План-конспект уроку (природознавство, 5 клас) по темі тіла і речовини, скачати безкоштовно,

Тіла і речовини

Мета: Актуалізувати знання учнів про тілах живої і неживої природи. Ввести поняття: тіло, речовина. На прикладі деяких речовин познайомити учнів з властивостями речовин, станами речовин. Навчити застосовувати отримані знання, розрізняти речовини на основі їх властивостей, навчити поводитися з речовинами відповідно до їх властивостями.

I. Організаційний момент

II. Вивчення нової теми

В: Озирніться навколо, що нас оточує?

- будинки, дерева, тварини, річки і т.д.

Інакше - нас оточують предмети.

  1. Предмети, які нас оточують, називаються тілами.

В: Чим відрізняються один від одного такі тіла: бурулька, дерево, камінь, кішка?

Живої природи Неживий природи

В: Чим відрізняються один від одного такі тіла: стіл, стілець, будинок, камінь, дерево, Місяць.

Природи Зроблені людиною

В: З чого людина виготовляє тіла?

- стіл і стілець з дерева, ручка з пластмаси, ваза зі скла.

Отже, всі тіла виготовлені з матеріалів.

  1. Матеріал, з якого виготовлено тіло, називається речовиною.

З яких речовин виготовлені такі тіла:

З переліку випишіть назва тел і назва речовин:

Залізо, кружка, вода, сніжинка, бурулька, свічка, крапля води, скло, ваза, книга, ручка, лінійка, папір, ложка.

3) Властивості речовин.

Всі речовини відрізняються один від одного по якихось ознаках.

В: Чим відрізняються один від одного цукор і сіль, крейда і пісок?

  1. Ознаки, за якими речовини відрізняються один від одного, називаються властивостями.

Перерахуємо властивості речовин:

Опишіть властивості цукру, солі та крейди

Цукор - прозорий, солодкий на смак, без запаху, крихкий, добре розчиняється у воді, при нагріванні спочатку плавиться, а потім обвуглюється.

Сіль - прозора, кисла на смак, без запаху, тендітна, добре розчиняється у воді.

Мел - білий, без смаку, без запаху, крихкий, не розчиняється у воді.

В: Навіщо людині необхідно знати властивості речовин?

- щоб відрізняти речовини один від одного,

- щоб правильно поводитися з речовинами,

- щоб знати, де і як використовувати речовини.

4) Стан речовин.

В: Чим відрізняються один від одного такі речовини: вода, крейда, повітря?

Вода - рідка речовина, крейда - тверда речовина, повітря - це газ.

Визначте, в яких станах знаходяться наступні речовини:

вода, скло, кисень, залізо, молоко, водень, віск, оцет, азот.

В: Чи може одне і теж речовина перебувати в різних станах?

Вода може перебувати в трьох різних станах. При високих температурах рідка вода випаровується, переходячи в газоподібний стан. При низьких температурах рідка вода стає твердою. Тверда вода при високих температурах знову стає рідиною.

Багато тверді речовини при нагріванні можуть переходити в рідкий стан.

Здатність речовин переходити з одного стану в інший широко використовується людиною.

Про це прочитайте самостійно за підручником с. 33, абзац 2.

  1. Що таке тіло?
  2. Що таке речовина?
  3. Що таке властивості речовин?
  4. Перерахуйте основні властивості речовин.
  5. Для чого необхідно знати властивості речовин?
  6. В яких станах можуть перебувати речовини?

Шило С.А. Природознавство