Урок біології - видоутворення

цілі:
  1. Закріпити знання учнів про еволюційні процеси, що відбуваються в популяціях, познайомити з сучасними уявленнями про видоутворенні.
  2. Дати поняття про шляхи, швидкості і типах видоутворення.
  3. Розвивати уміння на основі порівняння раннє вивченого матеріалу з новим, самостійно робити висновки.
  4. Виховувати інтерес до досліджуваного предмета, вміння пов'язати теоретичний матеріал з практикою життя.
устаткування:
  • таблиці "Видоутворення", "Полиплоидия", мультимедійна установка, диск з малюнками, схемами, портретами;
  • тести, картки з питаннями.

Методика проведення уроку

I. Організаційний момент.

Робота з тестами за варіантами (Додаток 1).

Робота з картками (3-4 учня, інші доповнюють) (Додаток 2).

III. Підготовка до сприйняття

Хлопці, ми з вами сьогодні продовжуємо розглядати еволюційне вчення з точки зору сучасних концепцій і порівнювати це вчення з дарвінізму.
  1. Що є одиницею еволюції? Чому?
  2. До чого можуть призвести еволюційні процеси в популяціях?
  3. Які види ізоляції вам відомі?

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з сучасними еволюціоністами, дізнаємося, що таке видоутворення, його шляхи, типи і швидкість. Продовжимо розвивати вміння порівнювати раніше вивчений матеріал з новим, і робити висновки на основі порівняння і дізнаємося, що таке мікроеволюція і які її результати.

(В ході міні-лекції ви тезисно будите записувати матеріал в зошит.)

Нас з вами оточує величезна різноманітність організмів. Багато видів птахів, риб, рослин і т.д. Як воно виникло? Що лежить в основі видоутворення?

Видоутворення - це складний еволюційний процес, виникнення нового виду за певних умов.

(На екрані показується схема шляхів видоутворення)

Філетична - з вигляду А утворюється В

Цей шлях не передбачає зміни числа видів і з ним ми познайомимося більш детально при вивченні макроеволюції. А-> В

2. гібридогенного - А + В-> З або А + В-> (А + В) + С

іноді навіть зі зменшенням числа видів. Цей шлях видоутворення ми розглянемо сьогодні на уроці пізніше.

3. Дивергентное (істинний) - А-> А + В Це найпоширеніший, найдавніший. Саме цей шлях і описував Дарвін. Він і призводить до різноманіття, тому що сприяє збільшенню числа видів.

А тепер розглянемо типи видоутворення.

(На екрані схема географічного видоутворення).

1. аллопатрических - засновано на (allos - різний, patria - батьківщина) географічної ізоляції, виникнення географічних перешкод (хребти, протоки, канали, міста, поля, сади) призводять до появи ізолятів - географічно ізольованих популяцій. Єдиний генофонд популяції розривається на частини через географічну ізоляцію. Перерву потоку генів між ізолятів з одного боку і дії природного відбору з іншого призводять поступово до репродуктивної ізоляції, а значить до утворення нового виду. Таким чином, виникли різноманітні види в'юрків на Галапагоських островах, описані Дарвіном. Заєць-біляк поширений майже по всій території нашої країни, в тих областях, де зима не сніжна виник заєць-русак, а в гірських районах заєць-толян. Деякі види синиць виникли в результаті географічної ізоляції.

(На екрані малюнки в'юрків, карта поширення зайців).

2. Сімпатріческое - виникає, якщо дивергенція йде на одній території. Вона пов'язана з різними умовами, іноді з харчової спеціалізацією. Наприклад, 5 видів лютиков, що мешкають на Європейській території, виникли з одного вихідного виду в зв'язку зі змінами умов. В озері Байкал протягом 10 млн. Років виникло безліч ендемічних видів риб і безхребетних: бокоплавів - 250 видів, з одного предкового. Синиці - по харчову спеціалізацію.

(На екрані малюнки синиць, лютиков, бокоплавів).

Таким чином, давайте зробимо висновок: на чому ґрунтується видоутворення? (Учні на основі знань минулого теми роблять висновок.)

А тепер розберемося зі швидкістю видоутворення. Що з цього приводу стверджував Дарвін? (Відповіді учнів з повторення) Так, видоутворення часто йде дуже повільно, але вивчаючи форми природного відбору, ми дізналися, що іноді відбір може діяти дуже швидко і це призвело до раптового видоутворення. (На екрані схема)

Самостійна робота з підручником стор. 220 (учитель перевіряє тести)

Повторення матеріалу з генетики.

Отже, яким чином може виникнути новий вид?

Шляхом полиплоидии або віддаленій гібридизації.

(Повідомлення учнів про полиплоидии).

Таким чином, виникли нові культурні сорти, але і в дикій природі ці процеси йдуть (шипшина, слива домашня).

Як ви думаєте в даний час, яке видоутворення переважає?

Висновок: (підвести, що б учні зробили самостійно.)

Що таке мікроеволюція? - (це розвиток всередині виду).

А що ж є результатом мікроеволюції?

1) Різноманіття видів.

2) Пристосованість організмів до певного середовища проживання

Такі результати і призводять до різноманіття живої природи. Без видоутворення немислимо різноманітність і прогрес в природі.

V. Закріплення знань. (Питання з повторення)

Теорія еволюції на сучасному етапі дослідження збагатилася даними ряду наук.

1. Який внесок в розвиток еволюційної теорії внесла генетика?

2. А який - молекулярна біологія?

3. Тест для закріплення (Додаток 3) (На екрані питання завдання В 5, В 6).

VI. Завдання додому: § 60, повторити §52.