План-конспект заняття по літературі (5 клас) на тему фольклор
Тема уроку: «Фольклор. Малі жанри фольклору. »
Мета: дати поняття про фольклор, його особливості, різновиди малих жанрів.
Завдання: повторити матеріал про усній народній творчості, вивчений раніше, продовжити роботу з розвитку монологічного мовлення учнів, навчити складати загадки самостійно, виховувати почуття гордості за рідну літературу. Обладнання: інтерактивна дошка, підручник, роздатковий матеріал, малюнки учнів.
- Організаційний момент.
- Розминка. Знайти четверте «зайве»
(Передбачається, що учні побачать три приклади, в яких використаний епітет, і один приклад з уособленням. Паралельно провести невеликий фронтальне опитування про відомих з курсу початкової школи мовних засобах художньої виразності: гіперболи, литота, метафорі)
- Перевірка (вибірково) домашнього завдання. (Учням було задано підготувати повідомлення з 5-8 пропозицій про запам'яталася народній казці. Сильні учні повинні переказати все повідомлення, а слабкі можуть скористатися записами в зошиті)
- Робота по темі уроку.
Народження фольклору або усної народної творчості загубилося десь в глибині століть. Що значить «усне»? (Уста - губи, рот.) Передавали з уст в уста, від одного покоління до іншого, казки, прислів'я, загадки завжди відображали мрії і сподівання народу про радісну і плідну працю, про перемогу добра над злом, про справедливість, про віру в краще майбутнє. Століттями люди відточували створені твори, переробляючи, доповнюючи, створюючи нові варіанти. Мудрість, кмітливість, удалое веселощі, задерикуватість, співучість сконцентрувалися в усній народній творчості. У наші дні цей вид творчості продовжує розвиватися, він відображає фантастичність і реалістичність сучасних сюжетів. 6. Робота за підручником. Читання статті про фольклор.
Бесіда з питань:
1. Що таке «фольклор»?
2. Усна народна творчість - це жанр (genre - (фр.) Вид) літератури. Назвіть малі жанри цієї творчості. (Пестушко, потешки, заклички, примовка, лічилка, примовки, скоромовка, загадка, частівка, казка.) Робота за схемою, яка виведена на інтерактивній дошці. Закріплення: виконання завдання за підручником № 4.
7. Бесіда про малий жанрі усної творчості - загадки.
«Якби мене попросили назвати саме поетичне явище, створене людиною за допомогою слова, я, не замислюючись, сказав би: це загадки» - свого часу так сказав Ю. Г. Круглов. Так що ж таке «загадки»? (Робота по висловленню і визначенню, виведеним на інтерактивній дошці)
Загадки - це алегоричне зображення предметів і явищ дійсності або їх опис, яке пропонується розгадати.
Але все загадки різні, і алегоричність є не у всіх. Ось, наприклад, у загадці «Поле яке не мерено, кому вівці не лічені, пастух рогатий» алегорично представлені небо, зірки, місяць. А в загадці «Маленька, легенька, а за хвіст не піднімеш» немає іносказання, а є опис ящірки і моменту в її поведінці.
Є загадки-питання. «Без чого людині жити не можна?» - «Без імені». Такі загадки вимагають неординарного мислення. Потрібно з величезної кількості можливих відповідей дати один, з яким погодилися б усі. Так! Людина не може жити без їжі, без води, без повітря. Але ж не тільки людина не може обійтися без їжі, води та повітря. Тварини теж не можуть обходитися без них! Але тільки людині дається ім'я. Значить, з відповіддю - «Без імені» - погодяться всі.
Ще один вид загадки-завдання. Ось, наприклад, така: «Йшов мисливець по лісу. Побачив на дереві трьох ворон і вистрілив. Одну вбив. Скільки ворон залишилося на дереві? »Відповідь:« Залишилося дві ворони ». Але це не так. Одну він убив, а решта полетіли.
Отже, загадки розвивають спостережливість, активізують розумову діяльність, тренують кмітливість.
ПОДІБНОСТІ ТА ВІДМІННОСТІ
Подібність всіх чотирьох видів загадок - в їх побудові. Композиція складається з двох частин: перша - питання, друга - відповідь. Загадки-іносказання і загадки-описи відрізняються від загадок-питань і загадок-задач тим, що вони створені на основі поетичної образності, великої кількості художніх деталей.
Загадки-запитання і загадки-завдання сильні своєю логікою, грою розуму.
Дружно встали. Раз! Два! Три!
Ми тепер-богатирі!
Ми долоню до очей приставимо,
І наліво треба теж
Поглянути з-під долоньок.
І направо, і ще
Через праве плече.
Буквою «л» розставимо ноги.
Точно в танце- руки в боки.
Нахилилися вліво, вправо.
Виходить на славу!
Хлопці, ці рядки про богатирів я взяла не випадково для фізкультхвилинки. Як ви думаєте чому? (У відповідях учнів повинна прозвучати інформація про казки, в яких героєм були богатирі)
8. Практикум. Навчання складання своєї загадки.
1. Загадка-іносказання. (Робота по інтерактивній дошці)
Подивіться, хлопці, на малюнок гриба-мухомора, великого, який пригнувся під вагою своєї капелюшки. Ми з вами можемо зробити висновок, що гриб вже давно виріс, йому важко стояти прямо, значить, цей гриб - старожил лісу, або «дідок». Погодьтеся, що його капелюшок можна порівняти з ковпачком. А тепер подивіться, як наша загадка вже майже склалася:
Варто в лісі дідок,
Одягнув червоний ковпачок.
2. Загадка-опис. (Робота по інтерактивній дошці)
Хлопці уявіть собі гірську річку. Підберіть дієслова-синоніми, що характеризують рух річки, наприклад: біжить. котиться. шумить. мчить. Звертаю вашу увагу на те, що потік ніколи не закінчується. І знову відбувається народження загадки:
Біжить - біжить, шумить - шумить, а все ніяк не витече. (Річка.)
Дізнався ти на уроці те, що тобі знадобиться в житті?
Які побажання хлопцям, вчителю?
Чи комфортно ти відчував себе на цьому уроці?
Що нового виніс з заняття? Хотілося б тобі ще бути присутнім на схожому уроці?
10. Домашнє завдання: прочитати з підручника статтю «Фольклор», скласти план. Додаткове завдання скласти загадку, по можливості проілюструвавши її.
По темі: методичні розробки, презентації та конспекти
конспект уроку Малі жанри фольклору
Конспект "Малі жанри фольклору". Урок можна провести в 5-6 класах, можна використовувати в неурочний діяльності Окремо представлена дидактика до уроку.
Конспект уроку на тему "Малі жанри фольклору. Прислів'я і приказки"
Урок проводиться в 5 класі при вивченні фольклору. Дає повне уявлення учням про жанрах прислів'я і приказки. В ході уроку використовуються ігрова технологія, приділяється увага розвитку мовлення навчаючи.
Презентація "Малі жанри фольклору"
Презентація є доповненням до уроку "Малі жанри фольклору. Прислів'я і приказки".
Малі жанри фольклору - прислів'я та приказки
Презентація містить матеріал для вивчення усної народної творчості в 5-му класі.
Фольклорна традиція Нижегородської області. Різноманітність жанрів. Малі жанри фольклору.
Тема уроку: Малі жанри фольклору.
Дана розробка уроку в п'ятому класі на тему: "Малі жанри фольклору". Тип уроку повторительно - узагальнюючий, комбінований. Форма проведення: конкурс творчих груп та індивідуальні виступи об.
Позакласний захід з літератури "Батьківське слово нема на вітер мовиться" (Проводиться в 5 класі після вивчення теми «український фольклор. Малі жанри фольклору»)
Позакласний захід з літератури.