Тема що таке приставка як знайти в слові приставку

Цілі: познайомити з приставкою як значущою частиною слова; формувати вміння виділяти приставки в словах, утворювати за допомогою приставок нові слова.

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

- Прочитайте першу групу слів.

- Прочитайте другу групу слів.

- За якою ознакою ви розділили слова? (Форми одного і того ж слова і однокореневі слова.)

III. актуалізація знань

1. Індивідуальна робота

- Прочитайте пропозиції. Випишіть однокореневі слова, виділіть в них корінь.

Скоро відкриється футбольний сезон. На матч приїдуть юні фут-листи. Футбол - це гра сміливих.

- Запишіть однокореневі слова групами, виділіть в них корінь.

Біг, бігати, бігова; годівниця, кормової, годувати; озеленити, зе-лёний, зелень; загадковий, загадувати, загадка.

(Перевірка. Три учня записують слова на дошці.)

2. Фронтальна робота

- Складіть слова, що складаються з кореня і закінчення. (Перевірка.)

- З яких частин складаються слова? Яка частина слова найголовніша?

- А як утворюються однокореневі слова?

IV. Самовизначення до діяльності

- Спишіть. Виділіть в словах корінь. Політ, переліт, виліт, відліт.

- Назвіть закінчення в словах. (Нульове закінчення.)

- Що можна сказати про ці слова? (Це однокореневі слова.)

- Поясніть лексичне значення кожного слова.

- Чим відрізняються слова?

- Як ви думаєте, для чого служить ця частина слова?

- Сформулюйте тему уроку.

V. Робота по темі уроку

1. Спостереження над роллю приставок в словах

Виходити, заходити, переходити, йти.

- Що в них спільного? (Корінь.)

- Чим відрізняються? (Значним.)

- А яка частина слова надає їм різне значення? (Та, ко-торая стоїть перед коренем.)

Ця частина слова називається префіксом. Саме приставки надають особливу виразність дієслів. Вказують на ступінь інтенсивності дії, на різноманітні відтінки його проявле-ня, часом надають словами розмовну забарвлення.

2. Робота за підручником

- Розгляньте малюнки. Прочитайте слова. Порівняйте їх.

- Чим схожі всі слова? (Коренем.)

- Порівняйте їх лексичне значення. Що можна сказати? (Лексичне значення слів різне.)

- Виконайте письмові завдання до вправи. (Перевірка. Учні по ланцюжку Новомосковскют слова і називають

- Прочитайте нижче відомості про мову.

- Що таке приставка? Для чого вона служить? Як виділяють приставку?

- Наведіть приклади слів з приставками.

- Прочитайте правило ще раз. Закрийте підручники. Расська-житі правило сусідові по парті.

- Вивчіть правило будинку.

- Як пишуться приставки? (Завжди однаково.)

- Знайдіть приставки, які пишуться з буквою о. Прогова-рите їх.

- Знайдіть приставки, які пишуться з буквою а. Прого-воріте їх.

- Знайдіть приставки, які пишуться з буквою е. Прогова-рите їх.

- Виконайте письмове завдання до вправи. (Перевірка. Учні по ланцюжку Новомосковскют слова і називають

3. Вправа у виділенні приставок

VII. Продовження роботи по темі уроку

1. Робота за підручником

- Прочитайте загадку. Відгадайте.

- Як знайти приставку в слові? (Підібрати однокорінне слово без приставки або з іншою приставкою.)

- Виконайте письмове завдання до вправи.

- Прочитайте відомості про мову на с. 86.

(Самостійне виконання. Взаимопроверка.)

2. Робота над загадками

- Відгадайте загадки. Запишіть відгадки. Виділіть в словах приставки.

Не сперечаюся - не білий,

Я, братці, простіше.

У березовому гаю. (Підберезник.)

Тонкий стебло у доріжки.

На кінці його - сережки.

На землі лежать листки -

Нам він - як хороший друг,

Лікує ранки ніг і рук. (Подорожник.)

Я в червоній шапочці росту

Серед коренів осикових.

Мене побачиш за версту,

Мене звуть -. (Підосичники).

VIII. Рефлексія Гра з приставками

- Ябуду називати тільки приставки, а ви здогадайтеся, що потрібно зробити. Уявіть, що ви стоїте перед будинком.

Я вам кажу: в-! Що ви робите? (Входимо в будинок.)

- А якщо я скажу: у-(йдемо від будинку), про- (обходимо будинок), від- (відходимо від будинку)?

- Який же висновок можна зробити з гри? (У кожної при-ставки своє значення.)

- Що таке приставка?

- Як знайти приставку в слові?

- Для чого служать приставки?

- Оцініть свою роботу на уроці.

IX. Підведення підсумків уроку

- Як пишуться приставки?

Скласти і записати два пропозиції, вживши в них гла-голи з приставками.

Тема: Значення приставок

Мета: закріплювати знання про роль приставок в словах, вміння знаходити приставки в словах, розбирати слова за складом.

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

- Прочитайте пропозиції, які ви склали. Прочитайте дієслова і назвіть приставки. Яке значення вони мають?

- Для чого служать приставки?

III. актуалізація знань

- Випишіть слова, які складаються тільки з кореня і при-ставки. Виділіть ці частини слова.

- Назвіть корінь і приставку в словах.

- Що можна сказати про закінченнях цих слів? (Кульова вікон-чание.)

IV. Самовизначення до діяльності

- Утворіть від дієслова бігти однокореневі дієслова, ис-пользуя різні приставки. Виділіть в кожному слові ко-рень і приставку. (Прибіг, втекти, забігти.)

- Поясніть лексичне значення слів.

- Яку роль відіграє приставка в слові? (Надає словами раз-ні лексичні значення.)

- Сформулюйте тему уроку.

V. Робота по темі уроку

1. Спостереження над лексичним значенням слів з приставками

(До дошки виходять два учні. Учитель пропонує одному з них розрізати аркуш паперу, надрізати, вирізати трикутник, зрізати кут. Другий учень записує на дошці назви тих дій, які виконує перший (або виставляє на набір-ве полотно картки з відповідними словами). інші учні виділяють в словах корінь і приставки.)

- Яку роль виконують приставки в нашій мові? (Помо-гают описати різні дії.)

2. Робота за підручником

(Самостійне виконання. Перевірка.)

- Прочитайте слова з орфограммами і поясніть написання цих слів.

- Назвіть слова із зазначеними значеннями.

- Прочитайте. З яких казок ці рядки? (З «Казки про царя Салтана.» І з казки «Золотий ключик, або Пригоди Буратіно».)

- Знайдіть слова з приставками. Про яку приставці можна сказати, що вона вказує на спрямованість дії через зсередини? (Ви-.)

- Виконайте письмові завдання до вправи. (Перевірка. Учні по ланцюжку Новомосковскют слова і називають приставки.)

- Прочитайте. З якої казки ці рядки? ( «Мойдодир».)

- Виконайте завдання. (Перевірка.)

VII. Закріплення вивченого матеріалу

Робота за підручником

- Прочитайте приставки з упр. 154.

- Виконайте завдання. (Взаимопроверка.)

- Знайдіть слова з приставками. Прочитайте їх. (Робота в парах.)

- Прочитайте слово, в якому дві приставки. (Прінахмурі-лась.)

- Чи сподобався він вам? Що здалося вам особливо за-бавним?

- Який заголовок підійде до цього тексту?

- Виконайте письмові завдання до вправи. (Перевірка. Учні по ланцюжку Новомосковскют слова з орфограми-мами і пояснюють їх написання.)

- Прочитайте дієслова з приставками і назвіть приставки.

- Спишіть, додайте відповідні за змістом приставки. Вставте пропущені букви.

п..сать в блокнот. б..жал уздовж стадіону. л..тел з гнізда. плисти до берега. їхав з міста. в..ріть к..ртофель. б..жать до воріт.

- Як знайти в слові приставку?

- Які значення можуть мати приставки? (Повтор - пере-, від низу до верху - під-, дія зсередини - ви-.)

- Оцініть свою роботу на уроці.

IX. Підведення підсумків уроку

- Які завдання сьогодні на уроці викликали труднощі?