Споріднені слова
Тема: Споріднені слова.
Мета: сформувати поняття споріднених слів, ввести поняття корінь, розвиток вміння розпізнавати однокореневі слова за двома ознаками, знаходити в слові корінь.
завдання:- спостереження за єдиним написанням коренів при зіставленні звучання і написання коренів в родинних словах;
- поєднання орфографічною і мовної підготовки;
- збагачення словникового запасу дітей;
- активізація пізнавальної діяльності учнів, які відчувають труднощі в навчанні.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійна програма, магнітофон з касетою для фізкультхвилинки, плакати з деревом, кошиком, ялинкою, фігурки грибів і листя, ялинкові іграшки, підручник М.Соловейчік «До таємниць нашої мови»
I. Організаційний момент
Учитель вітає дітей. Перевіряє їх готовність до уроку. Діти оформляють запис в зошиті (число, класна робота).
II. хвилинка чистописання
III. словникова робота
- Запишіть словникові слова. слайди 2-10
IV. Введення в тему уроку
У: Подивіться, хто прийшов до нас в гості. Зустрілися одного разу корінь куща і корінь слова.
- Здрастуй, я корінь, а ти хто?
- Я теж корінь.
- Я в землі живу. А ти де живеш?
- А я в словах живу.
- Ну, який же корінь може жити в словах? Ось я корінь як корінь! Подивися: від мене в землі беруть початок паростки і виростає цілий кущ смородини або ліщини, а то й тісто святе дерево. А від тебе що росте?
- Не хизуйся. Від мене і від інших таких же коренів, як я, теж виростають цілі кущі, тільки не рослин, а нових слів. Глянь, скільки різних слів виросло тільки з одного кореня:
ГОРА, ГОРКА, ГАРНИЙ, ГОР.? Стий, ГІРНИК
- Подумаєш! Зате на кущах і деревах, які від мене виростають, зріють смачні фрукти і ягоди, які можна з'їсти. А твоїх слів не з'їси!
- А без слів, які від мене виростають, жодного твого рослини, ні ягід, ні фруктів навіть назвати не можна!
У: Чи не сперечайтеся, друзі! Обидва ви нам необхідні. Потрібні нам і такі коріння, від яких рослини виростають і такі, від яких нові слова виростити можна.
- Сьогодні ми з вами дізнаємося, які слова називаються спорідненими і що таке корінь. Якщо люди походять від одного предка, то вони схожі один на одного і їх називають родичами. Слова теж бувають схожими. Чим схожі слова на кущі? (ГОРА, ГОРКА, ГАРНИЙ, ГОР.? Стий, ГІРНИК)
- Вони мають однакову частину, вони також називаються спорідненими. А я знаю ще одне слово з такою е частиною - горіти. Чи буде воно родичем? (Ні у нього інше значення). Значить давайте сформулюємо визначення споріднених слів. Які слова називаються спорідненими? (Відповіді дітей)
- Перевіримо, чи правильно ми сказали визначення споріднених слів. слайд 12
VI. Физкультминутка. Вправи на дихання
Під час физминутки звучить тиха приємна музика.
- Я прошу виконати моє прохання: робити тихо і з бажанням, щоб було чутно тільки ваше дихання.
- Зробити повний і глибокий вдих. Затримавши подих, уявити коло (намалювати очками) і повільно видихнути в нього повітря. 2 рази.
- Вдихнути. Уявити (намалювати очками) трикутник і видихнути в нього. 2 рази.
VII. первинне закріплення
- Відкрили підручник на стор.7, упр.283. Зберіть всіх родичів в стовпчик. Перевіряємо.
- Яка частина у цих слів загальна? (Риб-) Ось загальну частину всіх споріднених слів прийнято виділяти дугою. Чому цю частину називають головною? (Від цієї частини залежать нові слова) Тобто від цієї частини виростають нові слова, тому цю частину називають коренем. слайд 13
- Які слова записали в другій стовпчик? (Ловити, улов.)
- У третій стовпчик? (Окунь, окунёк.)
- Які слова залишилися? (Поринули, спритний)
- Давайте ще раз прочитаємо в підручнику на стор. 8. Що називається коренем? Як знайти корінь?
- Потрібно підібрати родинні слова.
- Виділити загальну частину в родинних словах.
Робота за варіантами. Один варіант збирає листя на дерево, а інший варіант - гриби в кошик.
- Знайдіть листочки з вашого дерева, для цього підберіть родинні слова з коренем Лист - листик, листочок, листок, листя, безлистий, листопад. Гриб - грибок, грибочок, грибник, грибниця, грибний.
У міру називання діти прикріплюють слова-листочки до дерева, грибочки кладуть в кошик.
.?гра "Закінчи пропозицію", вживши однокореневе слово
В їдальні стоїть великий круглий ... (стіл).
У голубник принесли нового ... (голуба).
Садівник доглядає за ... (садом).
Лісник береже. (Ліс).
У сільничку насипали ... (сіль).
У годівниці був ... (корм).
.?з стайні вийшов ... (кінь).
- З чим ми сьогодні познайомилися?
- Які слова називаються спорідненими? Що називається коренем?
- Зараз ви виберете іграшку, яка відповідає вашому враженню від уроку і прикріпіть на ялинку, чим кращий настрій, тим вище кріпиться іграшка.
ХII. Домашнє завдання: вивчити правило, упр. 285.
Пошук по всій базі матеріалів: