінка) особливості публіцистичного стилю, зокрема, його схильність до штампів і претензії на достовірність і точність інформації, підкреслюють безглуздість змісту.
  2. - Пушкін ... був натхненний нянькою на свої кращі твори. Згадайте, як відгукувався про неї Пушкін: "Голубка застаріла моя ... голубка старезна моя ... скарби мої на дні твоєму таяться ...
    - Pardon, - втрутився молодий чоловік ... - це наче до чорнильниці ... макаронічної мова, де змішуються слова і форми з різних мов

7. Мовна гра і прагматика

Прагматика - молода область мовознавства, що досліджує ставлення мовців до описуваного і один до одного.

Існують загальні закономірності спілкування, якими повинні керуватися всі говорять, якою б мовою вони не говорили. Один з цих постулатів - постулат інформативності ( "Повідомляй щось нове"). Інший постулат - постулат істинності або щирості ( "Говори правду"). Дуже часто в мовній грі використовуються особливості різних типів мовних актів (таких, як затвердження, прохання, питання і т.д.). так, в разі питання запитувача можуть бути різні: глибока особиста зацікавленість - проста цікавість - повна незацікавленість (коли питання задається, наприклад, з ввічливості).

Завдання 8.Определіте спосіб створення комічного.
  1. Душа моя Павло,
    Тримайся моїх правил:
    Люби то-то, то-то,
    Не роби того-то.
    Здається, це ясно.
    Прощай, мій прекрасний. (Пушкін до Павлу В'яземському)
  1. Господар харчевні вискочив назустріч гостям <…>
    - Не завадило б нам перекусити хоч сухий скоринкою, - сказала лисиця.
    - Хоч кіркою хліба пригостив би, - повторив кіт <…>
    - Ей, господар, - поважно мовив Буратіно, - дайте нам три скоринки хліба.
    - Веселенький, остроумненькій Буратіно жартує з вами, господар, - захихотіла лисиця.
  1. На вокзалі пасажир запитує у службовця:
    - Скажіть, тут вхід для депутатів парламенту?
    - Так, проходьте, будь ласка.
    Його супутниця: - Хіба ви депутат парламенту?
    - А я і не говорив, що я депутат. Я просто запитав, чи тут вхід для депутатів.
  1. Екскурсовод: Якби шановні пані хвилинку помовчали, ми почули б страхітливий рев Ніагарського водоспаду.

III. закріплення

1. Фрагмент з фільму "Весілля в Малинівці"

Визначте спосіб створення комічного в епізодах.

2. Частушки звучать у виконанні підготовлених хлопців

Ой, як Жуковські девахи
Баско вбираються;
Не вміють щей налити, -
Заміж збираються.

Самовари закипіли -
Дівки заміж захотіли,
А хлопці не беруть, -
Дівки голосом ревуть.

Як у нашій нюшка
Чистота в хатинці:
Таргани по стінах,
За статтю жаби!

Визначте спосіб створення комічного в частівки.

3. Завдання: Іноді говорять змінюють значення існуючого слова, пропонують нове (жартівливе) тлумачення, наприклад: замірок - іноземець - "за морем". Наведемо кілька жартівливих тлумачень слів у М. Задорнова і у А. Книшева (спробуйте прикрити правий стовпчик і запропонувати свої жартівливі тлумачення):

забрало
Вершниця
грошенята
річечка
доходяга
напасти
рубильник
викидень
Видатна особа
заводила
пійло

IV. Висновок по уроку

Які функції виконує гумор в нашій мові?

Які способи створення комічного в мові ви дізналися?

У яких стилях мови ми використовуємо гумор і сатиру?

Що б ви подарували сьогодні один одному після уроку?

Я кожному дарую свою посмішку і брошуру з матеріалами уроку.

Дякую за роботу!