Тема «а


Урок літературного читання в 4 класі. Учитель: Левіна Е.Н.

Тема: «А.С. Пушкін. «Няні».

Цілі: розкрити ідею і сенс вірша А.С. Пушкіна «Няні»; продовжити знайомство з літературознавчими термінами; вчити виразності читання; розвивати емоційно чуттєве ставлення до природи, виховувати любов до російської поезії.
Устаткування: тлумачний словник української мови Н. М. Неусиповой; тлумачний словник С. І. Ожегова; портрети А. С. Пушкіна в юності та підлітковому віці; портрет Орина Родіонівна

Хід уроку.

  1. Під перші звуки симфонії Чайковського відкривається завіса. На затемненій сцені вихоплений променем стіл, на ньому горить свічка, листи списаного паперу, клубок ниток і в'язання з увіткненими в нього спицями. На заднику вікно, за яким відкривається зимовий пейзаж. На сцену виходять троє ведучих.

^ 1 Вед. Зимовий вечір. Маленький старий будиночок, загублений у безкрайньому сніжної пустелі. Тепер цей будинок спорожнів назавжди.

2 Вед. А коли - то, давним - давно, в цій кімнаті горіла свічка, потріскували в печі поліна.

3 Вед. Старенька в'яже панчоху, звично ходять в руках спиці, розмотується клубок. Зрідка старенька піднімає очі на портрет її колишнього вихованця. Як він змінився з тих пір, як вона його не бачила, тільки от не виріс зовсім. Старенька посміхається, може, згадується їй, яким смішним, товстим, незграбним був він коли - то.

Няня (звертається до хлопчика, що сидить за столом):

Напиши, любий, батюшки моєму, Олександру Сергійовичу.

(Хлопчик бере перо, пише під диктовку.)

«Любий друже мій, Олександр Сергійович, я отримала Ваш лист і гроші, які Ви мені надіслали. За всі Ваші милості я Вам всім серцем вдячна. Ви у мене безперестанку в серці і на думці, і тільки засну, то забуду Вас і Ваші милості до мене. Приїжджай скоріше, ангел мій. Цілу, Аріна Родіонівна.

2 вед. А він, він прислухається до завивання хуртовини за вікном, вдивляється в іскристу під місяцем снігову рівнину. Що він хоче почути у пісні вітру, побачити в таємничої темряві зимової ночі?

^ 1 вед. Він бачить і чує те, що до нього ніхто ніколи не бачив і не чув.

3вед. Так, він бачить і чує незрівнянно більше, ніж інші люди. Він може розповісти про все це своїй старій няні, своїм сучасникам, нам, людям, що живуть через багато десятиліть після нього.

^ 2 вед. Тому що він поет.

1 вед. Тому що він Олександр Пушкін.

Учитель: А. С. Пушкін і його вірш «Няні» - тема сьогоднішнього уроку. Пушкін писав прекрасні вірші. За кожним з них він сам, його переживання, його думки, його душа. Зараз я прочитаю його вірш «Няні». Ви слухайте уважно і готуйтеся відповісти на питання «Як поет ставиться до няні?»

(Учитель виразно Новомосковскет вірш)

^ Отже, як поет ставиться до няні?

Учитель: Аріна Родіонівна прийшла в будинок Пушкіних зовсім юною дівчиною. У родині Пушкіних було п'ять дітей. Всіх їх виростила Аріна Родіонівна. Але найулюбленішим її вихованцем був Олександр Сергійович.

У вечірній тиші ...

Була я веселою старенькою

Над ним сиділа в шушуне

У великих окулярах і з жвавої брязкальцем.

Працювала, панове не гніватися,

Але без мене, можливо, не було б

У вас Людмили та Руслана.

Хоча про вас я і не мріяла,

Коли з хитринкою, по - селянськи,

То раптом задумливо, то весело

Йому розповідала казки.

Водила в штовханині ринкової

На свята народних видовищ.

В душі кликала синком, кровиночку,

(Діти самостійно працюють з текстом.)

  1. Які незрозумілі слова ви зустріли?

(На дошці написані незрозумілі слова.)

Няні У словнику Ожегова С. І. тлумачиться так: няня - та, що виховує несамостійного, що не дорослої людини.

Глушину .Про ткройте словник Ніни Матвіївни Неусиповой на сторінці 13. Знайдіть слово глушину. Поруч дано пропозицію, що розкриває значення цього слова. Прочитайте його.

(Глухе місце, віддалене від людей.)

Горюєш. Підберемо синонім до слова бідкаєшся (сумуєш). Заглянемо в словник на сторінці 14. Знайдіть слово сумувати. Поруч дано близьке за значенням слово. Прочитайте його (засмучуватися).

Словосполучення «ніби на годиннику». Слово годинник. Що ви про нього знаєте? В яких випадках його вживають у мові?

(Коли говорять про час.)

А ось письменник Пантелєєв в оповіданні «Чесне слово» розповів про хлопчика. який разом з хлопцями грав у війну. І ось він теж стояв на варті. В якому сенсі тут вжиті ці слова?

Значить, няня завжди була на посаді.

Учитель. Над значенням інших слів попрацюємо колективно. Отже, слово світлиця. Що говорить про світлиці поет?

(Ти під вікном своєї світлиці).

Учитель. Значить, світлиця - це світла кімната.

Учитель. Слово наморщений. Спробуємо знайти слово, від якого утворилося дане слово. (Зморшки).

А зморшки утворюються від того, що людина морщиться?

(І від того і від старості).

Значить, наморщений руки ...

(Старечі руки і руки - трудівники).

Учитель. Слово тіснять. Підберемо однокореневі слова.

Тісно, ​​це коли не вміщується. Що не вміщується в грудях няні?

(Туга, передчуття, печалі. Ці почуття переповнюють няню.

А чому поет сказав повсякчас?

(Постійно, кожну годину).

Передчуття - відчуття очікування чогось - то майбутнього і невідомого.

Старезна - дуже стара.

Учитель. Пушкін хоче бачити няню, у них обопільна туга. Настрій няні передається Пушкіну.

Учитель. А тепер відповімо на питання рядками з вірша.

- Як поет називає няню?

- З яких рядків видно, що няня з нетерпінням чекає поета?

- Я бачу ви прекрасно орієнтуєтеся в тексті. Впевнена, що ви відповісте на мій останній питання: які почуття не залишають няню?

подруга | днів моїх суворих, |

Учитель. Пушкін називає свою няню подругою. Яке тут ключове слово? В кінці рядка зробимо звичайну мовну паузу.

Голубка || застаріла моя! |

Яке тут ключове слово?

(Пушкін називає няню подругою. В кінці знак оклику - виражено сильне почуття).

одна | в глушині лісів соснових |

(Тут два ключових слова: давно - давно і чекаєш. Довга пауза, так як закінчилося перший чотиривірш).

Прочитайте, будь ласка, перший чотиривірш.

(Один учень Новомосковскет).

Ти під вікном своєї світлиці

(Ні ключових слів).

Горюєш, ніби на годиннику, |

І зволікають щохвилини спиці |

(Няня весь час в роздумах)

В твоїх наморщенних руках ||

(Закінчилася друга частина. Новомосковскет інший учень).

Дивишся | в забуті вороти |

На чорний віддалену колію ||

Туга. | передчуття. турботи |

Тіснять твою | повсякчас груди.

Учитель. Давайте подивимося на розстановку пауз. Цей вірш ніжне, але воно і сумне. Значить, воно не може бути радісним. При читанні, голосом, всі ці почуття добрі треба передати.

V. Настав найвідповідальніший момент. Починаємо готуватися до виразного читання вірша. Працювати будемо по групах.

(Ділю дітей на групи з 4 чоловік. Кожна група готує одного учня для читання вголос. Під час роботи вчитель надає дітям необхідну допомогу).

Учитель. Хто представить колективну роботу на суд глядачів?

Учитель. Хто зумів донести до слухачів, як трепетно ​​любить Пушкін няню? Чиє читання вам сподобалося більше?

(Діти називають учня і мотивують).

Учитель. На пам'ять про цей урок я вручаю тобі грамоту. Ну а ми, хлопці, давайте йому поаплодируем.

Учитель. А закінчити урок я хотіла б словами з вірша А. Плещеєва «Пам'яті Пушкіна». Безсмертний той, чия муза до кінця

Добра і краси не зраджувала,

Хто хвилювати вмів людей серця

І в них будити поривання до ідеалу.

Ось чому, коханий поет,

Так доріг нам твій образ благородний;

Ось чому незгладимий слід

Тобою залишений в пам'яті народній ».

VII. Домашнє завдання.

Учитель. Домашнє завдання кожен вибере собі сам. Пропоную три варіанти.

  1. Варіант - вивчити вірш напам'ять.

  2. Варіант - знайти вірші Пушкіна та інших поетів про няню.

  3. Варіант - прочитати вірші Пушкіна про кохання.


.