різноманітність річок


Підготувала і провела:

вчитель початкових класів

МБОУ ЗОШ №5 м Пушкіно

Хрустальова Р.Н.
Тема уроку: Різноманітність річок. Частини річки. Озера.
мета:

- розвиток особистості та створення творчого потенціалу учнів.
завдання:

- знаходити і описувати (визначати) частини річки;

- вчити розрізняти і описувати види водойм;

- продовжувати формування логічного мислення, уяви, творчих здібностей учнів.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, слайди, картки-схеми, інструменти для виготовлення аплікації.
Хід уроку

  1. Створення емоційного настрою. Мотивація.

- Доброго ранку хлопці! Нехай воно дійсно буде для нас сьогодні добрим. І розбудить в кожному з нас найкращі почуття - бажання чути, розуміти і підтримувати один одного. Нехай хороша погода заграє в душі кожного з нас і зігріє своїм теплом.

Вдихніть глибоко і, коли будете видихати, постарайтеся посміхнутися.

Вдихніть ще раз і знову посміхніться, відчуйте, як ваша посмішка зігріває вас зсередини. Які чудові посмішки я бачу на ваших осіб1 Адже посмішка - знак гарного настрою. взаємного, доброго розташування один до одного. А тепер посміхніться усім, хто знаходиться сьогодні з нами. Я бажаю вам, щоб гарний настрій не покидало вас!

- Ми починаємо урок.

- Скажіть, якими якостями треба володіти, щоб зробити для себе маленьке відкриття?

(Потрібно бути уважним. Спостережливим, активним, вміти підтримувати товариша.)

- З чого почнемо урок?

- Про що говорили на минулому уроці. Яке завдання поставили перед собою на минулому уроці?

(Чи є ще водойми?)

На дошці: Водойми (слайд1)

- З якими водоймами познайомилися? (Океани, моря)

океани моря? (Слайд 2)

- Що спільного між морями та океанами? (Вода солона.)

- Чим вони відрізняються? (Розміром і кількістю.)

- Які океани ви запам'ятали? (Північний Льодовитий океан, Тихий океан, Атлантичний океан, Індійський океан, Південний океан.) (Слайд3)

- Які моря? (Чорне море, Каспійське море, Балтійське море.) (Слайд 4)


  1. Постановка навчальної задачі.

- Чи є ще водойми?

- Які ще водойми знаєте?

- А про що сьогодні будемо говорити на уроці, нам підкаже загадка.

На світі немає її сильніше,

На світі немає її вольней,

В руках її не втримати

І конем не обігнати. (Річка.) (Слайд 5,6)


  1. Планування.

- Завдання поставили, потрібно організувати дії.

Сьогодні на уроці ми маємо:

(Слайд 7)


  1. Робота над новим матеріалом.

  1. Інсценування вірші «Річка-річка». (Слайд 8)

Річка-річка, річка,

Ти прийшла здалеку.

Що ти робила в дорозі,

Перш ніж сюди прийти?
- У джерелі з одного синицею

Поділилася я водицею,

А потім з величезним стадом.

Ціле місто ввечері

Напоїла я чайком.

А потім біля берегів

Зустріла я греблю,

Покрутила я турбіну.

Це мій річковий потік

Вам дає електрострум.
- Для чого потрібна річка? (Пити, поливати, забезпечити життя рибам, виробляти електроенергію) (Слайд 9)

-А чому людина використовує воду саме з річки?


  1. Будова річки.

- Річка, як і людина або рослина, має свою будову, свої частини.

Діти Новомосковскют текст з підручника.

З чого починається річка? Як називається місце, звідки вона починається?

На дошці: ІСТОК. (Слайд10)

- Як називається поглиблення, по якому тече річка?

- А місце її впадіння в море, океан або іншу річку?

- Як називаються річки поменше, які вливаються в іншу річку?

- А зараз перевіримо, як ви запам'ятали назви частин річки і вмієте визначати їх по малюнку.

- Завдання складне, тому, на ваш погляд, як краще його виконувати?

Два учні доповнюють схему на дошці умовними позначеннями

різноманітність річок

-Як дізнатися, де ліва притока річки. де правий? (Слайд 13)

Щоб дізнатися, де права притока і лівий, потрібно стати обличчям у напрямку течії річки до її гирла. Права рука - права притока, ліва - ліва притока.

- А які річки протікають по території нашого міста?

Серебрянка - ліва притока річки Уча. (Слайд 14)

Навчаючи - ліва притока річки Клязьма (Слайд 15)

- На річці Уча створено водосховище. Воно так і називається Учінское водосховище. Служить резервуаром першого етапу очищення водопровідної води. (Слайд 16). Попутно крутить електростанцію. Це під охороною зона. Тут заборонено не тільки пересування на моторних човнах, але і купання.

- Хто створив це водосховище?

- Значить, цей водойму штучний.

- А все вивчені водойми створені ....... природою.

-Так на які 2 групи можна розділити водойми?

Природні і штучні.

- До природних відносяться?

-До штучних відносяться?

- Які ще водойми ви знаєте? (Слайд 17)

- Щоб дізнатися, про яке водоймі будемо говорити, потрібно розгадати ребус. (Слайд 18)

(Пропонується дітям скласти слово з перших літер намальованих предметів.)

- Багато на землі озер. Одні озера великі, інші маленькі. Є озера глибиною понад кілометр, є і по коліно. У деяких озерах вода найчистіша і смачна, в інших - солона, і там ні рослин, ні тварин. У нашій країні багато чудових озер. Найбільші озера - це Байкал і Каспійське море. Хто-небудь з вас чув або Новомосковскл про ці озера?

(Учні розповідають про великих озерах - Байкалі і Каспійському морі.) (Слайди 19,20)

- Що таке озеро?

- Як воно утворюється?

- Знайдіть відповіді на ці питання в підручнику.

(Учні Новомосковскют про себе)
Перевірка засвоєння матеріалу.

Освіта озер - в місця поглиблення стікається вода і струмки.


  1. Творче завдання.

- А зараз давайте відпочинемо і «вирушимо на озеро».

Робота в групах. Завдання.

- Зробіть аплікацію «На озері» і дайте назву своєму озеру.

- Подивіться на ваші озера і скажіть. Чим вони корисні.


  1. Підсумок уроку. Рефлексія.

- З якими ще водоймами познайомилися?

Океани Моря Річки Озера? (Слайд21)
- Як ви думаєте, чи є водойми, про які ми ще не говорили?

- Що будемо робити на наступному уроці?

- Оцініть свою роботу. Намалюйте клоуна з відповідною особою.

- Якщо вам все було зрозуміло - малюйте ліву картинку.

- Якщо ви відчували труднощі, відчували себе невпевнено - середня картинка.

- Якщо вам на уроці було дуже важко, ви не впоралися із завданням - ваша картинка права.