Словесна замальовка - зима-чарівниця в лісі - (урок української мови)
мета:- продовжити роботу над формуванням умінь у учнів складати словесні замальовки;
- розвивати вміння дітей використовувати в мові зображально-виражальні засоби мови, розвивати почуття прекрасного;
- формувати вміння ілюструвати свій настрій, викликане картинами природи.
- виховувати любов до рідної природи, привернути їхню увагу до краси зимових явищ.
1. Організаційний момент.
Урок української мови.
Будемо відповідати активно,
Добре поводитися,
Щоб гості, дорогі,
Захотіли знову прийти!
Але сьогодні на уроці у нас не тільки гості - педагоги, завітала до нас
... Я антонім до слова літо,
В шубу зимову одягнена,
Хоч люблю мороз сама,
Тому що я ……. (Зима)
- За що ви любите зиму?
- А яка буває зима?
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Наша сьогоднішня зустріч присвячена самому дивовижному, найпрекраснішого пори року - зими. Зиму люблять все: і дорослі, і діти. Її оспівують художники в своїх картинах, про неї складають пісні і складають вірші. А все це тому, що природа взимку особлива, вона якась урочиста, велична, сяюча чистотою і свіжістю, зима - це не тільки дуже гарне час року, а ще й чарівне.
Перед нами стоїть непросте завдання, скласти словесну замальовку "Зима - чарівниця в лісі".
- Словесна замальовка це невеликий текст.
- Як по-вашому, по типу це буде якийсь текст? (Опис)
- Що нам для цього потрібно буде зробити? (Зібрати необхідний матеріал)
- А основним завданням буде перевірка твердження про те, що використання в мові зображально-виражальних засобів (епітетів, порівнянь, уособлень) зробить текст барвистим, виразним, яскравим.
3. Вступна бесіда.
- Хлопці, давайте згадаємо, як письменники і поети створювали свої твори? (Вони подорожували, робили замальовки, необхідні записи).
- А чому твори у них виходили яскравими і виразними, прочитаєш і бачиш чудову картинку?
- Вони використовували епітети, порівняння, уособлення.
4. Робота з літературними творами.
Добірка віршів про зиму.
Сергій Олександрович Єсенін
Зачарований невидимкою,
Дрімає ліс під казку сну,
Немов білою хусткою
Підв'язати сосна.
Понагнулась, як старенька,
Сперлася на костур,
А над самою верхівкою
Довбає дятел на суку.
Федір Іванович Тютчев
Чародейкою Взимку
Зачарований, ліс стоїть,
І під сніговою бахромою,
Неподвижною, немою,
Чудний життям він блищить.
І коштує він, зачарований,
Чи не мрець і живой -
Сном чарівним зачарований,
Весь обплутаний, весь окований
Легкої ланцюгом пухової ...
Олександр Сергійович Пушкін
Прийшла, розсипалася, жмутами
Повисла на суках дубів,
Лягла хвилястими килимами
Серед полів, навколо пагорбів.
Чи не колючий, світло-синій
По гілках розвішений іній,
Подивися хоч ти!
Немов хтось щедрий
Свіжої білої пухкої ватою
Все прибрав кущі.
На дворах та будинках
Сніг лежить полотном
І від сонця блищить
Різнобарвним вогнем.
Ви, моторні ткачі -
Вихори і хуртовини,
Дайте райдужної парчі
Для волохатою їли.
Біла береза
Під моїм вікном
Прінакрилась снігом,
Точно сріблом.
На пухнастих гілках
сніговою каймою
розпушились кисті
Білій бахромою.
А як хороший пухнастий сніг,
Летить з висоти!
Він зависає на гілках,
Як білі квіти.
З неба падають сніжинки,
Немов білі пушинки.
Покриваючи все кругом
М'яким оксамитовим килимом.
За вікнами,
Де чорних ялинок ряд,
Пухнасті та легкі
Снежіночкі летять.
Летять, пурхають, кружляють,
Пухнасті летять,
І білим м'яким мереживом
Огортають сад.
- На картках є уривки з віршів про зиму.
- Постарайтеся знайти зображально-виражальні засоби мови, які допомогли поетам яскраво показати образ зими.
(Діти зачитують уривок і знаходять епітети, порівняння, уособлення)
Далі звертаю увагу на підбір книг дитячих письменників про зиму.
5. Словесний ілюстрування.
- Зараз ми послухаємо власні вірші, а ви постарайтеся намалювати картинку без пензля і фарб.
- Прекрасні картини у вас вийшли.
- А чи знаєте ви, хто крім письменників і поетів ще писав про зиму?
6.Встреча з картиною.
- На своїх полотнах художники зображували картини російської природи, зимові пейзажі. Однією з таких картин є картина Костянтина Федоровича Юона "Чарівниця зима".
- Вдивіться уважно в репродукцію картини і скажіть, за що міг художник так назвати картину? (Зима нарядила дерева в небачені наряди, збільшила їх розміри)
- Яке ваше враження від картини?
- А які дива ще може творити зима?
7. Складання пропозицій з використанням зображально-виражальних засобів мови.
- Без чого не буває зими? (Без снігу)
- Підберіть епітети до слова сніг. (Тихий, пухнастий, грайливий, сипучий, волохатий, іскристий, витончені, сріблястий.
Покриваючи всю землю, з ранку
Пластівці снігові падають з неба.
Склала зима сама
Ледве чутно музику снігу.
- А за характером яка це може бути музика?
- А хто ще може складати музику?
Нас зустрічає зимовий ліс.
Він стоїть, як білий терем.
Повний казок і чудес.
Сонце бризнуло крізь гілки
І по сніжному килиму
Вмить розсипалися монетки
Сріблом по сріблу.
- Діти складають пропозиції.
- Які почуття викликала у вас прогулянка по зимовому лісі?
Дітям видано картки:
8. Словник настроїв і почуттів.
Почуття: захоплення, захоплення, легкість, чарівність, задоволення.
Настрій і стан: веселе, святковий, піднесений, бадьорий, грайливе, завзяте, пустотливе, щасливе, чудное, чудове.
Почуття: загадковість, заворожений, фантастичність.
Настрій і стан: незрозуміле, жваве, піднесений, дивне.
Почуття: здивування, подив.
Настрій і стан: чудове, незвичайне, небувале, рідкісне, чудное, дивовижне, виняткове.
9. Організація виконання письмової творчої роботи - словесної замальовки "Зима - чарівниця в лісі".
Пропоную вам побувати в ролі письменників. Не забувайте, що ми сьогодні перевіряємо твердження. (Ще раз Новомосковськ його)
Я пропоную вам приблизний план, можете створити замальовку на свій розсуд.- Красиво в зимовому лісі!
- Мій настрій і почуття від зустрічі з зимовою казкою.
10. Виконання роботи.
При виконанні роботи діти користуються картками - помічницями:- Сніг - тихий, пухнастий, грайливий, волохатий;
- Сніг - як чисті краплі води, як пурхають метелики, ніби пух;
- Зима - чарівна, казкова, що виблискує;
- Сніжинки - ажурні, сріблясті, ніжні; кружляють у вальсі;
- Зимовий ліс - сплячий, нерухомий, таємничий, величний;
- Дерева - казково змінилися, накинули білосніжні полушалкі, хутряні шапки;
11. Зачитування робіт і перевірка затвердження.
Прочитайте роботи. А зараз подумки заберіть зі своєї замальовки все зображально-виражальні засоби.
- Чи підтвердилися наші припущення?
- Ваші думки та почуття після нашого уроку.
13. Домашнє завдання.
- Перевірте роботу і намалюйте до неї ілюстрацію.