Стаття 8 нк Україна з коментарем 2019 останні зміни та поправки, судова практика

1. Під податком розуміється обов'язковий, індивідуально безвідплатний платіж, що стягується з організацій і фізичних осіб у формі відчуження належних їм на праві власності, господарського відання або оперативного управління грошових коштів з метою фінансового забезпечення діяльності держави і (або) муніципальних утворень.

2. Під збором розуміється обов'язковий внесок, що стягується з організацій і фізичних осіб, сплата якого є однією з умов скоєння щодо платників зборів державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами і посадовими особами юридично значимих дій, включаючи надання певних прав або видачу дозволів (ліцензій), або сплата якого обумовлена ​​здійсненням в межах території, на якій введено збір, окремих видів підприємницької діяльності.

Як відомо, за допомогою податків публічна влада в односторонньому порядку вилучає у власників - організацій і фізичних осіб - частина їх власності, яка потім надходить до централізованих фондів публічних фінансів (бюджети) для фінансування інститутів публічної влади - держави і місцевого самоврядування. Податки є основним джерелом поповнення публічних доходів, з яких формуються бюджети держави і муніципальних утворень.

Право приватної власності, що охороняється Конституцією України (ст. 35), як це відзначає в своїх рішеннях Конституційний Суд РФ, не є абсолютним і не належить до таких прав, які відповідно до Конституції України (ст. 56) не підлягають обмеженню ні за яких умовах. Воно може бути обмежене законом, але тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави.

Обов'язок кожного платити законно встановлені податки і збори - це обов'язок публічно-правового характеру, обумовлена ​​публічно-правовою природою державної і муніципальної влади. У цьому сенсі податковий обов'язок не повинна розглядатися з позиції приватноправового регулювання, і до неї незастосовні норми цивільного законодавства, що гарантують недоторканність права власності.

В обов'язки платників податків, в тому числі громадян, зайнятих підприємницькою діяльністю з утворенням юридичної особи, сплачувати законно встановлені податки і збори втілений публічний інтерес усіх членів суспільства. Тому, як помічено в уже згаданому Постанові Конституційного Суду РФ, держава має право і зобов'язана вживати заходів щодо регулювання податкових відносин з метою захисту прав і законних інтересів платників податків.

До прийняття Податкового кодексу України в українському податковому праві застосовувався розширювальний підхід до визначення податку. Під податком розумівся будь обов'язковий платіж в бюджетну систему Укаїни. Наведемо як приклад ст. 2 Закону України "Про основи податкової системи в Укаїни": "Під податком, збором, митом і іншим платежем розуміється обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або в позабюджетний фонд, здійснюваний платниками в порядку і на умовах, що визначаються законодавчими актами. Сукупність податків, зборів , мит та інших платежів (далі - податки), стягнутих у порядку, утворює податкову систему ".

Податок визначається законодавцем як "обов'язковий, індивідуально безвідплатний платіж, що стягується з організацій і фізичних осіб у формі відчуження належних їм на праві власності, господарського відання або оперативного управління грошових коштів з метою фінансового забезпечення діяльності держави і (або) муніципальних утворень" (ст. 8 НК РФ).

Таким чином, законодавство про податки і збори закріплює наступні ознаки податку:

1) обов'язковий характер податкового платежу;

2) його індивідуальну безоплатність;

3) грошову форму сплати;

4) публічні цілі оподаткування.

Обов'язковий характер сплати податку обумовлений закріпленої на конституційному рівні обов'язком кожного платити законно встановлені податки.

Цей правовий ознака податку відрізняє його від пожертвувань на користь держави та інших видів добровільних внесків, а також від різних форм кредитування держави і місцевого самоврядування.

Податок - обов'язковий платіж, який встановлюється публічною владою в односторонньому порядку. Зобов'язана особа сплачує податок в силу прямого припису закону. Оскільки податкова обов'язок випливає із закону, а не з договору, взаємини між платником податків і податковим органом називаються податковим обов'язком, а не зобов'язанням. Зобов'язання, як відомо, випливає з договору, а "про податок не домовляються", говорить знаменита аксіома податкового права.

Встановлюючи правовий режим податкового обов'язку, законодавець виходить з того, що платник податків сам добровільно виконує свій податковий обов'язок в порядку, визначеному податковим законодавством. Якщо ж цього не відбувається, то податок стягується з платника податків у примусовому порядку.

Індивідуальна безплатність - правової ознака податку, що дозволяє відрізняти його від інших обов'язкових публічно-правових платежів, і перш за все від збору. Сплата податку не породжує обов'язок держави, на користь якого податок сплачено, зробити в інтересах платника податків конкретні дії: надати йому додаткові суспільні блага, наділити його суб'єктивними правами. Іншими словами, сплата податку не має наслідком зустрічне задоволення з боку держави (зустрічне задоволення, або consideration в англо-американському праві, - прийняття однієї із сторін договору взаємних зобов'язань).

На відміну від податку збір сплачується у зв'язку з наданням певних публічно-правових послуг, здійсненням юридично значущих дій (видача ліцензій, дозволів, здійснення державної реєстрації і т.д.), в яких платник збору персонально зацікавлений. Сплата збору носить БЕЗОПЛАТНО характер, при цьому оплатне збору слід сприймати умовно: не як буквальну плату за дії, що здійснюються державою або муніципальною владою, а як публічно-правової платіж у зв'язку з наданням публічної послуги, здійсненням юридично значущої дії.

Індивідуально БЕЗОПЛАТНО характер збору пояснює ряд особливостей його правового режиму: наприклад, відповідність збору масштабу, обсягу публічних послуг, що надаються його платнику.

Грошовий характер податкового платежу. Незважаючи на існування фактів, які свідчать про те, що в податковій практиці ряду держав як Сходу, так і Заходу зберігаються приклади сплати податку в негрошовій формі (це стосується різного роду надзвичайних податків, сільськогосподарських податків і т.п.), грошова форма сплати податків залишається основний після переходу в XIX столітті від натуральних податків до податків грошовим.

Визначаючи податок як платіж у формі відчуження грошових коштів платника податків, законодавець безпосередньо впливає і на ставлення до залікових операцій в податковому праві. В даний час застосування залікового механізму в Податковому кодексі України допускається тільки у випадках надмірної сплати або зайвого стягнення податків.

Публічні мети податку. У визначенні податку, що міститься в Податковому кодексі України (ст. 8), закріплюється, що податки сплачуються з метою фінансового забезпечення діяльності держави і муніципальних утворень.

Податки, поряд з митними платежами, відіграють визначальну роль у формуванні дохідної частини бюджетів. Без податкових надходжень стає неможливим саме існування держави, блокуються діяльність органів державної і муніципальної влади, а також реалізовані ними завдання і проекти.