Поняття про морського і неживих іменників

Конспект проблемного уроку з української мови в 3 класі.

Тема уроку: «Поняття про морського і неживих іменників».

За програмою «Школа-2100».

м Шліссельбург «МБОУ ШСОШ»

Мета уроку. відкрити нові знання:

- іменники, які відповідають на питання: (Хто?), що позначають живий предмет, живих істот, які вміють самостійно бігати, літати, плавати, хапати їжу, наділені душевними переживаннями, називаються живими; іменники, які відповідають на питання (Що?), що позначають неживий предмет, неживих істот, які не можуть самі пересуватися, ..., називаються неживими.

1. Формувати вміння розрізняти одухотворені і неживі іменники.

2. Розвивати орфографічну пильність

3. Формувати загально-навчальні вміння: вчити самостійно здобувати знання, вміння ставити і вирішувати навчальну задачу.

4. Розвивати увагу, мислення, монологічне мовлення учнів.

5. Удосконалювати санітарно-гігієнічні навички.

6. Виховувати працелюбність, свідому дисципліну, любов до природи, до рідної мови.

Устаткування до уроку:

Хід уроку:

Повторення опорних знань.

Довгоочікуваний дано дзвінок,

- Урок української мови. Хлопці! Сьогодні до нас на урок прийшла Снігуронька!

Прийшла одна, тому що злі сили викрали Дідуся Мороза! А що це означає? Це означає, що не наступить так всіма улюблений новорічне свято, дітлахи не отримають свої подарунки! Треба допомогти Снігуроньці знайти Дідуся і повернути його додому. Ви згодні? (Так.)

Тоді треба добре потрудитися на уроці! Ви готові? (Так)

- Над якою темою ми працюємо протягом кількох уроків української мови?

(Ми вивчаємо іменник - як частина мови.)

- Сьогодні на уроці ми розширимо свої знання про ім'я іменник.

- Снігуронька пропонує перше завдання: гру «Ляскни в долоні».

Якщо я називаю слова, що позначають імена іменники, то хлопніть дружно в долоні.

Якщо я називаю слова, що позначають частини мови, то сидите тихенько.

(Сніжинка, північний, улюблений, подарунок, ялинка, казка, співає, малює, іграшка, прикрашає, замітає, сніг, вітер, сонце.)

- Які слова ми називаємо іменниками?

Іменник # 150; самостійна частина мови. іменники # 150; це слова, які позначають предмет і відповідають на питання (Хто?) або (Що?) Приклади

- Добре попрацювали, хлопці. Плескали ви дружно, але Дідусь Мороз не почув вас, напевно він знаходиться дуже далеко. Тому Снігуронька пропонує інше завдання.

  1. Створення проблемної ситуації.

- Подивіться на дошку, За якою ознакою згрупований матеріал? Обговоріть це питання в парах.

У першому стовпчику іменники, які відповідають на питання: хто. у другому - на питання: що?

- Запишіть ці іменники, але спочатку повторимо правило посадки:

Я зошити відкрию

І як треба покладу.

Я, друзі мої, не приховую,

Ручку правильно тримаю.

Сяду прямо, не зігнуся,

За роботу я візьмуся.

- Хлопці, чому іменники першого стовпчика відповідають на питання: хто?

Ці іменники позначають живий предмет.

- Чому іменники другого стовпчика відповідають на питання: що?

Вони позначають неживий предмет.

- Хлопці, поясніть нам зі Снігуронькою, а як ви розумієте, що таке живий предмет, неживий предмет?

живі предмети # 150; це живі істоти, які самі можуть пересуватися, дихати, харчуватися, вони мають душевними переживаннями і навпаки.

- Добре! Снігуронька приготувала вам загадку. Послухайте!

Її завжди в лісі найдешь-

Підемо гуляти і зустрінемо:

Варто колючий, як їжак, Зимою в сукні літньому.

Ель- це дерево, яке частіше за все зростає в лісі, у неї листочки у вигляді голочок, як у їжачка.

Влітку і взимку варто ялинка зелена.

(Картинки їли і їжачка)

Обговоріть це питання в парах.

а). На уроках навколишнього світу ми говоримо, знаємо, що дерева та інші рослини відносяться до живої природи, тому запишемо іменник ялинка в 1 стовпчик.

б). Ні, запишемо в другій стовпчик, так як рослини не можуть самі пересуватися, у них немає ніг, лап, тому іменник ялинка позначає неживий предмет, запишемо в другій стовпчик.

- Відповідь на це питання слід шукати в далекій давнині. Наші далекі предки живим вважали тільки

то, що бігає, літає, плаває, вистачає їжу, а рослини місяцями і роками стояли на одному місці, не пересуваючись, що не поїдали собі подібних або щось інше. В цей час не було наукового знання про живе, тому весь рослинний світ виявився в мові неживим (жівой- з точки зору біології).

- Запишіть іменник ялинка в відповідний стовпчик.

- Як же можуть називатися іменники, що відповідають на питання: хто? одухотворені

- Як називаються іменники, що відповідають на питання: що? неживі

- Хто сформулює тему нашого уроку?

Одухотворені і неживі іменники.

(Табличка на дошці)

- Які нові знання ми вже відкрили на уроці? Обговоріть це питання в парах.

На уроці ми відкрили те, що іменники, які відповідають на питання: хто. позначають живий предмет, наділені різною мірою душевними переживаннями, можуть самі пересуватися, ... називаються живими.

Іменники, які відповідають на питання: що. позначають неживий предмет, не наділені душевними переживаннями, самі не пересуваються, ... називаються неживими.

- Молодці! А чому ще повинні навчитися?

Розрізняти одухотворені і неживі іменники.

  1. Застосування нового знання.

- А тепер відкриємо підручник на сторінці 12, прочитаємо визначення, дане в ньому.

- Хлопці! Які ви молодці!

Ви дали більш повне визначення, ніж те, що записано в підручнику.

- Користуючись правилом, виконаємо вправу 219 на сторінці 12.

- Щоб правильно виконати завдання, як будемо діяти? (Повторення алгоритму)

- Снігуронька пропонує виконати завдання так:

- 1 варіант виписує одухотворені іменники.

- 2 варіант - неживі іменники.

Поет, машиніст, читець, математик, вчитель, учень.

Поезія, машина, математика, підручник, вчення, навчання.

- Яке слова не виписали? Чому?

- Якщо завдання виписали правильно, поставте на полях: «+», якщо немає: «-«.

- Чого вчилися? Які іменники називаються живими, неживими?

Зайчику холодно сидіти

Треба лапочки зігріти

раз # 150; два, раз # 150; два

Треба лапочки погріти

Зайчику холодно стояти

Треба зайчику поскакати

Хтось зайчика злякав

Зайка # 150; стриб # 150; і втік.

- Поки ми відпочивали, зайка встиг розповісти Снігуроньці, що Діда Мороза бачили в лісі. Вирушаємо в ліс.

(Відкриваю фіранку, на дошці ілюстрація зимового лісу)

- Прочитайте те, що записано на дошці.

- Що ви прочитали? Текст.

Всі пропозиції на одну тему, пов'язані за змістом.

- Прочитаємо вголос і подумаємо: яка тема тексту?

- У якому реченні виражена головна думка?

(Новомосковскют перше речення)

- Запишіть в зошит тільки ті пропозиції, в яких зустрічаються одухотворені іменники.

Чудовий український ліс взимку.

Скрізь лежить білосніжний килим. пухнастий шарф

укутав ялинку. Немов у білій шубі варто могутній дуб.

Ось біжить через дорогу білка. Стрибнула на сосну, махнула хвостом. Полетіла сніговий пил. Постукав молоточком по стовбуру дятел.

  1. Познач в словах наголос.
  2. Підкресли в словах орфограми.

- Перевіримо. Прочитайте пропозиції. Назвіть одухотворені іменники. Які орфограми зустрілися в першому реченні? У другому реченні?

- Хто правильно виписав пропозиції (допустив помилки), покажіть сигнал «Так-ні».

Побували в зимовому лісі. Що при цьому повторили, яку роботу виконали?

Ось тільки зараз Сорока принесла на хвості новина. Дідусь Мороз нудиться в замку Снігової Королеви. Вірні слуги: буйні вітри, снігові бурани охороняють підступи до володіння Королеви. Але ми можемо допомогти заспокоїти буйні вітри, якщо кожен з вас добре попрацювати. Завдання записано на картках # 150; сніжинки.

Виконується в зошиті.

(Картки # 150; сніжинки відрізняються за кількістю слів.)

Потрібно вставити пропущену букву в словах, розподіливши слова в два стовпчики: одухотворені і неживі іменники, містять додаткові завдання.

- Написали останнє слово. Закінчили виконувати завдання.

- Перевіримо вашу роботу.

(Читання орфографическое, перевірка сигналом «Так # 150; немає ».)

Ви були уважні, старанні. Впоралися із завданням.

Буйні вітри заспокоїлися. Хто # 150; стукає в двері! А

- Домашнє завдання: сторінка 18, вправа 4, сторінка 12, вчити правило.

- Дідусь Мороз хоче пограти з вами в гру «Добрий чарівник» і перевірити, чи добре ви навчилися розрізняти одухотворені і неживі іменники.

- змініть одну букву в слові так, щоб вийшло неживе іменник.

Якщо залишиться час:

а). Гра «Знайди зайве».

1. Пальто, ножиці, метелик.

2. Собака, автобус, яблуко.

3. Ножиці, кішка, корова.

- поясни свій вибір.

б). Повернутися до ілюстрації:

- Знайди предмети, які є живими і неживими іменниками, доведи.

Розглянуто задачу про знаходження напружено-деформованого стану (НДС) в пошкодженому тріщиною тілі кінцевих розмірів. Тріщина моделюється фізичним розрізом з характерною товщиною і матеріальним шаром на його продовженні. Напружений стан шару описується середніми по товщині і граничними напруженнями, пов'язаними умовами рівноваги