Урок-екскурсія птк своєї місцевості болота

Тема: ПТК своєї місцевості: болота.

Тип уроку: урок-екскурсія

Мета уроку: Встановити особливості природного комплексу на прикладі болота, що формується в умовах підвищеного зволоження.

1. Розкрити причини виникнення боліт;

2. Показати вплив боліт на природу своєї місцевості;

3. Визначити ступінь екологічного стану боліт своєї місцевості.

4. Продовжити виховання в учнів любові до свого рідного краю.

Обладнання: рулетка, визначник рослин, фотоапарат.

Методи навчання: наочний, практичний, дослідницький.

1. Організаційний етап.

2. Етап підготовки учнів до проведення екскурсії.

4. Виконання завдань.

5. Оформлення результатів.

Основні етапи роботи

Проведення інструктажу з техніки безпеки.

Етап підготовки учнів до проведення екскурсії.

2. Болота // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона: В 86 томах (82 т. І 4 доп.). - Харків. 1890-1907.

Рекомендовані інтернет ресурси:

Лобода - заболочений редкостойной модриновий ліс, переривчастий ділянками безлісих купинястих боліт і ерніков.

Мочажін - вологе, заболочені, драглисте місце між купинами на болоті, низинному лузі.

Багно - перезволожені ділянку болота з розчиненої торф'яної залежью, високим рівнем води і пухкої неміцною дерниною.

Трясовина - хитке багниста.

Няша -зибкое болотисте мулисте або глиниста місце.

1. Як впливають болота на природу своєї місцевості?

2. Чи слід осушувати болота, розташовані в своїй місцевості?

3. Як може змінитися природа в разі осушення?

2. Болота. Їх види. Умови для утворення.

Болота - це перезволожені ділянки місцевості.

Болота діляться на два типи: низинні та верхові.

Низинні болота зустрічаються там, де близько до поверхні підходять грунтові води. Розташовані вони в зниженнях рельєфу, мають увігнуту форму. Низинні болота непрохідні або важкопрохідні. Низинні болота, при накопиченні торф'яного шару, відриваються від живильних їх ґрунтових вод і стають верховими. Для збереження верхових боліт необхідно головна умова - надмірне зволоження.

Умови освіти боліт:

1. Надмірне зволоження (до> 1);

2. Плоский рельєф, уповільнений стік;

3. Заростання озер;

4. Близькість грунтових вод;

5. Близькість до поверхні водотривкому шару (вічна мерзлота, щит платформи).

1.Чому не можна осушити всі болота?

- На болотах йде очищення води, болота дають початок багатьом річкам.

- На болотах ростуть цінні ягоди - журавлина, морошка, лохина.

- В болотах утворюється торф, який використовується як паливо, і як

- Болота - місця проживання водоплавних птахів: качок, куликів, гусей та ін.

3. Етап проведення екскурсії.

Для того щоб екскурсія в природу пройшла успішно, необхідно провести серед учнів підготовку. Клас розбивають на групи і кожному з них дають певне завдання з вивчення літератури.

Робота на місцевості:

1. Вивчення загальних особливостей поверхні і будови рельєфу навколишньої місцевості.

2. Встановити ступінь заболоченості своєї місцевості і причини цього (використовувати карти району, села).

3. Встановити в якій частині села знаходиться болото.

4. Визначити ступінь заростання болота і ступінь його обміління.

5. Визначити рослинний і тваринний світ болота.

6. Визначити ступінь екологічного стану болота.

7. Скласти план місцевості і зробити висновок.

1. Чи слід осушувати болота, розташовані в своїй місцевості?

2. Як може змінитися природа в разі осушення болота?

4.Етап оформлення роботи

Складання плану місцевості

Складання та захист презентації.

Використана література та інтернет ресурси.